В днешно време ги наричат „проститутки за отбрани“. Историята на родената в Ирландия и избрала артистичното си испанско име Лола Монтес я поставя на върха на класацията на куртизанките за XIX век.
Тя прелъстява и изоставя знатни мъже в Европа, Азия, Австралия и Северна Америка. Стрелата на Амур попада в „десетката“, когато Баварският крал Лудвиг I е принуден да абдикира заради нея, заплашен с бунт от баварците. Защото през 1847 г. прави куртизанката си графиня фон Ландсфелд, завещава й даже богато наследство.
Родена е като Елизабет Розана Гилбърт в Грандж, Ирландия, на 17 февруари 1821 г. Баща й Едуард Гилбърг е британски офицер, а майка й, Елиза Оливър - дъщеря на богат ирландец. Бебе на 2 годинки е, когато баща й е изпратен да служи в Калкута, Индия, и цялото семейство пътува с кораб близо четири месеца до другия край на света.
Няколко месеца след пристигането в Индия бащата Едуард заболява и умира от холера, а младата му вдовица набързо се омъжва за друг офицер. Шестгодишната Елизабет е отведено в Шотландия, където започва да проявява буйния си характер. Надарена да учи езици, в Англия тя от малка се откроява с богата фантазия - много обича да съчинява истории за себе си.
Трофей
Елизабет е 14-годишна, когато нейната майка се връща в Англия и се опитва неуспешно да я омъжи за 60-годишен богат дядо. На крехките 16 години Елизабет окачва на корсета си първия „трофей“ - омъжва се за полковник Томас Джеймс и заминават за Индия. Тя често му изневерява и Джеймс подава молба за развод. Невръстната булка заявява, че отношенията й с полковника са като кибритена клечка - с изгарянето се изхвърлят на боклука. Завръщайки се в Европа, Елизабет се отбива в Испания, където се представя за танцьорка, но и за военна вдовица. В Испания Елизабет избира артистичното име Лола Монтес.
Лола Монтес като графиня фон Ландсфелд, портрет от Йозеф Карл Щилер в двореца Нимфенбург.
Измама
След Испания през 1843 г. тя отива в Лондон, представяйки като испанска танцьорка от Севиля на име Maria de los Dolores Porrys y Montez или Lola Montez. Дебютът й на 3 юни 1843 г. е пълен провал – уличават я в измама, а публиката търси парите си обратно. Прогонена от Албиона Лола Монтес тръгва към Германия, където все още никой не я познава. Първата й мъжка „жертва“ е унгарският пианист и композитор Ференц Лист. Оплетен в любовната й мрежа влюбеният гений й гарантира успех в Париж на оперната сцена.
Много скоро и в столицата на световното изкуство се проваля. Парижките вестници й се подиграват и я наричат „красавицата, която продължава да се възползва от красотата си, но за жалост липсва талант“. Изгонена от Операта и за да се прехранва, тя се отдава на еротични танци по кабарета и локали. Така Лола става любимата куртизанка на френските интелектуалци и парижката бохема.
От леглото на Ференц Лист тя се добира и често осъмва в постелите на друг гениален композитор - Фредерик Шопен, ласките й вкусват още писателите Жорж Санд и Александър Дюма-баща.
Дуел
Лола Монтес буквално принася в жертва поредния любовник, Анри Дюжарие, собственик на най-тиражния вестник La Presse. Лудо влюбен в нея той опитва да я върне на оперната сцена с положителни рецензии, дори обещава да се оженят. Връзката им завършва трагично за Дюжарие. На бохемска пиянска вечеря Жан Баптист Бувалон, един от най-уважаваните критици в Париж нарича Лола „...боклук, поне като танцьорка“. Дюжарие скача в нейна защита и е предизвикан на дуел от критика. Дюжарие приема, но на сутринта, вече изтрезнял, ужасен се досеща, че Бувалон е изкусен стрелец. Опитва се да му се извини, но извинението не е прието и нещастният влюбен е разстрелян в дуела. Смъртта му не трогва Лола, която напуска Франция и заминава за Бавария.
