0

В торият мандат на Доналд Тръмп се очаква да предизвика промени и разместване на пластовете в цял свят. Най-ярката и бърза последица от идването на шоумена милиардер отново на власт в Белия дом бе изстрелването на борсите нагоре. Най-голям ръст отбеляза електронната валута биткойн, която вече се движи в невижданата орбита от 90 000 долара.

Дарения

Още по време на предизборната си кампания Тръмп открито ухажваше криптовалутите, приемаше такива дарения, а накрая обеща да превърне Америка в криптостолицата на планетата. Веднага след като станаха ясни резултатите от вота в САЩ инвеститорите се нахвърлиха да купуват биткойни, очаквайки те да поскъпнат в бъдещето. Това логично повиши и без това солената им цена от 67 хил. долара за брой до рекордните 90 хил. долара. Но как е възможно една валута, пък била тя и модерна, дигитална, крипто, да струва толкова много и какво е нейното покритие, чудят се милиони земляни. Всъщност мистериите около криптото са много, а някои от тях са си доста крипи (страховити - от англ. ез.). От години тези пари са обект на конспиративни теории за наркокартели, убийства и дори извънземни. Но основно два въпроса терзаят човечеството – кой и защо създаде биткойна.

Конспирации

В тази връзка конспиративните теории нямат край. Уфолози твърдят, че зад биткойна стоят рептилите – една от извънземните цивилизации, колабориращи с избрани земляни и цели правителства, открили на човечеството и микропроцесорната технология. Но каква е целта на новите пари си остава въпрос на спекулации и догадки. Възможно е след залеза на долара това да бъде следващата подготвяна световна валута, твърдят фенове на извънземните.

От създаването си през 2009 г. устойчивата на цензура криптовалута, която съществува в децентрализирана книга, наречена блокчейн, се превърна в остров на стабилност за онези, които са убедени, че традиционните пари систематично се обезценяват; средство за спекулации за тези, които се чувстват изключени от редовните финансови пазари; и което е опасно, популярно средство за плащане на незаконни продукти и услуги, като наркотици, киберизмами и поръчкови убийства. Тук идва и следващата теория - че биткойнът е измислен по поръчка на правителство в сянка в комбинация с големите наркокартели за съхранение на огромни суми, които иначе не могат да бъдат изпрани толкова бързо с традиционните схеми.

Виртуална валута

Биткойнът обаче днес далеч не е единствената виртуална валута. Такива съществуват вече десетки, обект на огромен интерес в т.нар. нет борси. Идването на републиканците в САЩ доведе до ръст още на доджкойна (Dogecoin), етериум (Ethereum), солана (Solana) и др. Биткойнът (Bitcoin) обаче си остава най-скъпата и първата наложила се в света постфиникийска технология. Определя се като първата в света децентрализирана дигитална криптовалута, позволяваща прехвърлянето на средства от човек на човек без посредник, което се смята за революция. Във философията й стои все по-притеснителният факт, че днес валутите по света са свръхрегулирани, необезпечени и податливи на инфлация.

Златен стандарт

Златният стандарт бе въведен от големия учен Исак Нютон през 1717 г., но през XX век човечеството го загърби. Това позволява днес на централните банки и на правителствата да печатат безконтролно пари без обезпечение, което циклично води света от криза в криза. Сякаш като контрапункт на подобни практики през 1999 година се появи електронната пара биткойн. Тя се базира на доста демократичната децентрализирана блокчейн технология. При нея самите участници в мрежата се грижат за нейната легитимност и сигурност. Самите виртуални пари някои експерти сравняват с числовия код на днешните банкноти, само че разликата е, че първите са представени в двоичен вид, т.е. с нули и единици. Другата отлика е, че криптопарите не могат да се печатат до безкрай. Броят им е закован на 21 млн. Въпреки че в последните години борсите хитро започнаха да делят един биткойн на части, за да могат повече потребители да инвестират в него, то правилото си остава. Биткойн се изпраща чрез биткойн портфейл от човек на човек чрез адрес, подобен на имейл. Ако човек изгуби ключа за електронния си портфейл или му бъде откраднат, пие една студена вода, защото няма къде и на кого да се жалва. В тази връзка усилено се коментира, че с идването на Тръмп на власт ще бъдат въведени някои леки регулации в сектора в услуга на клиентите. А това ще стимулира легализацията и масовизацията на електронните валути в повече страни по света.

ЕЦБ

В сайта си Европейската централна банка (ЕЦБ) дава следното определение за валутата: „По същество биткойн е нещо като дигитален жетон, който може да се разменя електронно. Той не съществува във физическа форма. Биткойните се създават и следят посредством компютърна мрежа, която използва сложни математически формули, а не от определена институция или организация“.

