0

А втоматизирана система напоява и тори сама зеленчуци и овошки. Тя се казва ONDO и се управлява с телефон, независимо в коя точка на планетата е фермерът, като е нужно само да има интернет. За това разказа пред „Телеграф“ Светла Маркова, мениджър и координатор по административната дейност по проекта на АгроХъб.БГ в партньорство с ONDO, който е свързан с прецизно напояване и торене. Любопитно е да се научи, че автоматизираната система може да се прилага и на оранжерии, и на полето. Предназначена е за поливане на зеленчуци, всякакви културни храсти, овошки, ягодоплодни. Тя изцяло заменя работниците, които се занимават с напояване и торене, и не е нужно да присъстват физически до растенията, след като бъде инсталирана и бъде пусната, обясни Иван Драгоев, технически директор на ONDO.

Капково

Системата може да бъде инсталирана в стопанства, които имат капково напояване, но ако няма такова, е необходимо да се инсталира. От АгроХъб.БГ дават указания как да бъде извършена тази част, защото е много важно да бъде съобразено с терените, културите и др. В случай че има капково напояване, инсталирането на ONDO става за една седмица, а ако не - за две. Най-добре е това да стане преди активния стопански сезон, преди март или след октомври, и да не вали.

Автоматизираната система се инсталира на открито в помещение, което трябва да има покрив и поне три стени, не е задължително да е затворено, обясни Иван Драгоев. Необходимо е да има достъп на електричество от ЕРП, но може и да бъде от соларен парк, ако има наблизо. В случаите, когато няма такъв, може да се изгради минисоларна инсталация, което оскъпява съоръжението.

Доставчик

Другото изискване, което е важно, е фермерът да съобщи кой е неговият интернет доставчик, за да се прецени дали сигналът до мястото е устойчив и добър. Засега в България не сме имали проблеми с нито един от операторите, уточни Драгоев. Той допълни, че след като се зададат параметрите за работа на умната система, дори в някакъв момент да спре интернетът, няма проблем с довършителната работа, но е важно след това да се извършат необходимите процедури.

Течен

Системата може да полива и тори 20 часа, ако е необходимо. При това тя така се настройва, че сама да преценява колко вода е необходима на растенията в определен момент и колко тор. Драгоев разказа, че е важно да се знае какво е РН на използваната вода за напояване, тъй като киселинността й има отношение към това в каква степен растенията усвояват хранителните вещества. Ако РН не е точното, може да се коригира и по този начин зеленчуците и овошките ще се хранят с по-малко вода и по-малко тор. Задължително е торът да бъде течен, независимо дали става за биозеленчуци или конвенционални, за да не се запушва системата. Това е едно от най-важните условия, допълни експертът.

Големина

Според специалистите най-изгодно е от такава система да се възползват фермерите, които правят бизнес, за да могат да си върнат инвестицията. Опитът в прилагането й показва, че за това е нужен един сезон. Най-малките стопани също могат да я използват, но няма да е изгодно финансово за тях.

14 февруари е последният срок

Приемат проекти за помощ на малки стопани

От АгроХъб.БГ дават съвети и указания за проекти, с които може да се кандидатства за финансиране, каза Светла Маркова. Също така имат график за демонстрации, които се правят на техните демополета, където стопаните могат да задават и въпросите. Нужно е да попълнят заявление и да го дадат в хъба. Следващото демополе ще е в института по зеленчукови култури „Марица“ в Пловдив на 15 април, посочи Маркова.

Агрохъбът работи в сътрудничество с Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ), които изготвят за фермерите безплатни проекти. Димитър Ванев от НССЗ припомни, че в момента тече прием за финансиране на най-малките стопани или тези, които тепърва ще изграждат стопанства, като 14 февруари е последният срок за прием. Въпреки че има малко време, ако някой смята, че би искал да кандидатства, може да се обърне към нас за помощ, каза Димитър Ванев.