В атиканската банка на стойност 6 милиарда долара беше обхваната от скандали, катастрофални инвестиции и връзки с мафията. Как папа Франциск се опита да го поправи, припомня Марко Кирос - Гутиерес от Fortune.
Папа Франциск почина в понеделник, оставяйки след себе си наследство от реформи във Ватиканската банка на стойност 6 милиарда долара.
КРАЙ, ОТИДЕ СИ: Папата почина! (СНИМКА+ВИДЕО)
ОФИЦИАЛНО: Обявиха подробности за смъртта на папата!
Светът скърби за папа Франциск!
Въпреки че е основана, за да управлява финансите на духовенството и църквата през 1942 г., години наред организацията е била обвързана със скандали, секретност и катастрофални финансови сделки. По време на управлението на Франциск банката подобри прозрачността и централизирания контрол на своите финанси, за да засили регулаторния надзор.
Въпреки че някои го обвиняваха като антикапиталист , едно от ключовите постижения на папа Франциск беше финансово начинание: неговата реформа на обхванатата от скандал Ватиканска банка за 6 милиарда долара.
Франциск, който почина в понеделник на 88-годишна възраст, се опита да реформира банката и Светия престол скоро след като стана папа през 2013 г.
Въпреки че беше създаден през 1942 г. с цел да управлява средства за духовенство и църковни организации по света, години наред Институтът за религиозните дела (IOR), известен като Ватиканската банка, се твърди, че е бил измъчвана от пране на пари, корупция и дори връзки с мафията. Банката на Ватикана притежава активи от 5,4 милиарда евро, или 6,1 милиарда долара към 2023 г.
Was it suicide, mafia retribution, or something more sinister?
— Finance Nerd (@Finance_Nerd_) December 11, 2024
The mystery remains unsolved.
The fallout was immense.
The Vatican was forced to pay $244 million in settlements linked to the Banco Ambrosiano collapse. pic.twitter.com/hBq01THV6p
И все пак, по време на своя понтификат Франциск, роденият в Аржентина Хорхе Марио Берголио, стимулира промени в трезора, които помогнаха за изкореняването на корупцията и внасянето на повече прозрачност във вътрешните работи на организацията.
Благодарение на работата, започнала при предшественика на Франциск, папа Бенедикт XVI, през 2013 г. Ватиканската банка започна да издава годишни отчети за първи път в историята, очертавайки своите печалби, оперативни разходи и благотворителни дарения, наред с други подробности.
Мениджмънтът на банката също претърпя обновяване, като през 2014 г. Франциск намали властта на членовете на духовенството в икономическите дела и назначи за ръководител на Ватиканската банка Жан-Батист де Франсу, френски финансист, който преди това беше главен изпълнителен директор на Invesco Europe.
61-годишният де Франсу е президент на Ватиканската банка от 2014 г.
Папа Франциск също се стреми да увеличи прозрачността във финансовата институция, като спазва финансовите разпоредби и прилага по-строг външен надзор по време на мандата си. Банката закри хиляди сметки през 2014 г., за да приведе организацията в съответствие с международните финансови стандарти.
Прилагайки по-строг контрол на Светия престол, Франциск също нареди на всички ватикански департаменти да закрият инвестиционните си сметки и да изпратят средствата си във Ватиканската банка.
Като централизира фондовете на Ватикана, Франциск отне финансовата власт от духовенството, което не е финансов експерт, и помогна за по-силен надзор от страна на финансовите регулатори върху неговите притежания.
Промените на папа Франциск във Ватикана дойдоха в отговор на няколко скандала, включително колапса на най-голямата италианска банка Banco Ambrosiano, в която Ватиканският трезор имаше финансов дял. Президентът на банката Роберто Калви по-късно беше открит обесен под лондонския мост Блекфрайърс с джобове, пълни с тухли, както и хиляди в брой.
The scandals reached their peak in 1982.
— Finance Nerd (@Finance_Nerd_) December 11, 2024
Roberto Calvi, head of Banco Ambrosiano (a Vatican-linked bank), fled Italy after a $790 million fraud scandal.
Nine days later, his body was found hanging from Blackfriars Bridge in London. pic.twitter.com/ABtW46sZEp
Калви беше обвинен в кражба на милиони, принадлежащи на мафията. Той беше наричан „Божият банкер“ заради връзките си с Ватикана.
Key players included:
— Finance Nerd (@Finance_Nerd_) December 11, 2024
- Michele Sindona, a mafia-linked financier.
- Roberto Calvi, known as “God’s Banker.”
Both men helped the Vatican funnel money through offshore accounts, but their greed and mismanagement led to catastrophic losses. pic.twitter.com/paHDdVUMEM
В допълнение, финансовият съветник на Ватикана при папа Павел VI, Микеле Синдона, също имаше връзки с организираната престъпност и въвлече Ватикана в катастрофални инвестиции, включително колапса на неговата базирана в САЩ банка Franklin National Bank през 1974 г. По време на смъртта си от отравяне с цианид на 65-годишна възраст, Синдона излежаваше 25-годишна присъда за измама.
Въпреки усилията на Франциск, католическата църква все още е разтърсена от някои скандали.
Ватиканът потвърди през 2022 г. , че двама бивши директори на Ватиканската банка са били осъдени за злоупотреби в организацията.
През 2023 г. кардинал беше осъден на пет години и половина затвор за присвояване.