З апалените градинари при липса на дворно място могат да използват няколко прости идеи, за да направят вертикална градина на балкона и така да имат подправки, зеленчуци и цветя на малко пространство.
Творческият подход, за да се спести място, е като изградите градината си във вертикален план. Един от начините е да приложите подхода "Саксия в саксия". Идеята е в голяма саксия да се посадят чери домати, лук, чесън или подправки, но средата да остане празна, без растения. Върху нея, точно в средата, се слага по-малка саксия с друго растение или друг вид свежа подправка. В малката саксия може да се сложи по-малка саксия с трето растение и така, докато можете, в зависимост от това с колко саксии разполагате. По този начин се заема място колкото най-голямата саксия, а същевременно на него може да отглеждате няколко вида растения.
Висящи
Друг метод за вертикална градина е да закачите две или три висящи саксии една под друга или „саксия под саксия“. Обикновено висящите саксии идват със синджир с кука, с помощта на която могат да се закачат, съветват от store.bg. За да спестите място, може да закачите няколко саксии една за друга, като с допълнителни средства направите така, че куката на едната саксия да се прикачи за дъното на другата.
Освен със специалните за целта синджири същият този ефект може да бъде постигнат и с въже, канап или други шнурове, стига да е вързано достатъчно здраво, за да издържи тежестта на саксията отдолу.
Стелаж
Било то на балкона или на някоя празна стена, до която достига достатъчно светлина, може да си направите стелаж, който да бъде отреден за "вертикална градина". Ако стелажът е направен от дърво, на него може да заковете пирони, които да използвате като закачалки за някои саксии или пък да си направите рафтове на няколко реда, така че да се поберат максимално сандъчета например.
Ако не разполагате с цяла дървена стена, може да добавите просто няколко дървени стелажа или да използвате вече съществуващи такива. По този начин няма да се заема прекалено много място, нито стелажът ще ви пречи. Напротив - той може само да допълни интериора ви със зеленина и вкусни зеленчуци и подправки.
Стъпала
Една интересна идея за създаване на цветарник в домашни условия е да сложите на удобно за вас място с достатъчно слънчева светлина стълба, която вече не използвате. Когато е разтворена, на отделните стъпала могат да се сложат дъски с различна дължина и по този начин сами да създадете рафтове, на които да сложите саксиите и сандъчетата с подбраните за градината ви зеленчуци или свежи подправки.
Звучи странно, но да сложите саксия с тел или връв и да я закачите на закачалка е по-лесно, отколкото си мислите. И освен това е много ефективно. Така например най-често използваните подправки в ястията си може да посадите в малка саксия или прозрачен буркан и да ги закачите на обикновена закачалка някъде в кухнята. Свежите подправки са най-подходящи за "саксия на закачалка", тъй като те нито ще станат много големи, нито са висящи или пълзящи. Освен това ще стои много красиво и определено ще внесе свежест и зеленина в помещението, където стоят.
Изнасяме здравеца
и индришето навън
През април почистваме стайните растения с влажна кърпа от праха, отстраняваме изсъхнали листа, а прорасналите стебла режем. От време на време може да ги овлажняваме, особено цитрусите, с вода с помощта на пулверизатор.
Вече може да се изнесат навън саксиите със здравец и индрише.