Ф утболът е един от най-богатите и милионерски спортове по света. Подобно на другите обаче, и тук състезателите трябва да успеят да уредят живота и бъдещето си до 30, рядко до 35-годишна възраст.
След приключване на активната си кариера футболистите често са оставяни на произвола на съдбата сами да се оправят в по-нататъшния си живот. А това за мнозина от тях се оказва доста трудно. Придобили опит единствено на зеления терен, за ритнитопковците е доста трудно да се преориентират към друга професия, с която да си изкарват прехраната до настъпване на старините и достигането на заветната пенсия.
Не всички футболисти, приключили състезателната си кариера обаче, имат проблеми с намирането на средства за прехрана. В много от случаите бившите звезди на терена се насочват към неподозирани обществени и бизнес сфери на реализация. В два поредни броя в рубриката „Ретро спорт“ на „Златно време“ ще запознаем читателите с най-интересните и най-необичайните и неочаквани професии, упражнявани от бившите световни звезди, познати на запалянковците от футболния терен.
Нокаут
Ариан де Зеув е една от бившите звезди на английския „Фулъм“ отпреди десетина години. Във вече напредналата си възраст той натрупва доста килограми и е принуден да напусне футбола. Той се завръща в родната Нидерландия, окачва бутонките си на пирона и се хваща на работа като детектив в местната полиция.
Бившият футболист Ариан де Зеув вече разкрива убийства
Колегата му Къртис Удхаус от „Бирмингам“ пък, още преди да изпадне в пенсионната за футболистите възраст от 30 години, решава да се откаже от топката и се преквалифицира в професионален боксьор. Успява да запише 31 мача, от които 24 побеждава с нокаут. Една наистина доста впечатляваща кариера извън футбола. Очевидно обаче топката липсва на Удхаус, тъй като след боксовата му кариера той отново се връща към футбола и прекарва още няколко години в аматьорските лиги на Острова. А след това става футболен мениджър.
Къртис Удхаус замени топката с боксовите ръкавици.
Кечист
Кариера, подобна на тази на Удхаус, има и бившият германски футболен вратар Тим Вийзе, бронзов медалист от световното през 2006 г. С напредването на възрастта обаче Тим започва да натрупва излишни килограми и решава вместо да се подлага на изтощителни диети и тренировки, за да ги стопи, просто да ги използва. През 2014 г. той напуска завинаги футбол и става кечист, известен с прякора Машината.
Французинът Бишенте Лизеразу пък се насочва към източните бойни изкуства и дори печели първо място на европейското по бразилско джиу-джицу.
Композитор
Далеч не всички бивши футболисти обаче сред приключване на кариерата на зеления терен продължават да се занимават със спорт. По-скоро се случва точно обратното. Много от тях не искат и да чуят за спорт, тренировки и спазване на диети и режими. И се отдават на занимания, нямащи нищо общо със спорта. Дион Дъблин е бивш футболен защитник, шампион на Англия с отбора на „Манчестър Юнайтед“ за 1992-1993 г. Приключва кариерата си на завидните за един футболист 40 години. След което става телевизионен водещ на тв шоу, а едновременно с това се занимава с композиране и изпълнение на поп музика.
От футболист Дион Дъблин се преквалифицира в композитор и певец на поп музика
Четка
В сферата на изкуството намира своето ново поприще и Джоди Крадок. Кариерата му във Висшата лига на Англия не е особено дълга и успешна. Затова и след не особено дълга кариера на зеления терен той променя изцяло заниманията си като художник и скулптор и дори има няколко самостоятелни изложби.
Джоди Крадок замени коженото кълбо с диджейския микс пулт.
* Продължението – следващата неделя
Иван Георгиев