0

Октомври е обявен за Световен месец за борба с рака на гърдата. Това е и най-често срещаната форма за злокачествено заболяване сред жените по света. България не прави изключение от тази статистика. Всяка година около 4000 българки чуват стряскащата диагноза. През идващия месец в София и страната ще има кампания с безплатни прегледи за рак на гърдата. Със скрининг поне веднъж годишно могат да бъдат спасени човешки животи. Ранното откриване на този тип карцином е определящо за успешното му лечение. Колко често дамите да посещават кабинета на мамолога и какви симптоми веднага да ги изпратят при него разказва началникът на отделението за хирургия на млечната жлеза в Първа специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение „Света София“ д-р Тихомир Гемеджиев. Един от водещите специалисти в България разкрива за тенденцията все повече млади жени да биват диагностицирани с рак на гърдата и защо безотговорният прием на хормонални препарати е опасен.

- Д-р Гемеджиев, предстои световният месец за борба с рака на гърдата. Ще има ли кампания с безплатни прегледи за дамите тази година?

- Кампания ще има, но жените не бива да разчитат само на нея за профилактика, а трябва активно да търсят тези прегледи. Кампания ще има във всички общински болници под егидата на Столична община, която ще бъде обявена официално през месец октомври. Ще има безплатни прегледи за жените. Всичко ще бъде стиковано с ръководствата на болниците, така че пациентките да знаят кога и къде точно ще се извършва този скрининг. Допълнителната информация ще може да се намери на сайтовете на болниците, които ще се ангажират с тези прегледи. Първа акушеро-гинекологична болница "Света София“ участва активно винаги вече от 30 години, откакто работя тук, така че най-вероятно прегледи ще има и при нас. Ще има предварително записване с определени часове. Ще бъдат обявени телефони, на които жените могат да си запишат час. Профилактика обаче трябва да се прави, без да се чакат само подобни кампании. Всеки с направление от личния лекар може да си направи мамологичен преглед на гърдите при нас.

- Какъв процент от жените у нас биват диагностицирани в начален стадий на заболяването?

- Все по-голям процент с оглед на това, че превенцията на рака на гърдата става по-активна благодарение на медиите. Информираността при младите жени е по-голяма и те активно идват на прегледи. За съжаление възрастовата граница пада и откриваме рак при все повече млади жени. При напредналите стадии се изисква да се направи така наречената корбиопсия или тънкоиглена биопсия, за да се вземе парченце материал от тумора, който се изпраща за хистологично изследване. След потвърждаване на резултата случаят се представя на онкокомисия и тя взема решение дали жената е за предоперативна химиотерапия или директно може да се оперира. Всичко това е един затворен цикъл при нас. В нашата болница има онкокомисия, която заседава всеки понеделник, обсъждаме случаите и тя казва как да продължи лечението на съответната жена. На едно място се прави всичко, което спестява лутането на пациентките.

- Казвате, че е налице тенденция за подмладяване на заболяването. Колко по-млади са днешните пациентки в сравнение с преди години?

- Основно хората, които преминава през болницата за биопсии и операции, са между 35 и 45 години. Преди тази възрастова граница беше между 55 и 70 години.

- Коя е най-младата пациентка, която сте диагностицирали с рак?

- В моята практика - на 24 години. В момента е на 39 години. Жива и здрава е. За съжаление мина всичките етапи на лечението - химиотерапия, лъчетерапия, хормонотерапия, но е жива и здрава. Наскоро даже ми се обади. Когато ракът се открива на такава млада възраст, е по-агресивен и по-злокачествен като вариант за съжаление. Колкото по-възрастна е жената, толкова по-малък е шансът за метастази. Колкото си по-млад, толкова по-агресивно протича.

- Колко жени годишно чуват диагнозата рак в България? Какъв процент не успяват да се преборят?

- Между 3500-4000 нови случая на рак на гърдата откриваме всяка година. От общия брой новодиагностицирани около 800 жени губят битката с рака.

- На какво се дължи според вас тази тенденция?

- Мултифакторна е патогенезата. Опасна е безотговорната употреба на хормонални хапчета, без значение дали противозачатъчни или каквито и да е други.

