0

Н а 28 март се отбелязва паметта на първия български християнски мъченик Свети княз Боян- Енравота. По сведения на охридския архиепископ Теофилакт Охридски той попада под влиянието на Христовото учение покрай пленения византийски епископ Кинам.

Според преданията по време на една от победоносните си войни с Византия хан Крум (803-814 г.) взел в плен учения византиец Кинам.

Учителят

Синът и наследник на хан Крум, хан Омуртаг (816-831 г.), забелязал, че Кинам проповядва християнското учение на синовете му. Затова веднъж Омуртаг се опитал да го застави да вземе участие в идолско жертвоприношение. Понеже Кинам рязко отказал да стори това, хвърлили го в затвора, където престоял дълги години. Когато се възцарил наследникът на Омуртаг, хан Маламир (831- 836 г.), по молбата на своя брат княз Енравота-Боян изкарал Кинам от затвора и го дарил на брат си като роб. И скоро княз Енравота-Боян тайно приел християнско кръщение от Кинам.

Пророчество

Като узнал това, Маламир опитал да застави брат си да се откаже от "чуждия Бог". Но князът решително заявил: „Аз се гнуся от езическите идоли и почитам Христос, истинския Бог, и никой не ще може да ме отлъчи от любовта ми към Него!“. Тогава Маламир произнесъл над него смъртна присъда. Има легенда, достигнала до нас, че преди да бъде посечен, мъченикът държал пророческа реч:

“Тази вяра, заради която аз сега умирам, ще се преумножи на българска земя. Напразно се надявате вие да я ограничите с моята смърт. Кръстният знак ще бъде на почит навсякъде, ще се издигат храмове на истинския Бог и чисти свещеници чисто ще служат на чистия Бог. А идолите и техните скверни жертвеници ще бъдат разорени така, като че ли не са съществували. Но и ти самият - обръща се към брат си Маламир - подир няколко години зле ще изхвърлиш своята злочестива душа, без да получиш никаква полза от своята жестокост!“.

След това Христовият мъченик преклонил глава под меча и приел мъченически венец около 833 година.

Триумф на вярата

Скоро умрял и Маламир и понеже нямал наследник, наследил го Пресиян (836-852 г.), син на княз Звиница, втория му по-голям брат. А синът и наследникът на Пресиян - Борис, приел християнството с името Михаил и покръстил целия български народ. Така се изпълнило пророчеството на Свети мъченик Енравота-Боян, княз Български. При царуването на Св. цар Борис-Михаил Покръстител цялата българска земя се изпълнила с църкви и манастири. Почитта към кръста станала повсеместна, а Христовата благодат почивала над православните свещеници, които извършвали светите литургии и обръщали народа от суеверното езичество към възвишеното богопочитание на Света Троица.

Хипотеза

За съжаление до наши дни не са достигнали други сведения за княза мъченик. През 2015 г. проф. Павел Георгиев при разкопките на свещения кладенец в Голямата базилика в Плиска откри луксозен гроб, иззидан с тухли, непосредствено до кладенеца. Според него неслучайно Голямата базилика е издигната точно тук, когато християнството било прието от цар Борис. А именно целта била гробът на Свети Боян-Енравота символично да крепи основите й.

Увековечаване

По предложение на българските антарктически учени ледник, намиращ се по крайбрежието на архипелаг Норденшелд в Грейама, Антарктида, с дължина 10 км и ширина 3,5 км е наименуван в чест на първия български мъченик Свети Боян-Енравота.

Свети Иларион Нови гонел бесове и лекувал сакати

На същата дата православната църква споменава в молитвите си и Преподобния Иларион Нови Изповедник Пелекитски. Взел върху себе си тежестите на монашеското житие още от младите си години и следвайки Христос, той носел своя кръст, побеждавайки плътските страсти с въздържание, уединявайки се в затвор и пребивавайки много години в безмълвие. Така той се просветил с безстрастие и с добродетелния си живот надминал всички монаси, за което се удостоил с презвитерски сан. Впоследствие станал игумен на манастира Пеликит в Мала Азия, близо до Хелеспонт.

Там той извършил много дивни чудеса. С думата си прогонвал от нивите и лозята дивите твари, с молитвата си спрял силен град и измолил от Бога дъжд по време на суша, подобно на пророк Елисей разделил реката, изцелил човек с изсъхнала ръка, възвърнал зрението на слепец, избавял сакатите от недъзите им, изгонвал бесове и обилно изпълвал с риба мрежите на рибарите при неуспешен лов.

Той пострадал за светите икони, когато на Велики Четвъртък Лахондракон – началник при император Константин V Компроним (741-775) нападнал Пеликитския манастир с войниците си по време на Божествената служба. Тогава заедно с много монаси загинал за вярата си и преподобният Иларион, игумен на обителта. Това станало през 754 г.