От ЕЦБ изтъкват още, че биткойнът не е широко прието средство за плащане и е лесно хакери да ви задигнат дигиталния портфейл. А ако това се случи, то няма институция, на която човек да се жали. Изтъква се още, че биткойнът, макар и скъп, не е стабилен и може бързо както да повиши своята стойност, така и да я понижи. Накрая банкерите заключават, че биткойнът не е валута, а по-скоро спекулативен актив, който не се контролира от никоя институция.

Всичко това, разбира се, е вярно и въпреки това биткойнът остава т.нар. дигитално злато, неподатливо на ширещата в момента инфлация. Сред другите негови позитиви се изтъкват анонимността и сигурността на трансакциите, както и че никоя държавна или разузнавателна служба, колкото и да е мощна, не може да блокира сметката ви, дори да попаднете в популярния у нас списък „Магнитски“. Всичко това прави криптото примамливо за хора от всякакъв тип – търсещи финансова свобода. В момента се знае, че един от мегаинвеститорите, който има най-големия известен биткойн портфейл, държи над 25 милиарда долара на компютъра или смартфона си. Кой обаче е той и дали това не е част от богатството на митичния Баща на биткойна, за когото се предполага, че държи 1,1 млн. от виртуалните пари?

Сатоши

До днес не се знае кой създаде и пусна биткойна. През годините се завъртя името на японския програмист Сатоши Накамото. Кой е той, дали това е псевдоним или такъв човек (или група) наистина съществува, остава загадка. Тази есен HBO шумно рекламираше документален филм, който уж разкриваше кой е Бащата на биткойна. Оказа се, че това е канадският софтуерен инженер Питър Тод, който е участвал в ранното разработване на биткойна. Тод обаче бързо отрече твърденията, заявявайки, че не е Накамото.

Покачването в котировките на криптовалутата доведе до ръст и на хората, обявяващи се за нейни създатели. В интригуващ обрат мъж на име Стивън Мола наскоро проведе пресконференция в Лондон, като също твърдеше, че е мистериозният Сатоши Накамото. Дузина журналисти присъстваха на събитието по-скоро от любопитство. Според Би Би Си организаторът на пресконференцията е таксувал журналистите по 100 паунда за място на първия ред и още по 50 за неограничен брой въпроси към Мола. Той обаче не успял да предостави никакви убедителни доказателства и остава в графата самозванци.

През 2014 г. изданието Нюзуик (Newsweek) хвърли бомбата, че Дориан Накамото, американец от японски произход, е мозъкът зад биткойна. Той обаче отрече. Най-драматичното твърдение дойде от австралийския компютърен учен Крейг Райт. Той води съдебни битки в продължение на години, за да потвърди, че той стои зад псевдонима Сатоши. Исковете му обаче бяха отхвърлени от лондонския Върховен съд.

Следят блоковете от Сътворението

Информация кой е Сатоши може да даде и „биткойн археологията“. Експерти следят в мрежата онези блокове, които са в ядрото на валутата и никога не са пипани от зората на Сътворението и стартирането й. Нейният първи код е в размер на 50 биткойна и той никога не е пипан. Това дава основание да се твърди, че който и да е Сатоши Накамото, той вече не е сред живите, починал от естествена смърт или убит. Творението му обаче го надживява безкомпромисно и остава канонично (макар и несъвършено), досущ като религия. Интересното е, че малко преди излъчването на документалния филм през ноември редица портфейли с висока стойност от „ерата на Сатоши“ станаха активни за първи път от 2009 г. насам. Според онлайн медията Биткойн Магазин (Bitcoin Magazine) около 250 биткойна - на стойност приблизително 15 милиона долара (при курса тогава от $60 754) - са били източени през портфейли на хора. Въпреки че „монетите“ не са официално свързани с портфейлите, използвани от Сатоши Накамото, те са били латентни от най-ранните дни на биткойна, когато с криптовалутата човек не би могъл да си купи и парче пица. Счита се, че създателите на тези портфейли са били някои от най-ранните сътрудници на Сатоши и вероятно са го познавали лично. Друг вариант гласи, че са работили заедно по технологията може би в някоя секретна лаборатория на илюминатите, каквито конспирации битуват около това тайно общество.

През октомври в италианския град Лугано бе открита статуя на най-мистериозния човек на нашето време – призрака, измислил биткойна.

Отброява края на света

В момента има около 19,8 милиона биткойна в обращение от ограниченото количество от 21 милиона. Т.е. остават 1,2 млн. да бъдат добити. Добивът се нарича копаене и се случва със скорост от 450 на ден. При него хора от цял свят са впрегнали мощни компютърни системи, които решават сложни уравнения. Срещу това миньорите получават стимули, които намаляват с всяка година до достигане на лимита. Предполага се, че последният биткойн блок ще бъде изсечен (емитиран) през 2140 г. Фенове на апокалиптичните пророчества обаче отбелязват, че това няма да се случи, тъй като според създателя на златния паричен стандарт - Исак Нютон, светът ще свърши доста по-рано. Базирайки се на Библията, гениалният физик е открил, че нашата епоха ще приключи през 2060 г.