0

Ч ерна златка и корояди нанасят масови поражения върху трайните насаждения в България, алармират от браншова камара „Плодове и зленчуци“.

“Череши, вишни, сливи и кайсии са сред най-засегнатите култури, като в някои региони щетите вече са достигнали непоправимите 100%. Това е не само екологична, но и икономическа катастрофа, която застрашава бъдещето на целия сектор”, се посочва в председателя на камарата Цветан Цеков, цитиран от Агри.бг.

Сериозността на ситуацията е безпрецедентна – нападенията се разпространяват с невиждани темпове, като в райони като Сливен, Карнобат и Бургас, вече над 50% от засадените площи са напълно унищожени. Най-засегнати са черешите и вишните, но вредата от тези неприятели засяга и други овощни видове като ябълки. Пораженията на местата, където земеделието е основен източник на доходи и заетост, са безпрецедентни, се казва в писмото.

Региони

Нападенията обхващат и други региони като Русе, Силистра, Шумен и Разград, където щетите надхвърлят 40% от овощните площи. В Хасково и Ямбол нивото на пораженията през есента на 2024 г. ще достигне 35%. За съжаление тези темпове на разпространение могат да доведат до катастрофални последици за производството на плодовете през следващите години, което ще има сериозни социални и икономически последствия за цялата страна, посочва Цеков.

След забраната на голяма част от химическите инсектициди, наличните методи за контрол на тези вредители са крайно ограничени, а биологичните методи изискват огромни усилия и финансови ресурси. От камарата настояват за незабавно изготвяне на национална стратегия за борба с тези вредители, която да включва синхронизирани действия и подкрепа за земеделските производители. “Ако това не стане, рискуваме да загубим не само значителни части от производството на череши, вишни и сливи, но и цялото си овощарство“, посочва Цветан Цеков.