Н ай-голямата и най-авторитетната космическа агенция в света, НАСА, всеки ден предлага на милиони любопитни хора по света пътешествие из чудните светове на Вселената – както на Земята, Луната и останалите обекти от Слънчевата система, така и в далечни пространства в открития космос. Ето някои от уникалните снимки на космическата агенция, които тя обнародва през последните седмици.
Най-големият пръстен
На 14 октомври тази година се случи най-романтичното затъмнение за Амбър Джан, когато нейният възлюбен Джери Джан пада на колене и й предлага официален брак на фона на пръстеновидното слънчево затъмнение, видяно край езерото Абърт в щата Орегон. А приятелят на двойката Баолонг Чен фотографира и затъмнението, и предложението на неговия фон. После Амбър пояснява, че е чакала за това 16 години, когато при предишното видяно от нея слънчево затъмнение си е пожелала да има пръстен като булка. Явно желанията се сбъдват не само по време на падащи звезди.
Четвърт луни
Марсея Джулия Пасе си е играла да запечата 25 последователни четвъртинки на луната и да ги събере на една снимка. Тя вярва, че това й носи късмет и иска да го сподели с целия свят. А от НАСА поясняват дори за хлапетата - по средата между Новолуние и Пълнолуние е фазата на първата четвърт на Луната. Това е една четвърт от пътя около месечната орбита на земния спътник. Във фазата на първата четвърт половината от видимата страна на Луната е осветена от слънчева светлина. За фазата на третата четвърт на Луната, по средата между Пълнолунието и Новолунието, слънчевата светлина осветява другата половина на видимия лунен диск. Във фазите на първата и третата четвърт линията на сянката, разделяща лунната на нощ и ден, минава по средата. Тогава близо до линията най-добре се наблюдават лунни кратери и планини в рязък релеф, което прави четвърт фазите особено подходящо време за изучаване на Луната.
Селфи на Червената планета
Не само хората си правим селфита, но и спускаемите на Марс апарати. Такъв е случаят с „Финикс“ и то още през 2008 г., но НАСА едва сега обнародва снимката от Червената планета. Та „Финикс“ стоял върху марсианската повърхност на едно място от 5 юни до 12 юли 2008 г. и се снимал със своя Surface Stereo Imager, а след това обобщил всичко в една снимка, която сега бе пусната на хората по света и във Вселената.
Мечето на Марс
Тази снимка бе кръстена „Мечето на Марс“ макар изобщо да няма мечки или плюшени играчки на нея, но човешката фантазия работи добре. Всъщност спътникът „Орбитър“ е обикалял около Червената планета и на 12 декември 2022 г. заснема един V-образен хълм. Двете очи са прастари кратери, а кръгът, оформящ главата на мечето, е от древна утайка от времената, когато на Марс е имало вода.
Изстрелване
На фаталния за мнозина петък, 13-ти, тази година в космическия център „Кенеди“ на НАСА във Флорида бе изстреляна ракетата Falcon Heavy на SpaceX с апарата Psyche. Космическият кораб „Психея“ ще пътува до богат на различни редки метали астероид със същото име, обикалящ около Слънцето между Марс и Юпитер. Спектралният анализ показва, че най-вероятно там има непознати на земната наука елементи, които са в компресирано състояние.
Вихърът на Дева
Галактиката NGC 4654 в съзвездието Дева бе открита от космическия телескоп „Хъбъл“ и е истински звезден вихър. NGC 4654 има ярък център и е означена като „междинна“, защото има характеристики на два вида спираловидни галактики – с и без прегради, така и на спираловидна галактика с прегради. NGC 4654 е на около 55 милиона светлинни години от Земята.
Багдад от небето
Багдад е забележително красив и фантастичен от Международната космическа станция. Астронавтът от Обединените арабски емирства Султан Алнеяди засне това изображение на градските светлини на столицата на Ирак и преминаваща през него река Тигър. Фотото е от 18 юли 2023 г., докато Международната космическа станция обикаля на 420 км над планетата.
Зелената лагуна
Астронавтът Уди Хобърг снима Laguna Verde - Зелената лагуна, както е наречено соленото езеро в Андите. То се намира в пустинята Атакама, в северната част на Чили. Езерото с тюркоазените води е заобиколено от най-високоразположените вулкани на планетата.
Буря в Арабско море
Буря в Арабско море край бреговете на Оман е заснета от астронавтката Жасмин Могбели на Международната космическа станция. Освен че снима планетата ни от космическата станция, НАСА наблюдава и Земята със сателити, които събират данни за климата. След това учените могат да предупредят реално време за подпомагане на реакцията при бедствия. А уфолозите твърдят, че НАСА със сателитите си снима и извънземни, но не иска да им пусне видеата.
Легенди
НАСА проведе ден на отворените врати на 21 октомври в изследователския център в Лангли, в Хамптън, Вирджиния. Там се събраха две легенди на космонавтиката - Нилс Ларсън с неговия възпитаник и настоящ астронавт Виктор Глоувър. Ларсън, аерокосмически инженер и пилот-изпитател на самолета X-59 на НАСА, с който ще се лети в космоса. А Глоувър е гласен да бъде първият пилот на програмата „Артемида“, с която ще се правят полети до Луната. „Винаги съм знаел, че Виктор ще стигне далеч. Хубаво е, че това далеч означава Луната“, каза Ларсън.
Георги П. Димитров