0

Посочените от Би Би Си за участнички в руска шпионска мрежа българки Цветанка Дончева и Цветелина Генчева не са арестувани, нито обвинени.

„Телеграф“ попита Министерство на външните работи получавало ли е информация от Австрия за разследване срещу българска гражданка за шпионаж.

“Към момента в Министерството на външните работи не е постъпвала по официален път информация по казуса”, гласи отговорът от МВнР за „Телеграф“.

Според чужди медии от съобщение на австрийската дирекция за държавна сигурност и разузнаване в понеделник става ясно, че разследва българка, но без подробности.

Цветелина Генчева и Цветанка Дончева

 Цветелина Генчева и Цветанка Дончева
Би Би Си

Бързина

Още същия ден Би Би Си съобщи, че още две българки са участвали в руската шпионска мрежа, разкрита във Великобритания. Според разследването на медията самоличността на двете жени е Цветелина Генчева, която живее в София, и Цветанка Дончева, която живее във Виена. Двете подпомагали българите, осъдени за шпионаж в Лондон. В началото на март т.г. Катрин Иванова, на 33 г., лаборантка от Хароу, Северен Лондон, Ваня Габерова, на 30 г., козметичка от Актън, Западен Лондон, и Тихомир Иванчев, на 39 г., бояджия и декоратор от Енфийлд, Северен Лондон, бяха осъдени за шпионаж в полза на Русия. Максималният срок на присъдата е затвор до 14 г.

Според разследването те са били част от руска шпионска група, ръководена от укриващия се от правосъдието Ян Марсалек и имаща за цел да шпионира американска военна база в Германия, разследващи журналисти и набелязани от Москва хора. Прокуратурата заяви, че тримата заедно с Орлин Русев и Бисер Джамбазов, които признаха вината си преди началото на процеса, са следели хора и са планирали организирането на фалшив протест пред посолството на Казахстан в Лондон. И двете са имали връзка с 43-годишния Бисер Джамбазов, медицински куриер, който е менажирал шпионските операции. Мрежата била ръководена от 46-годишния Орлин Русев, бивш служител на лондонското Сити, който организирал шпионажа от къща за гости с над 30 стаи в Грейт Ярмут. Там полицията е открила 495 SIM карти, 221 мобилни телефона, 258 твърди диска, 55 устройства за визуален запис, 33 аудиоустройства, 16 радиостанции и 11 дрона. Голяма част от оборудването са преносими технологии за запис на видео и звук като ръчни часовници, химикалки, вратовръзки, слънчеви очила, запалки, бижута.

Българите са със статут на уседнали, след като са живели години наред в Обединеното кралство. Те работели за руското военно разузнаване. Обсъждали отвличането или убийството на опоненти на руската държава.

Операции

Според разследването ръководителите на групата обсъдили план как да убият журналиста Христо Грозев или да го отвлекат и отведат в Русия. Грозев работи за британския разследващ уебсайт Bellingcat. Той е свързан с разкритието, че Москва е замесена в отравянето с нервно-паралитичното вещество „Новичок“ на бившия руски шпионин Сергей Скрипал през март 2018 г. в британския град Солсбъри. Имало идея Грозев да бъде подмамен да влезе в романтична връзка с една от българките.

Смятаният за ръководител на групата австриец Ян Марсалек е издирван след срива на компанията на безконтактни плащания Wirecard през 2020 г., която е свързана със схема за откраднати 2 милиарда долара. Ян Марсалек успял да избяга с частен самолет, води се в неизвестност, но се смята, че се крие в Русия. Шпионската мрежа е действала между август 2020 г. и февруари 2023 г. Тя е разкрита в над 80 000 съобщения в криптирано приложение за съобщения в Telegram.

Разкрития

По време на разследването на лондонските шпиони се разбира и за други две българки, които са участвали в операции за наблюдение на хора, следени от клетката в Лондон, твърди Би Би Си. Според медията тя е разкрила тяхната самоличност. Цветелина Генчева живее в София и по данни на британската медия работи в авиоиндустрията, без да уточнява къде точно. Работата й със системата за самолетни резервации „Амадеус“ позволявала да събира данни за движението на интересуващите шпионската мрежа хора. Така до тях успявали да седнат по време на полети и да ги наблюдават. Генчева общувала с Иванова и Джамбазов.

Цветанка Дончева живее във Виена. Според британската медия тя също подпомагала шпионирането на Грозев, като живеела в апартамент срещу неговото жилище във Виена и е снимала дома му.

Медии

Сред другите й цели били високопоставени австрийски официални лица, включително ръководителят на разузнаването, както и австрийската разследваща журналистка Анна Талхамер. Тя смята, че е била наблюдавана заради разследванията й срещу Ян Марсалек, като целта е била да установят източниците й. „Казаха ми, че задачата й е била да открадне телефона и компютъра ми и да бъдат изпратени в Москва“, твърди журналистката. Фактът, че Дончева е безработна и описвана като „семпла“ личност, но в същото време се превръща в шпионин, Талхамер обяснява така: „Може да се сравни с наркомафията – имаш дребни играчи на улицата, каквито са били българите. Казват им какво да правят и им се плаща за това“.

Дончева е била разпитвана от австрийските власти и освободена. Пред тях тя твърдяла, че е била излъгана, че работи за Интерпол. Няма информация нито тя, нито Генчева да са обвинени.