0

В ойната в Украйна дава технологичен тласък на въоръжението, подобен на този, даден от Втората световна война. Военните бюджети растат стремглаво, разработват се невиждани досега системи, Европа се въоръжава до зъби. Пример за това е Германия, която бе силно милитализирана в годините на Студената война, но след края й реши, че може да съкрати значителна част от въоръжението и персонала.

Уроци

Уроците от войната в Украйна показаха изключителната важност от наличието на мощна и ефективно противовъздушна и противоракетна отбрана (ПВО и ПРО). За беда в момента германските ВВС разполагат с едва 7 комплекса за ПВО на голяма дистанция MIM-104 Patriot (от 30 през Студената война), един на средна дистанция IRIS-T SLM (общо 6 поръчани) и 50 комплекса за близка ПВО Ozelot LeFlaSys и спешно се нуждаят от сигурна ПРО. Новите заплахи от балистични ракети със среден обсег изискват способност за прехвата им по време на полета им в екзоатмосферата (на практика ниския Космос), за да бъде прехватът ефективен и да се минимизират възможните последствия за собствената територия.

Arrow-3

Тъй като Германия не произвежда системи от подобен тип, тя откри решение в израелско-американската система Arrow. На 28.09.2023 г. страната подписа договор с Израел за закупуване на системата за ПРО Arrow-3 за близо 4,2 млрд. долара. Това е най-голямата отбранителна сделка в историята на Израел. Сделката е финансирана от специален военен фонд от 100 млрд. евро, който германското правителство създаде в отговор на войната в Украйна. Arrow-3 е предназначена да прихваща балистични ракети извън земната атмосфера и ще бъде доставена през четвъртото тримесечие на 2025 г.

На 10.11.2024 г. МО на Израел и Германия проведоха координираща среща, част от съвместната подготовка за разполагането на Arrow 3 на германска територия през 2025 г.

Аrrow (Hetz на иврит, „Стрела“ на български) е семейство противобалистични ракети, проектирано да е по-ефективно от ЗРК MIM-104 Patriot срещу балистични ракети. Съвместно финансирано и произведено от Израел и САЩ, чиято разработката започна през 1986 г. от Israel Aerospace Industries (IAI) и Boeing. Arrow формира горния слой на ПВО/ПРО системата на Израел заедно с ЗРК „Прашката на Дейвид“, ЗРК „Железен купол“ и лазерния „Железен лъч“.

Прехващачи

Системата се състои от свръхзвуковите противоракетни прехващачи Arrow 2 и Arrow 3, радара с електронно сканиране на решетката (AESA) за ранно предупреждение Elta EL/M-2080 Green Pine (зелен бор), C3I центъра Elisra Golden Citron (златен лимон) и центъра за управление IAI Brown Hazelnut (кафяв лешник).

Arrow се счита за една от най-модерните съществуващи програми за противоракетна отбрана. Това е първата действаща система за ПРО, специално проектирана и построена за прихващане и унищожаване на балистични ракети. Първата батарея Arrow бе обявена за работеща през октомври 2000 г. и се управлява от звеното Protective Sword („защитна шпага“) на командването за ПВО на израелските ВВС. Горното ниво на ПРО на Израел, ЗРК Arrow 3, бе обявен за работоспособен на 18 януари 2017 г. Arrow 3 работи с по-големи скорости, има по-голям обхват и работи на по-големи височини от Arrow 2, прихващайки балистични ракети по време на космическата част от тяхната траектория. Според Израелската космическа агенция Arrow 3 може да служи и като противоспътниково оръжие, което би направило Израел една от малкото страни в света, способни да свалят спътници.

Прозрението

Програмата Arrow стартира в светлината на придобиването от арабските държави през 80-те години на ХХ век на ракети „земя-земя“ с голям обсег. Тя бе избрана пред системата за ПРО Rafael AB-10, тъй като бе оценена като по-завършена концепция и с по-голям обхват. Системата AB-10 бе критикувана, че просто е подобрение на ЗРК MIM-23 Hawk, а не е система, проектирана от самото начало да прихващане на ракети.