- Това означава ли, че дамите, които искат да приемат противозачатъчни, трябва да минат на консултация с мамолог?

- Да, задължително първо трябва да се направи преглед на гърди.

- Кои са най-засегнатите от рак зони на гърдата?

- Обикновено страничните зони на гърдите са по-засегнати – това са така наречените латерални зони. При самопрегледи жените трябва да опипват обстойно тази зона. Там по принцип при овулация и цикъл болката е по-изразена. Като процентно съотношение в горно-латералния квадрант най-често се открива карцином.

- Какви признаци спешно трябва да ни насочат към кабинета на мамолога?

- Ракът на гърдата няма никаква клиника. Жената се чувства добре, пуска си веднъж годишно кръвна картина при личния лекар и тя е в норма, а туморът се развива. Когато дойдат с някаква болка, зачервяване и дискомфорт, обикновено се касае за възпалителен процес или хормонален дисбаланс, а не за рак на гърдата. Този вид рак почти никога не кореспондира с клиника и това му е лошото.
Когато стане по-голям, самата жена може да напипа тумора в гърдата си. Възможно е да забележи хлътване на кожата на гърдата, или хлътване на зърното навътре, но това вече е в по-напреднал стадий. Кожата може да стане трайно зачервена, което може да е признак на възпаление, но може и да е признак на карциноматозен мастит. Затова трябва профилактика. Жените трябва да знаят, че не всяка бучка е рак, но всяка бучка е индикация да се преглеждат. Не трябва да се чака бучката. Всички жени след 18 години трябва да се преглеждат веднъж годишно, а след 35 години дамите трябва да се преглеждат на 8 месеца. След 40-годишна възраст започва да се прави мамография. Снимката на гърдите се прави на дами след 40 години и на тези, които са раждали. Ако им се наложи да пият хормони, трябва задължително да си направят преглед на гърдите. Това трябва да се направи без значение на възрастта.

- Какви съвети бихте дали на пациентките?

- Освен редовно да посещават мамолог и да не чакат появата на бучка, да се преглеждат веднъж в месеца след цикъл в банята, опивайки гърдите. Тогава са най-спокойни и е най-удачно да се прави самопрофилактика. Ако жените приемат хормони, трябва да се преглеждат на шест месеца независимо от възрастта.

- Кои са рисковите фактори за отключване на заболяването?

- Естествено на първо място е фамилната обремененост по първа линия в семейството, което означава майка и сестра с рак на гърдата. При жените, при които е налице такава във фамилията, задължително трябва да правят редовно скрининг за този тип карцином. Вече има и съвременни генетични тестове, които показват дали си носител на този ген и колко е процентният риск да отключиш това заболяване впоследствие в живота си. Всички жени, които имат роднини по първа линия с рак - майка или сестра, са доста по-рискови. Препоръчва се да си направят такива генетични тестове, които показват реално дали има риск от отключване на заболяването и колко е висок той. Ако е много висок, се препоръчва профилактично да се премахнат и двете гърди и да се сложат импланти.
Другите рискови фактори, както вече споменахме, е безотговорният прием на хормони, липса на раждане и кърмене до 40-годишна възраст, работа във вредна среда, както и употребата на цигари и алкохол. Основен рисков фактор си остава фамилната обремененост и приемът на хормони .

- Правят ли се подобни генетични тестове на фамилно обременените в България?

- Да.

- Има ли жени у нас, които са се подложили превантивно на мастектомия, за да се предпазят от заболяването?

- Да, има.

- Каква е ролята на психолога при поставяне на такава тежка диагноза?

- Нашият психолог се казва д-р Димова, която дава консултации на жени, които имат нужда и я потърсят.

Това е той:

Началник на II-ро отделение по гинекология за хирургия на млечната жлеза в Първа специализирана акушеро-гинекологична болница „Света София“

Завършил е обща медицина през 1994 г. в Медицинска академия-София

Придобива специалност по акушерство и гинекология, специализира мамология

Притежава още специалност "Социална медицина и здравен мениджмънт"