0

С близо 10 000 лева ще поскъпне жилищният заем при увеличение на лихвата с 0,25 на сто. Това сочат изчисления на „Телеграф“ с кредитния калкулатор на финансовия сайт Моите пари. За база е взет ипотечен кредит в размер на 100 000 евро и средна лихва от 2,6 на сто към момента. Месечната вноска за този заем, ако се изплаща в рамките на 25 години или 300 месеца, е 453 евро, като лихвата, която се плаща за целия срок на договора, е 36 000 евро. В случай на увеличение на лихвата до 2,85 на сто, то вноската набъбва на 466 лв., а общо за целия период оскъпяването е с 40 000 евро или увеличение с 4000 евро. Като се включат и таксите и комисионите, както и това, че повечето банки не предлагат фиксирана лихва, то поскъпването на заема ще надхвърли 10 000 лева, коментира финансовият анализатор от Моите пари Десислава Николова пред „Телеграф“.

Поводът е, че банкери и експерти прогнозират ръст на лихвите по заемите с между 0,25 и 0,5 на сто до края на годината. Повишението ще продължи и през 2025 г. до около 3,7%, като то ще засегне само заемите с плаващи лихви. Все още българите не желаели да сключват договори с фиксираните лихвени нива.

Ниво

Според Николова обаче, въпреки растящите лихви в Европа, България поддържа все още един от най-ниските средни размери на ниво от около 2,6 на сто. За сравнение средното оскъпяване по ипотечните кредити е 4-5 на сто в ЕС. Причината е, че банковата система има изключително висока ликвидност заради растящите депозити от фирми и домакинствата, които възлизат на около 127 млрд. лв. Според последните данни банките имат 6 млрд. лева свободен ресурс, което означава, че те печелят добре от лихвите по кредитите, а заради лихвите по депозитите, които са близки до 0%, привлеченият капитал за трезорите е безплатен. Така по-големите предпочитат да ги запазят, защото печелят достатъчно от количеството заеми, които са отпуснали. Увеличение на лихвите обаче се очаква при трезорите с по-малко клиенти, смята Николова. Тя припомни, че според данните на БНБ към 31 декември 2023 г. печалбата на банковата система е в размер на 3,4 млрд. лв. или 64,4 на сто повече спрямо отчетената към края на 2022 г.

Прогноза

По всичко личи, че основните лихвени проценти на Федералния резерв и Европейската централна банка са достигнали върховите си нива и през последните няколко месеца се взе решение те да бъдат променяни. Причината е, че изчакват да видят още по-добри данни за инфлацията. В еврозоната по последни данни за януари е 2,8% (при таргетиран размер от 2%).

Според Десислава Николова, ако не възникнат конкретни обстоятелства или събития, например нови военни конфликти, застрашаващи цените на енергийните ресурси и при запазване на сегашната ситуация, може да станем свидетели на понижаване на основните лихви най-рано в края на тази година. Очакванията са в диапазона между 0,25 и 0,50 пр.п. Това, разбира се, се определя от факта дали европейската икономика е в рецесия и колко тежка е тя. Данните на Евростат сочат, че европейската икономика е избегнала рецесията, рисковете обаче остават. Остават също така рисковете, свързани с геополитическото напрежение, които могат да повишат цените отново, допълни Николова.

Понижения се очакват и от страна на ЕЦБ, която донякъде следва темпа на Фед. Лихвеният процент в Европа може да тръгне надолу още през пролетта, но стегнатият подход на централната банка ще зависи от данните. Самата Кристин Лагард заяви в края на януари,че е твърде рано да се обсъжда намаляване на лихвите, посочи Николова.

Сделките с имоти намаляват, цените им не

Вече година и половина сделките с имоти намаляват като брой по данни на Агенцията по вписванията, но цените им не падат. Индексът за жилищните цени на НСИ показва ръст във всеки от четирите големи града през всяко от трите тримесечия на 2023 г., за които има данни. Поскъпването варира между 7%, измерени в София през лятото, до 20,3% във Варна през пролетта. Причината е, че има оживление в края на годината на пазара на имоти, коментираха експерти. „В периода октомври-декември 2023 г. на всеки 100 новоизлезли оферти на пазара се падаха по 130 купувачи. За сравнение - в края на 2022 г. и началото на 2023 г. това съотношение беше 1:1“, отбелязва Явор Пейчев от агенция за недвижими имоти.