В ъв всяко училище по света днес стои Таблицата на Менделеев. Така е известна периодичната система на химичните елементи, която знаменитият учен представя за първи път на днешния 6 март през далечната 1869 г.
Доста от елементите в нея са кръстени на столици, държави и божества от митологията. Деветият най-разпространен елемент във Вселената - Магнезият (Mg), например дължи името си на град Магнесия на брега на Егейско море. Той е бил източник на калциев оксид (негасена вар), която се получава от варовика. Медта (означавана в таблицата с Cu) на латински език се произнася като „кумрум”. В превод ще рече „от остров Кипър“, който се е славел със своите медни рудници. А използването на медта датира от повече от 10 000 години - от направата на сечива до електрониката днес.
Земя
В географията, кодирана в Таблицата на Менделеев, се мъдри и шведското селце Итербю. Причината е, че там има кариера за редкоземни елементи. През 1792 г. в нея е открит итрият, а по-късно още два елемента - итербий (Yb) и ербий (Er).
Германия, Франция, Полша и Индия също не са забравени, като на тях са кръстени германий (Ge), франций (Fr), полоний (Po) и индий (In). Галият идва от старото име на Франция. Този химически елемент се топи, когато е в човешки ръце, след което отново се втвърдява, когато се намира на място под 30 градуса по Целзий. През XX век най-популярната шега между химиците в университета е да оформят галий във форма на вилица или лъжица и след това да се смеят на колегите си, докато приборите им се топят при храненето.
Европий (Eu) и Америций (Am) са кръстени на Европа и Америка. Скандият (Sc) е на Скандинавския полуостров, калифорният (Cf) - съответно на щата Калифорния.
Доста интересна е етимологията на самата дума „платина“. Тя произхожда от испанското наименование на сребърния метал, ваден от река Пинто, Колумбия. Въпрос за 100 000 лева спокойно би могъл да бъде - коя държава е кръстена на химичен елемент. Това е Аржентина, дължаща името си на латинската словоформа за сребро (argenthum ). Страната разполага с огромни запаси от този метал.
Доста интригуващи са и елементите, кръстени на древни божества.
Земя
Името на Телура (Te) идва от Земя (от латинското tellus) - едно от имената на богинята-майка. Той е установен за пръв път на територията на Румъния през 1782 г. Актуалният напоследък покрай Холивуд Бог на гръмотевиците Тор е свързан вовеки с елемента торий. Сребристобелият метал със слаба радиоактивност е открит в края на XIX век на норвежки остров. През последните години някои учени твърдят, че той може да спаси човечеството от енергийна криза, тъй като, облъчен с лазер, се превръща в двигател с практически неограничен живот. Нещо като перпетуум мобиле.
Здравият, лек и устойчив на корозия „космически метал“ Титан (с температура на топене от 1668° C) от военната индустрия прескочи в изработката на часовници. Той е открит от пастор геолог, а е кръстен на титаните - първото поколение деца на Уран и Гея. Кобалтът пък е наречен на зъл горски дух. Зловещата асоциация е на миньори в Саксония. През XV век в сребърните и медните руди се откриват бели и сиви кристали, които не се стапяли и пречели на извличането на ценните метали. И не стигало това, ами „лошият дух“ при нагряване отделял отровен газ - арсенов оксид, който предизвиквал отравяния на работници.
На старогръцки Сярата (S) означава божествен и миришещ. Одисей (и древните хора) е познавал добре свойствата й заради наличието на естествени находища. След завръщането си от Троянската война той заварил в дома си мераклии за ръката на вярната му жена Пенелопа. Принуден от обстоятелствата, той ги избил и след това запалил сяра, за да обеззарази дома си. През 670 г. защитниците на Константинопол запалили арабския флот с помощта на прочутия „гръцки огън“ (смес от селитра, въглен и сяра).
Названията на други химични елементи говорят за свойствата или произхода им. Например въглерод и водород идват от "раждането на въглища" и "раждането на вода“. Кислородът (О), без който животът на земята би бил немислим, означава „раждам киселини”.
Съновидение
Докъм към средата на XIX век са били известни само 63 химични елемента. Учените като Менделеев тогава са търсели някаква закономерност, която да обедини всички. Съществува легендата, в която, опитвайки се да реши тази задача, роденият в Сибир учен написал имената на елементите върху карти. След това от преумора заспал и тогава в съня си видял решението - свойствата на металите или газовете зависели от атомната им маса. Химикът Марко де Виво от Италианския институт по технологии коментира, че Менделеев на практика е открил азбуката, която сега ни позволява да общуваме със света около нас и ни дава възможността да създадем много лекарства, метали и нови вещества. Днес елементите са почти двойно повече - 118. От тях са направени човешките тела и цялата вселена.
Уран
Най-лекият химичен елемент е водородът, а най-тежкият е уранът. Любопитен факт е, че уранът, използван за добив на енергия за мирни и военни цели, в миналото (под формата на уранов оксид) е бил използван за покритие на керамика, за хидроизолация, за декорации. През 1789 немският химик Мартин Клапрот успява да получи първия металообразен уран и го кръстил на планетата, открита 8 години по-рано.
Палав котарак откри йода
Йодът пък е открит през 1811 г. от френския химик Бернар Куртуа. Всъщност заслугата е на любимия му котарак. Той скочил на масата и съборил колбите. В едната от тях имало алкохолен разтвор на морски водорасли, а в другия - сярна киселина. След смесването на течностите се появил облак от синьо-виолетови пари, т.е. Негово величество йодът.