Тактика
В Мюнхен Лола Монтес насочва стрелите си към глуповатия Баварски крал Лудвиг I. Като опитна куртизанка тя избира „иновативна“ тактика, за да се добере до владетеля. Научава, че официалният сутеньор на монарха е граф Ото фон Рехберг. Макар и тренирана ездачка един ден, докато язди, тя „случайно“ е хвърлена от коня си точно пред графа. Той се притичва да й помогне и скоро Лола получава аудиенция при Лудвиг I. Чакайки пред покоите му, тя дочува, че кралят е зает и няма време за „някаква жена, копнееща за вниманието му“. Разгневена Лола нахълтва, но „случайно“ скъсва роклята си и голата й гръд огрява лицето на Лудвиг I.
Само след 55 часа Лола прави артистичният си дебют в Баварската опера. Тя става официална любовница на 60-годишния крал. Той я обсипва с подаръци, прави я графиня фон Ландсфелд, подарява й дворец и дори я включва в завещанието си. Лола получава издръжка, която днес би се равнявала на над 2 милиона евро.
Скоро новата графиня фон Ландсфелд забравя, че е куртизанката Лола Монтес. Става надменна и арогантна към хората. Любимите й кучета хапят гражданите на Мюнхен, докато тя високомерно пуши. Започва да се меси и в политиката. Сваля от власт висши чиновници и министри, бърка се в работата на университетите. Накрая цялото правителство подава остава в знак на протест. Скандалното й поведение вдига гражданите на бунт. Лудвиг I се опитва да потуши бунта, като изпраща Лола на луксозно заточение в Швейцария.
Разбеснелият се народ обаче научава, че хазната продължава да плаща издръжка на куртизанката, дори кралят я е включил в завещанието си. Така любимия доскоро монарх е заставен да абдикира.
Гравюра с легендарната танцьорка и куртизанка
Двубрачие
Кралят пада, но не и Лола. Тя се връща в Лондон и веднага в мрежите й пада младият офицер Джордж Трафорд Хилд. Макар момчето да е 10 години по-младо от нея, двамата се женят. Лондончани научават истината и Лола е обвинена в бигамия, т.е. в двубрачие, защото е „забравила“ да се разведе с първия си мъж. Тя забягва в Америка, изоставяйки младия офицер. Момчето е изгонено от армията, губи положението си в обществото и умира в бедност в Португалия.
През януари 1858 г. куртизанката отново тръгва да завладява Америка, но този път превъплътена в друг образ - на мистична, отдадена на църквата жена. Провежда семинари за правата на жените.
На 30 юни 1860 г. в Ню Йорк Лола Монтес получава инсулт, възстановява се за няколко месеца, но на 17 януари 1861 г. издъхва. Официалната причина за смъртта й е пневмония, но вероятната е сифилис. На 34-годишна възраст Лола вече страда от сифилис. На надгробната плоча е изписано истинското й име: „Г-жа Елизабет Гилберт почина на 17 януари 1861“. Тъжен край за 39-годишната жена, която композиторът Рихард Вагнер определи като „демонично същество“.
Коронният й номер е танцът на паяка
През 1855 г. Лола заминава на турне в Австралия, където предизвиква грандиозен скандал. На сцената изпълнява коронния си номер, еротичния танц „паяк“, в който вдига полата си и публиката вижда, че е без бельо. Скандалът фалира театъра, който я е поканил на турне.
Лола Монтес заминава за САЩ и скоро „засмуква“ третия си съпруг, популярния журналист Патрик Пърди Хъл. Бързо зарязва и него за по-богат мъж, а Пат Хъл умира в депресия и алкохолизъм. Разпознавана и гонена през 1857 г., Лола Монтес се спасява обратно в Европа.
Румен Жерев