0

О тглеждането на кокошки във вашия двор е едно приятно занимание. То не изисква специализирани умения, не е трудно и не е необходимо да отделяте много време за това. Спокойно може да го съчетавате с ходенето ви на работа. Разбира се, както всички животни те също изискват малко внимание и грижи.

За да отговорите на изискванията за отглеждане на свободни кокошки за яйца, трябва да разполагате с двор с необходимото свободно пространство. Той трябва да бъде на достатъчно разстояние от къщата ви. След като изберете подходящото място, може да пристъпите към изграждане на базата за вашия малък бизнес или т.нар. кокошарник или курник. Най-добрият вариант за вас е да имате стара сграда с приземен етаж, която е подходяща за целта. В случай че не разполагате с такова помещение, трябва да го изградите. Правилното планиране на тази дейност е изключително важно за дейността ви за в бъдеще. За да имате свободно отглеждани кокошки, трябва да си отговорите на няколко въпроса, които ще разгледаме по-подробно.

Брой

В двора ви не може да има повече от 50 птици. Разбира се, тази бройка е достатъчно голяма, в случай че ще задоволявате личните си потребности и обикновено ще са ви достатъчни между 5 и 20 кокошки. В допълнение може да имате един петел, за да прави кокошките още по-щастливи. Решението за това каква бройка да отглеждате зависи от необходимите ви яйца за ежедневна употреба. За тази цел трябва да знаете колко яйца снасят те обикновено.


Кокошките могат да снасят по едно яйце всеки ден, но всичко е до време и също така зависи от много други фактори. Начинът на отглеждане, възрастта на птиците, сезон на годината, минимални и максимални температури (нощем и денем) оказват най-голямо влияние върху носачките. При добри грижи през първата година всяка една кокошка носачка снася средно по 3 яйца на 4 дни. През следващите години (след първата) носливостта спада.

Възраст

И така, кокошките ви са вече достатъчно големи, но всеки път, когато посетите курника, се връщате с празни ръце.

Защо пернатите не снасят? Ето няколко знака, за които да следите.

Ако знаете възрастта на вашата ярка, ще знаете и кога приблизително да очаквате яйца. Повечето пернати започват да снасят яйца на възраст между 18 и 22 седмици, или около 4 до 6 месеца.

Разбира се, това варира според породата. Има породи, на които им са необходими 9 месеца, за да започнат да снасят.

Когато ярките са млади, гребенът е с розов цвят. Със съзряването гребенът расте като размер и става по-плътен. Кокошка в зряла възраст, готова за снасяне, има яркочервен гребен, което се дължи на хормоните. Но ако знаете, че животното е твърде младо, а в същото време има яркочервен гребен, може да се окаже, че имате петел в кокошарника.

Гледайте също така и оперението. Полово зрялата кокошка има оперение на възрастна птица и с напълно развит гребен.

Тяло

Когато кокошките достигнат полова зрялост, тяхното тяло наедрява. Гръдният им кош става по-широк и по-мек заради натрупаната подкожна мазнина.

Забелязали ли сте дали птицата кляка покорно – с леко разделечени крака, леко вирната нагоре опашка и разперени крила. Женските правят това пред петела, когато са готови да се чифтосат. Въпрос на време е и да започнат да снасят.

За да сте сигурни, можете да вдигнете с ръце птицата и да проверите дали тазовите кости са вече разделечени. С ръката си ще усетите три броя кости. Ако те са едни до други, значи е още твърде рано. Но ако между тях има разстояние, колкото един пръст, значи кокошката скоро ще започне да снася. Тазовите кости постепенно се разделечават с половото съзряване на птицата.

Гнезда

Проверявайте за знаци и гнездата в кокошарника. Може да видите как кокошките си правят гнездо със слама или талашит. Не ги закачайте. Гнездото трябва да е малко, тъмно и тихо място, където кокошките да се чувстват защитени от хищници.

Можете да закупите керамични яйца и да ги сложите в гнездото. Виждайки го, кокошките ще решат, че това място е защитено от хищници и това ще ги стимулира да снасят там.