Н ай-скъпото сирене на света е от магарешко мляко и струва 2500 лв. за килограм.
Причината да е толкова скъпо е поради недостига на мляко от тези животни и трудността на производствения процес. Сирената, които са си спечелили славата за най-вкусни са пармезан, проволоне, моцарела, бри, чедър, горгонзола, гауда, рокфор. Въпреки това първите, които са започнали да правят от млякото сирене на европейския континент, това са траките. Те са известни и с виното, което са произвеждали, качество, на което Омир е посветил немалко страници. Гръцкият поет е посветил доста стихове на завистта на гърците, когато са наблюдавали как кервани с мехове тракийско вино се точели към становете на техните врагове – троянците, по време на войната между двата народа.
Рокфор
Пармезан, бри, гауда, рикота, рокфор, чедър са сред най-известните овчи сирена според Козевъд и Овцевъд. Според експертите овчето сирене съдържа витамини А, В1, В2, В12, С и биотин. И двете се намират в по-високи нива в сравнение с продуктите от краве мляко. Има огромно разнообразие от продукти, които могат да се приготвят с овче мляко, от по-кремообразни сирена до такива с по-твърда консистенция.
Разлики
Много често се спори кое е по-полезно мляко между кравето и козето. Ето и разликите между тях. Тъй като са подобни животни, цялостният състав на съответните им млека е доста сходен, но те имат някои ключови разлики. Някои от тези разлики си личат в хранителното им съдържание. Друга разлика е във вкуса на млякото. Една чаша козе мляко има 10 грама мазнини в сравнение с кравето мляко, което е с 8 грама мазнини. Това кара козето мляко да бъде с по-високо съдържание на калории, около 19 калории повече.
Тъй като е с по-високо съдържание на мазнини, козето мляко е и с по-високо съдържание на наситени мазнини, които ни предупреждават да го ограничим в диетата си. Всъщност тази чаша козе мляко има една трета от наситените мазнини, от които се нуждаете за един ден. Козето мляко обаче има малко по-малко захар, 11 грама на чаша спрямо кравето мляко.
Калций
Козето мляко е с по-високо съдържание на калций, което ви дава 32% от дневната ви стойност в една чаша, докато кравето мляко ви дава 27%. Козето мляко съдържа 9 грама протеин на чаша и е с 1 грам повече от това на кравето мляко. Кравето мляко е с по-високо съдържание на фолат, селен и рибофлавин, както и със значително по-високо съдържание на витамин B12. Козето мляко има повече витамин А, витамин С (кравето мляко няма), витамин В1, магнезий и значително повече калий.
Витамин D
И двете млека са приблизително еднакви по отношение на количеството на витамин D, холестерол и натрий. Като цяло козето и кравето мляко са сравнително еднакви в хранително отношение, освен ако конкретно не търсите по-високо или по-ниско количество от някое от тези ключови хранителни вещества.
Докато на пръв поглед козето мляко, съпоставено срещу кравето мляко, изглеждат равномерно балансирани, но задълбоченото изследване извежда няколко предимства на козето мляко.
Мазнини
Основното хранително предимство идва от естеството на мазнините в млякото. Кравето мляко се състои предимно от мастни киселини с дълга верига, докато козето мляко има много повече мастни киселини със средна и дори къса верига. Дължината на веригата се отнася до това колко въглеродни атома се намират в молекулата на мазнините. Дълговерижните мастни киселини са по-трудни за усвояване от тялото, тъй като изискват жлъчни соли от черния дроб, както и панкреатични ензими, за да ги разградят, преди да могат да бъдат абсорбирани от червата. След това те се пакетират като липопротеини и се доставят до различни тъкани на тялото, като в крайна сметка се озовават в черния дроб, където се превръщат в енергия.
По-малко алергени към протеини
Някои от другите предимства на козето мляко включват избягване на алергии към протеини, които се намират в кравето мляко и по-малко лактоза за тези с лека непоносимост към лактоза, както и малко по-различни протеини, които правят по-малко съсирване в стомаха, докато се смила. Когато пиете мляко, киселината в стомаха ви пресича млякото като част от процеса на храносмилане. Кравето мляко прави по-твърдо съсирване, докато козето мляко прави по-малко, по-меко съсирването, което може да бъде по-бързо разградено от стомашните ензими.
Много хора смятат, че изборът им между краве мляко и козе мляко се определя главно от вкуса. Често козето мляко има по-силен вкус от кравето мляко и е неприемливо за тези, които не са свикнали с него.