З вучи невероятно, но овошки могат да се отглеждат и в саксия.
На пазара вече се предлага голямо разнообразие от колонни дръвчета, които не заемат много място, нямат нужда от резитба, но затова пък дават обилна реколта от вкусни плодове. Подходящи са както за малки градини, където можете да си направите кът с няколко вида плодови дръвчета, както и за отглеждане на верандата или терасата. Наричат се колонни, защото нямат странични разклонения, поради което са изключително подходящи за малки пространства, дори за отглеждане в града.
Ъгълче
Предимствата им не спират дотук. Ако имате малка градина, можете да отделите едно ъгълче, където да гледате няколко вида плодови дръвчета, засадени в близост едно до друго. Понеже колонните овошки не растат нависоко, прибирането на реколтата е изключително лесно.
Този тип дръвчета достигат височина не повече от 2-3 метра. Плодовете се образуват на разклоненията в близост до основното стъбло.
Истинските колонни овошки са ябълкови дръвчета. Те са селектирани през втората половина на 20-и век от естествена мутация на сорта Макинтош, открита в Канада. Кръстоската между мутанта с няколко други сорта дава първите колонни ябълкови дръвчета, наречени балерини. Те бързо добиват популярност заради доброто плододаване, лесната поддръжка и атрактивната си форма. Балерините обаче имат и някои недостатъци – уязвими са за болести, а плодовете им не са с наситен вкус.
Съвременните колонни ябълкови дръвчета обаче са по-устойчиви на заболявания като брашнеста мана. Те дават и плодове с интензивен вкус, като разнообразието от сортове е голямо. Освен това имат дълъг живот – могат да плододават 30-50 години като стандартните ябълки.
Резитба
Имайте предвид, че много производители могат да ви продадат класически овошки – праскови, круши, сливи и т.н., отгледани върху подложки джуджета и с оформена като колона корона. За разлика от истинските колонни ябълкови дръвчета, тези имат нужда от ежегодна резитба, за да се поддържа колонната форма на короната. Това е да се избегне да насочват енергия към растеж на клоните, което пък води до по-оскъдна реколта. Но основният недостатък на този вид дръвчета е по-краткият им живот – плододаване в продължение на до 20 г., както и нуждата да им се осигури опора.
Засаждането на колонни овошки не се различава като принципи от засаждането на класически дръвчета. То се прави през есента и пролетта. Изберете слънчево място с добре дренираща се почва. Препоръчително е да се засадят няколко вида едно до друго за по-добро опрашване. Дори самоопрашващите се видове дават по-обилна и качествена реколта, когато се опрашват кръстосано. В градината разстоянието между колонните дръвчета трябва да бъде поне 60 см. Всеки градинар сам решава дали да направи строга колонна форма на своите дървета или да ги остави да растат, както дойде. Ако е взето решение за формиране на корона, тогава най-младите и най-малките издънки на възраст под една година трябва да бъдат отстранени. При отстраняването им трябва да се оставят две-три пъпки в основата на дървото. Този метод ще ви позволи да придадете правилната форма и да постигнете добра реколта.
Контейнерът трябва да е поне 50 см в диаметър
Колонни овошки могат да се отглеждат и в саксия с поне 50 см диаметър. За целта можете да пригодите и стара бъчва. Отглежданите в контейнер колонни овошки трябва да се наторяват редовно, за да им се осигурят нужните хранителни вещества. Редовното поливане също е много важно, защото корените им не са устойчиви на засушаване. Водата обаче трябва да се оттича добре, така че след поливане трябва да махнете излишната вода от чинийката под саксията.
Засадените в контейнери овошки трябва да се пресаждат на всеки 2-3 години в малко по-голям съд, който да осигури повече място за корените. Най-големият проблем при дръвчетата в саксия е, че през зимата корените им могат да измръзнат. Затова контейнерът трябва да има добра изолация. При студено време дръвчетата могат да се преместят на закрито, където да презимуват, например в гараж или мазе. Необходимо е обаче да се поддържа температура под 7 градуса, тъй като повечето овошки имат нужда от определен минимум хладни дни, за да плододават.
София Симеонова