Kръвта на родните полярници ще бъде изследвана и тази година на Антарктида. Чрез специален проект ще се проучат нивата на стреса при българските антарктици. С медицинския проект, свързан с влиянието на антарктическите условия върху различни кръвни показатели, ще се заемат родни учени и лаборанти. Проектът е съвместен между Българския антарктически институт и голяма наша лаборатория.
Първата група български полярници вече се намират на остров Ливингстън, където е и родната база. Те вече я раззимяват, за да бъде подготвена за идването на учените, които да работят по различни проекти.
Лаборатория
Един от най-интересните е този за кръвните показатели на родните полярници. Лабораторията в нашата база на остров Ливингстън разполага с апарат за кръвна картина, биохимичен и уринен анализатор.
Изследванията тази година ще се проведат както на екипажа на кораба “Св. св. Кирил и Методии”, така и на българските полярници. Така ще могат да се видят какви разлики ще има между двете групи участници. На базата на събраните данни ще се види как полярниците реагират на стресовата среда. Ще бъдат съпоставени резултатите от изследванията, направени преди, по време на и след престоя на българските антарктици на Ледения континент.
Идеята на медицинската лаборатория е да се следи здравословното състояние на участниците в експедицията и при необходимост да се осъществят допълнителни изследвания. Ако някой от участниците има нужда от медицински преглед, да може съответно да се пуснат необходимите изследвания, обясни пред БТА Кирил Кандиларов, съосновател на лабораторията, която участва в проекта.
Полярниците биват подложени на много изследвания.
„Във всяка научноизследователска група има лекар, който сме обучили да работи с апаратурата“, каза още той. Медицинската лаборатория функционира съвместно с лекарите на българската база „Св. Климент Охридски“. Те са обучени изцяло да работят с апаратурата. Ако има някакъв проблем, медицинските специалисти могат да вземат решение, ако се налага, да се направи някаква специфична онлайн консултация в реално време“, разказва още той. На базата има добра интернет връзка и може да се поддържа постоянен контакт с участниците.
Клетки
При изследванията на българските антарктици през миналия сезон работеше и проф. д-р Албена Александрова .„С кръвните изследвания ще бъде изследван т.нар. оксидативен стрес. Оксидативният стрес представлява обща реакция на организма на ниво клетка към факторите, които му въздействат. Тези фактори могат да бъдат екзогенни, т.е. повлияни от външната среда, и ендогенни, т.е. вътрешни за нашия организъм фактори, което включва и психологическото състояние на човека“, уточни биохимикът.
Според проф. Александрова далечното пътуване, смяната на часовите зони и отдалечеността от семейството могат да окажат психологически натиск върху българските антарктици, който да повлияе на оксидативния статус на кръвта.
От няколко години на базата ни има лаборатория.
Проучват сънищата на Ледения континент
От години на българската база се провеждат различни медицински изследвания. Две такива са свързани с дерматология и изследвания на нервната система. От години български лекари проучват как UV лъчите на Антарктида влияят върху човешката кожа. Преди две години на полярната база се осъществи и проект, свързан със съня на Ледения континент. Ръководителят на българската полярна експедиция проф. Христо Пимпирев обясни, че повечето участници в полярните експедиции съобщават за чувствителна промяна в съня си по време на престоя си в Антарктида. Появяват се запомнящи се сънища, които са силно емоционално обагрени. Други наблюдения на изследователите са по отношение на сънните нарушения - често се отключват или съществуващи преди това такива се влошават по време на престоя в Антарктида.
В рамките на проекта участниците в 30-ата българска антарктическа експедиция бяха изследвани чрез обективния метод - полисомнография, който е "златният стандарт" за изследването на съня и сънните нарушения в световен мащаб.
Анализират замърсяването с микропластмаса
Настоящата 33-та българска антарктическа експедиция ще бъде най-мащабната откъм научни цели и екип, както и най-амбициозната откъм обхват на научните изследвания. В нейните рамки ще бъдат реализирани над 25 научноизследователски проекта. Родните изследователи ще работят по разнообразни проекти, включително такива за намаляването на негативното въздействие върху климатичните промени. Част от проектите са няколкогодишни, други ще се реализират за пръв път през тази година. Сред научните разработки на българските полярници са оценка на замърсяването с микропластмаса на Ледения континент и изследване на минерализацията около българската база заради наличието на много ценни метали на Антарктика.
За първи път в експедицията са включени и орнитолози, които с придвижването си с българския научноизследователски кораб ще направят анализ на птичето богатство от Варна до Антарктика.
Виктор Димитров