Д нес светата ни църква тачи паметта на свети Игнатий Богоносец. Според преданието той е онова дете, което Иисус Христос повикал и го прегърнал, като казал: "Ако не се обърнете и не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно. Който се смири като това дете, той е по-голям в Царството небесно. И който приема едно такова дете в Мое име, Мене приема" (Мат. 18:2-5).
Епископ
Всъщност светецът е роден около 50 г. след Христа. Той бил епископ на Антиохия цели 40 години. Паството го наричало Богоносец, защото той самият казвал, че носи в сърцето си Бога. През 106 година император Траян заповядал да бъдат извършени повсеместни жертвоприношения на езическите богове. Свети Игнатий се възпротивил, за което бил осъден на смърт. Изпратили го в Рим, където го хвърлили на лъвовете в Колизеума.
Полазник
В народния календар с Игнажден започват коледно-новогодишните празници. Най-характерен за празника е обичаят „полазване“. От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се гадае каква ще бъде и следващата година. Ако полазникът е имотен човек, честен и с благ нрав, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие, сговор и успех във всичко. Полазникът сяда върху донесените от него пръчки или слама. Това се прави, за да мътят квачките през годината и да дойдат по-скоро годежари. На Игнажден се правят колаци - толкова колаци, колкото са членовете на семейството. От замесеното тесто откъсват малко и на някоя греда правят от него кръст - да бяга всяко зло. Преди изгрев слънце се почистват и комините на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът или на двора, за да няма бълхи през лятото.
Забрани
От Игнажден до Коледа е най-строгата част от Рождественския пост. А сватбите и сексът въобще са забранени чак до Богоявление, защото се е вярвало че заченатите през този период деца са недъгави. На този ден не бива да се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът, както и не се иска и не се дава нищо назаем. Не се става от трапезата по време на ядене, не се шие или плете, защото кокошките няма да мътят. Не се вари боб, за да не бие градушка. Не се пере, за да не налети болест. Бременните не бивало да работят, за да родят лесно.
Бъдник
В югозападните краища на България в огнището се запалва бъдник (коладник) - специално отрязано дъбово или крушово дърво, което трябва да гори до Коледа. След това пепелта му се разхвърля по нивите, за да осигури добра реколта.
Константин Събчев