0

Е вропейската комисия официално предупреди България, че подлежи на санкции заради нарушения на правилото, известно като "замърсителят плаща".

Комисията отбелязва, че у нас разходите за управление на отпадъците, които гражданите и предприятията плащат, се основават на данъчна оценка на имота, без да се взема предвид количеството битови отпадъци.

Въпреки че България измени законодателството си, за да отстрани проблема, прилагането на разпоредбите продължава да се отлага всяка година от 2015 насам. Според последната информация, предоставена от българските органи, прилагането на разпоредбите може да влезе в сила през следващите две години. България има срок от два месеца за отговор.

Експерти припомнят, че ако такса смет се събира според изхвърления боклук, това може да повиши ставката за домакинствата за сметка за намалението й за бизнеса.

Туткане

У нас още не е приета дългоочакваната методика, по която ще се изчислява генерираната от всяко домакинство смет. Най-голямата трудност е да се проследи колко боклук изхвърля всяко домакинство в големите блокове. Очакванията са, че дори и да не се промени методиката, такса смет ще нарасне значително през 2024 г., тъй като през 2023 г. местните власти избягват увеличения заради изборите. Как ще се преценява кой колко смет изхвърля остава загадка.