Г рижата за божурите през пролетта е ключова за това да им се радвате на красивите цветове години наред.
Необходими са между 3 и 5 години това многогодишно растение да започне да цъфти. Затова не се учудвайте, че на пазара букет от божури струва толкова скъпо.
С настъпването на пролетта трябва да започнете отново да поливате божурите. Следете прогнозата за времето и когато липсват достатъчно дъждове, осигурявайте достатъчно напояване. Пролетно време божурите излизат от покой и имат нужда от много вода, за да пуснат нови листа и да цъфтят. Следвайте правилото, че колкото по-голямо е растението, толкова по-голяма нужда от вода има. Поливайте възможно най-близо до основата. Когато божурът пусне листа, избягвайте да ги мокрите, защото това растение е много податливо на брашнеста мана.
Срокове
Градинарите съветват да наторяваме божурите два пъти годишно. Първото подхранване трябва да се извърши напролет. Използва се органичен тор, който не е богат на азот. Второто наторяване се извършва през лятото след цъфтежа. С това подхранване растението се подготвя за цъфтеж през следващата година. Има два вида органични торове, които са много подходящи за божури. Единият е брашното от водорасли. Водораслите се изсушават и след това се стриват на прах. Брашното от водорасли подобрява състоянието на почвата и е естествен източник на азот и фосфор, елементи, които подпомагат корените и растежа. Торът от водорасли се продава и в течна форма, като прилича на много гъст сироп. Течният тор е по-лесен за използване. Необходимо е да разредите една капачка от него в пълна лейка с вода. С разтвора поливайте божурите веднъж месечно през вегетацията.
Пелети
Друг метод е да използвате пелети от люцерна в чист вид, без добавки. Това е бавноразграждащ се обогатител на почвата. Люцерната е добър източник на азот, фосфор и богата гама от микроелементи. Хранителните вещества се задържат в почвата за дълго, вместо да бъдат лесно отмивани. Разпръснете шепа пелети от люцерна около божурите и леко ги зарийте в почвата. След това полейте, за да може пелетите да се разградят по-лесно.
Както бе посочено, напролет божурите не трябва да се наторяват с много азот. Причината е, че азотът стимулира растежа на листната маса, а не цъфтежа. Това важи обаче за концентрираните изкуствени торове. С органичните торове няма такъв проблем, защото те са по-балансирани.
Слагаме мулч, махаме го наесен
Важно е да сложим мулч около божурите, защото той спомага за задържане на водата в почвата. Можете да сложите дървесни стърготини, надробена шума, слама, борови иглички. Помнете обаче, че божурите трябва да бъдат изложени хубаво на студ през зимата, за да могат да цъфтят напролет. Затова, какъвто и мулч да сложите сега, трябва да го махнете наесен. Освен това слоят мулч не трябва да е прекалено дебел.
