Д ухът на легендарния Пьотр Илич Чайковски изненадващо се всели в банков софтуер и започна да довършва несвършената работа на композитора почти така, както самият той навремето предсказал.

По този начин най-изненадващо банковият изкуствен интелект (ИИ) дописа мистическата опера „Мандрагора“, което самият композитор 23 години не е могъл да направи. Чайковски е автор на едни от най-популярните концертни и театрални музикални произведения в класическия репертоар – сред тях са балетите „Лебедово езеро“, „Спящата красавица“ и „Лешникотрошачката“, също мащабната „Тържествена увертюра 1812 година“, „Концерт за пиано и оркестър №1“, последните му три номерирани симфонии и операта „Евгений Онегин“.

Валерий Гергиев дирижира премиерата на Мандрагора.

 Валерий Гергиев дирижира премиерата на Мандрагора.
МАРИИНСКИ ТЕАТЪР

Хор

В Москва Чайковски се запознава с ботаника и математик проф. Сергей Рачински. Двамата имат общи страсти, сред тях са музиката, литературата и преданията. По идея на Рачински Чайковски много се запалва да направи мистическа опера, в която да вкара всякакви митове и легенди. Двамата й дават име – „Мандрагора“, и започват да мислят върху нея.

Знае се, че през 1870 г. Чайковски е написал „Хор на цветята и насекомите“, което се смята за едно от най-изразителните негови произведения. На 18 декември същата година хорът е изпълнен в Петербург и предизвиква бурни овации от колеги композитори, които са сред първите му слушатели. В изпълнението участват мъжкият и дамският хор на Мариинския театър, а към тях – и момчешки хор, както и двойният състав на симфоничния оркестър.

Този хор е единствената запазена част от операта, както и някои записки на Чайковски по нея. Но до смъртта си на 25 октомври 1893 г. композиторът така и не се връща към тази опера. Затова пък Рачински споделя с Модест, брата на Пьотр Чайковски, как композиторът му бил казал, че един ден духът му ще се върне към „Мандрагора“, защото много съжалявал, че не намерил време да довърши операта и се вслушал в неподходящи съвети. Всъщност още в началото, през 70-те години на XIX век, приятели и познати го убеждават да не работи по тази опера, защото била твърде приказна и тъжна, а и нито един театър на света по това време не бил в състояние да постави толкова мащабно произведение, каквото го замислял самият той.

Рицар

По описанието на проф. Рачински става ясно и либретото на операта. Рицар се влюбва в прекрасна дама, обаче тя е хладна към него. Рицарят разбира за преданието как в Ивановата нощ (Иван Купала, нашия Еньовден) разцъфва тайнственото цвете мандрагора. И който успее да изкопае и улови корена му, ще му се изпълни желанието. Рицарят намира, изкопава и хваща корена, като казва желанието си. Коренът се превръща в прекрасна девойка, която се влюбва в рицаря и става негов паж. А под влияние на магията на мандрагората студената красива дама също се влюбва в героя. Рицарят е на върха на щастието си, но мандрагората умира, влюбена и нещастна, изпълнявайки желанието му.

Така сега духът на Чайковски влиза в ИИ на една от големите руски банки, чието предназначение първоначално е да определя надеждността на претендиращите за кредити и други банкови работи. Та той написва цялата музика. Друг ИИ, ползван предимно от студенти, пък се заема да направи либрето. Друг ИИ се заема с декорите.

Човек

Има и човешки фактор покрай цялата работа на изкуствения интелект все пак. И той е ексцентричният музикант Пьотр Дранга, който живее в Лос Анджелис и Москва. Той е акордеонист виртуоз и препълва големите стадиони. Освен това е композитор, режисьор, актьор, продуцент и всякакви други подобни артистични неща. Именно той се заема с реализацията на проекта и в крайна сметка преди няколко дни бе премиерата в Мариинския театър в Санкт Петербург. Включени са над 170 души от всички състави на театъра, декорите са впечатляващи и екстравагантни.

Дали се е получило и дали наистина духът на Чайковски се е вселил в ИИ, е друг въпрос, някои обаче са доста скептични и казват, че нещо, което не е завършено приживе, не трябва след това да става факт. Въпрос на гледна точка. Други пък са въодушевени и искат и още незавършени произведения на Чайковски, а той има наистина десетки, да бъдат дописани от изкуствения интелект.