Т окът за бита може да поскъпне с 8,99 процента средно от 1 януари 2025 г. Това става ясно от доклада и проекта на решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), публикувани на сайта на регулатора. Разчетите ще бъдат обсъждани на открито заседание на 18 декември.
Служебният енергиен министър Владимир Малинов побърза да успокои, че българските домакинства щели да плащат в пъти по-ниска цена от тази на свободния пазар.
Елементарните сметки показват, че поскъпването не е толкова нищожно. Семейство, чиято месечна сметка за ток е била около 200 лева, за януари ще дължи 218 лева при същото ползване.
Проценти
Ако КЕВР одобри предложеното поскъпване, цената на тока за бита в Западна България, където краен снабдител е "Електрохолд Продажби", ще се увеличи с 8,92%, токът за населението в Югоизточна България, където краен доставчик е „ЕВН България Електроснабдяване", ще се увеличи с 8,96%. Най-много, с 9,15 на сто повече, ще купуват тока домакинствата в Североизточна България от "ЕНЕРГО-ПРО Продажби". За "ЕСП Златни пясъци" поскъпването е със 7,83 процента.
Причини
Причината е, че в момента цената на електроенергията на свободния пазар е значително по-висока, отколкото прогнозната в решението на КЕВР от 1 юли 2024 г., обясняват от регулатора. Влияние оказват и заявените по-големи количества енергия от крайните снабдители за регулирания пазар, отколкото количествата, за които е определена действащата в момента цена на тока за регулирания пазар.
Националната електрическа компания (НЕК) информирала КЕВР, че за периода юли-ноември 2024 г. надвзетите количества електроенергия от крайните снабдители надвишават с 500 гигаватчаса или с 11,5 процента заложените в решението на КЕВР от 1 юли 2024 г. Очаква се потреблението на крайните снабдители да продължи да бъде по-високо от заложеното в решението, особено през зимните месеци, когато битовите потребители традиционно увеличават консумацията си. Според прогнозите допълнителните количества могат да достигнат до 750 гвтч, а при неблагоприятно развитие и до 940 гвтч. Намалението на водните запаси в язовирите на НЕК натиска производството на ток от ВЕЦ, обясняват още от регулатора. Няма да има режим на тока, увери министър Малинов. По-големите количества електроенергия за регулирания пазар от януари 2025 ще бъдат осигурени с увеличаване доставките от АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица-изток 2“, евентуално включване на два блока от спрения ТЕЦ „Марица-изток 3 Контур Глобал“.
Таня Киркова