М айстори споделят тайни от занаята си на всеки, който иска да изпробва творческите си заложби. Така само за час се оказва, че можеш да изработиш сам сапун от глицерин, да си изковеш бижу от меден лист или да създадеш красива фиба пеперуда за косите си. Това се случва на отворената работилница, която се провежда на сцената на Халите в столицата на ниво -1. Майсторите са от Регионалната занаятчийска камара с председател Кръстю Капанов, майстор на майсторите на прическите, чието първо име вече всички са приели, че е стилист.
Традиции
Мария Николова, технически сътрудник в камарата, сподели пред „Телеграф“, че работилниците, които прави камарата, са част от мисията да популяризират и съхраняват българските традиции и занаяти. Те се провеждат вече няколко пъти в Централните хали и стават все по-популярни сред всички възрастови групи. В четвъртък тя беше посветена на цветята и предстоящия празник Цветница, а най-малкият участник беше момиченцето Илайда, която на 1 година и 9 месеца сътвори първия си сапун.
На щандовете могат да се видят всякакви чудесии, сътворени от сръчните ръце на майстори. Хората могат да видят и да си купят ръчно направени сапуни от глицерин с ароматни масла,
шалове, нарисувани по технологията батик, ръчно изплетени шарени чорапи, бижута от сребро, от мед с кварц, орехови дъски, подноси и лъжици за кухнята, плетени панери, кутии и чанти и всякакви чудесии. Всички изработени от български ръце и български материали, които няма как да намериш в търговската мрежа.
Аромати
Една от най-посещаваните маси от малчугани от мъжки и женски пол беше за изработване на сапуни. Там под вещото ръководство на майстор Валя Петрова за няма и час всеки можеше да си изработи сам сапун от глицерин. Затопленият глицерин на основата на кокосови стърготини се разтапя и се излива във формичка, каквато сам избираш, добавяш боички, които харесваш, и с трепет очакваш капките цвят да придобият неочаквана за теб форма. Сапунът може да се направи на няколко пласта, добавят му се аромати от етерични масла. Украсата е според избора и въображението на автора. В нея може да има цвят от роза, лавандула, стърготини от други цветни сапуни, дори изсъхнали тиквени семки, които създават неочакван ефект. След като изсъхне, авторът си го взема, може да го подари, може да го запази за себе си. При това майсторката оценява по шестобалната система работата за художествено майсторство, за чиста консистенция, в която няма шупли, и за аромат. Не всеки получава шестица, но инициативата се цени високо.
Бакър
Друга майсторка пък показва как от заготовки от тънки медни листа всеки сам може да си изкове бижу. То може да е с форма на сърце, детелина или форма, която мераклията да стане бижутер за час си избира. На масата могат да се видят майсторски изработени красиви колиета от мед с кварцови камъни, които напомнят за тези от първото и второто българско царство. Майсторката сподели, че тя е трето поколение занаятчия, а бакърът присъства от векове в български бит и внесен от турците, които пък са го заимствали от арабите. Тя добави, че последният вик във френската кулинария е връщане към медните съдове. На друг щанд пък всеки желаещ можеше да си изработи красиви фиби за коса, които приличат на пеперуди.
Трикольор
Занаятчиите споделиха, че хората, които си купуват техните произведения, имат голям афинитет към типичните български орнаменти, които се свързват и с чипровските килими, но и с националния трикольор - бяло, зелено и червено. Една от майсторките, които в момента следва стенопис в Художествената академия в София, беше изложила колекция от изящни чаши, украсени с мотивите на чипровските килими. Тя увлекателно разказа, че всеки би могъл да си ги изработи, като положи необходимите бои и след това да ги изсуши във фурната на кухненската си печка на 150 градуса.
Камиони от дърво за момчета
Най-невероятно на това изложение можеш да се натъкнеш на български играчки, ръчно изработени от дърво. Те са с различна големина и сякаш са предназначени основно за момчета, защото щандът е отрупан с тирове, самосвали, които си вдигат каросерията, кранове, а на тях е изписано „България“. Те не са статични, а се движат и ухаят на дърво, а не на склад. Тези играчки не могат да се открият в магазините, а само на такъв тип изложение или в интернет, ако случайно попаднеш на страницата.