САЩ и Израел подписаха меморандум за разбирателство за съвместно финансиране на програмата Arrow на 6 май 1986 г. и през 1988 г. Инициатива за стратегическа отбрана на МО на САЩ направи поръчка на IAI за технологичния демонстратор Arrow 1. Войната в Персийския залив от 1991 г. разкри спорното представянето на ЗРК Patriot срещу иракските балистични ракети Al Hussein (вариант на съветските Scud) и даде допълнителен тласък на развитието на Arrow. Първоначално тя бе проектирана да прихваща ракети като иракските SS-1 Scud (и нейния вариант Al Hussein) и SS-21 Scarab (ОТРК „Ока/Ока-У“) на въоръжение в Сирия. Arrow еволюира с оглед на напредващите по онова време ракетни програми на Иран. Ицхак Рабин, тогавашен министър на отбраната на Израел, видя и осъзна, че възникващата арабска и регионална ракетна заплаха ще е една от най-опасните бъдещи заплахи за сигурността на Израел. За Arrow той заяви: „Имах честта като министър на отбраната в правителството на националното единство да гласувам в подкрепа на участието на Израел чрез Arrow в Инициативата за стратегическа отбрана обявена от президента Рейгън“. Думите му бяха потвърдени 35 години по-късно с ракетните атаки на Иран, Хизбула и Хамас по територията на Израел.

Данни

Маса - 1300 kg на самата ракета; 3500 kg на ракетата в транспортно-пускония контейнер

Дължина 6,95 m (3,45 m ускорител, 0,75 m двигател, 2,75 m поразавяша част)

Диаметър - 800 mm (първа степен); 500 mm (втора степен)

Размах на крилата - 820 mm

Бойната глава е осколъчно-фугасна с насочено действие, с маса 150 kg. Взривателят е дистанционен. Arrow са твърдогоривни двустепенни ракети с далечина на полета 90-150 km по разстояние и 500+ km по височина. Максималната им скорост е Mach 9 (2,5 km/s). Системата за насочване е двойна - пасивна инфрачервена и активен радар. Управлението е чрез векторизиране на тягата на двигателя, в комбинация с 4 подвижни кормила за аеродинамично управление. Декларираната точност е 4 m кръгово отклонение. ПУ е ремарке с 6 транспортно-пускови контейнера, с готови за изстрелване ракети.

Цената на една ракета Arrow се оценява на 3 млн. долара. Между 1989 и 2007 г. около 2,4 млрд. долара са инвестирани в програмата Arrow, 50–80% процента от които са финансирани от САЩ. Израел допринася с приблизително 65 млн. долара годишно.

Бойно използване

На 17 март 2017 г. ракетата Arrow отбеляза първото си оперативно прехващане, когато свали ракета от сирийски ЗРК С-200, изстреляна срещу израелски самолет. Офицер от ВВС на Израел коментира: „Необичайното прихващане на ракета „земя-въздух“ се дължи на това, че ракетата от С-200 се държеше като балистична заплаха с височина, обхват и балистична траектория имитираща ракета Scud, които прехващачът Arrow 2 е проектиран да унищожава“, което предполага, че всъщност това е била ракета от С-200 превърната в балистична.

На 31 октомври 2023 г. ракета Arrow 2 прихвана балистична ракета с голям обсег, изстреляна срещу Израел от хусите в Йемен. Това бе първото оперативно използване на Arrow 2 по време на война и първият и успешен прехват в Космоса.

На 9 ноември 2023 г. ракетата Arrow 3 направи успешен прехват на йеменска ракета Ghadr-110, насочена към южния град Ейлат.

На 13 април 2024 г. системата за ПРО Arrow прехвана балистични ракети с голям обсег по време на иранската операция True Promise. Атаката на Иран бе със 120 балистични ракети, 170 дрона и 30 крилати ракети. Успешният прехват на ракети от Arrow бе част от координирана ПВО/ПРО с международна подкрепа от САЩ, Великобритания и Франция, които ефективно предотвратиха сериозни щети или жертви в Израел.

На 1 октомври 2024 г. Arrow прихвана балистични ракети с голям обсег по време на иранските удари срещу Израел, включващи пускове на 181 балистични ракети на две вълни.