“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи са започнали още на 14 март тази година”, каза пред БНР Сияна Хлебарова, главен експерт в Дирекция "Зелена система" на Столичната община.

Заради постоянните превалявания през последните два месеца е имало случаи, когато са пръскали повече от веднъж, защото се създава благоприятна среда за развитието на кърлежите.

“Като мине първата обработка на големите паркове, регулярният мониторинг на здравните инспектори оказва на определени паркове да бъдат направени и вторични обработки, които вече са изпълнени”, обяснява Сияна Хлебарова.



Задължително условие, за да бъде направена обработка срещу кърлежите, е да бъде окосена тревата и да не е по-висока от 15 см. Това е и една от причините, освен валежите, за да има забавяне на графика за обработка срещу кърлежите.

“Абсолютно всички паркове, градини вече са обработени, както и 90% от междублоковите пространства. Имаме проблеми само в два района в София, където изчакваме да приключи косенето - “Лозенец” и “Студентски”, посочи още експертът.