0

Със застудяването на времето прекарваме все повече време между четири стени. Затваряме прозорците плътно и излизаме на разходка пеш все по-рядко. Всичко това води до изнежване, което е вредно за организма, който в този период е атакуван от различни вируси.

Изпитание

Студените месеци са изпитание и за най-малките. Педиатрите съветват да не изнежваме децата заради страха от простудяване. Закаляването е важно, тъй като то увеличава устойчивостта на организма му
към резките температурни промени, влагата, вятъра и слънцето. Ако детето се отглежда в много топла среда и привикне към нея през зимата, дори и най-малката промяна на температурата и влажността например ще се отразят неблагоприятно върху здравето му. Лекарите предупреждават, че претоплянето е рисков фактор за отслабването на имунната система при деца. Затова те съветват да спят на не повече от 22 градуса през зимата. Не забравяйте да проветрявате и да отваряте широко прозорците в дома си по 4-5 пъти на ден.

Съвременната педиатрия съветва да забравим за прекаленото навличане. Честа гледка на детската площадка през зимата са малчуганите с увити около носа и устата шалове. Специалистите вече са на мнение, че задържаният от него въглероден двуокис е опасният, а не студеният въздух. Родителите трябва да знаят, че обличането с много пластове дрехи води до претопляне, което е вредно и в никакъв случай не помага на детето да изгради силен имунитет.

Съвети

Едно от най-важните условия за закаляването е да не се страхуваме от студа. Майките трябва да знаят, че не студеният въздух, а вирусите разболяват. За кихането, кашлянето и хремата не е виновен студът, а вирусите. Леденият въздух обаче поставя организма под стрес и той улеснява проникването на вирусите. Ако заведете детето си на планина, добре облечено спрямо градусите навън, където въздухът е чист и то няма контакт с болни хора, няма да се разболее, обясняват педиатри. Още през миналия век американски учени доказаха, че ако човек се простуди на Антарктида, той няма да легне болен, защото на Ледения континент средата е стерилна и там няма вируси.


 

Движение

Дори и в най-студените дни трябва да се движите. В никакъв случай зимата, минусовите температури и снегът не бива да ни отказват да извеждаме децата. Лудориите в студа може да им спестим единствено когато навън падне тежка мъгла, защото тя представлява кондензирана пара. Около водните частици се събират прах, вируси и бактерии. Заради това хората с астма и други хронични заболявания трябва много да внимават в мъгливото време. Мъглата влияе негативно на хората, които вече се борят с грипа, защото задълбочава още повече кашлицата им. Ако се налага да ходите дълго време в мъглата, дишайте през носа, защото това действа като защитен филтър на мръсния въздух.


 

 

 

Грипът често води до възпаление на ухото

Грипът при децата често стига до усложнения, свързани с възпаление на ухото. Дори при една банална хрема, която продължи повече от 3 дни, получава се заглъхване на ушите или има повишена температура, родителите трябва да потърсят помощ от специалист. При такива симптоми майките и татковците трябва да отидат на лекар в първите 24 часа. При малките пациенти съществува риск от по-големи усложнения поради анатомичните особености на ухото при детето. Ако има болка в ухото и температура, не действат симптоматични средства, а идете на лекар. Ако става въпрос за банална хрема, която продължава 1-2 дни без температура, тогава може да подходим с обикновените противовъзпалителни средства, съветват лекарите.