0

С лед пика през 2023 г., когато за дка нива са броили 4 хил. лв., цените на земеделската земя тръгват надолу. Покупките вече са с 20% по-малко, а част от корпоративните инвеститори са се оттеглили от българския пазар. Това съобщи Евгени Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) на международен форум „Европейски политики, хидромелиорации и устойчиво земеделие в новите предизвикателства и възможности за България“ в Белчин баня вчера. На събитието присъства зам.-министърът Иван Капитанов, главният секретар на Европейската организация на собствениците НС земеделски земи (ELO), както и лидери на фермерски организации от Румъния.

Основните причини за падане на цените са COVID кризата, последиците от войната в Украйна и климатичните промени, изтъкна шефът на БАСЗЗ. 

Тренд 

Трендът за намаление на сделките и цените ще продължи поне още две години, прогнозира по време на дискусиите Борислав Петков, бивш зам.-председател на Комисията по земеделие в НС. Според него ситуацията няма да се промени, докато не се приключи с едногодишните договори за аренда, което спира арендаторите да инвестират в напояване. А основният купувач на ниви остават земеделските производители, като в момента много от тях избягват нови сделки, коментира Орашъков. 

Статистика

Според статистиката на БАСЗЗ средната цена за дка нива за миналата година в страната е 1400 лв. Най-скъпи са в Добрич, където се стига до 3 хил. лв. за дка. Въпреки това в района има разминавания между очакванията на продавачите, които се надяват да постигнат 4 хил. лв., но пък вече няма купувачи на тези цени. По поречието на Дунав цените също са по-високи в сравнение с терените по-близо до Стара планина, като те варират между 1900 и 2100 лв. В Северозападна България за миналата година средната цена е била 1750 лв. Почти същите, но малко по-високи са цените на нивите и в района на Велико Търново и Силистра и варират между 1500 и 2100 лева в района на река Дунав, сочат данните на БАСЗЗ. 

Сравнение

Много по-евтини са нивите в Южна България, като в Странджа цените на дка са най-ниски - от 800 лв. за дка. Толкова са и в някои райони на Хасково. В същото време обаче около Стара Загора има продадени земеделски земи за 1800 лв. А в Югозападна България въобще няма сключени сделки за 2024 г., изтъкна Орашъков. 
Рентите в Северна България са по-високи от тези в Южна, като от Видин към Добрич те се движат от 70-80-90 лева. В южните части на страната са 48-50 лева, а данни за Благоевградския регион не бяха съобщени. Според Орашъков е добре собствениците на земя да сключват новите си договори до края на май.