О бщественото обсъждане на проекта за промени на наредбата за топлоснабдяване завърши. Предложението на енергийното министерство една трета (30%) от топлината за отопление да се разпределя като излъчена от „сградната инсталация“ и да се плаща от всички домакинства в жилищните сгради „етажна собственост“, бе отхвърлено в повечето становища, видя „Телеграф“.
Проектът е незаконосъобразен и не може да постигне справедливо разпределение на разходите между клиентите, заключават потребителите Благой Порязов и Цвятко Коцев в становище, внесено от юриста Андреан Славчев. Институцията на омбудсмана също определи акта за незаконен и предложи да не се приема. Топлинните счетоводители поискаха да остане старата формула за енергията от сградна инсталация като по-справедлива от предложения от енерговедомството фиксиран процент. Проектът за промени на Наредбата за топлоснабдяване беше внесен от Министерството на енергетиката, след като с решение на 5-членен състав на Върховния административен съд бе отменена формулата за сградна инсталация в методиката към наредбата за топлоснабдяване.
Обосновка
Фиксираният процент от 30 на сто се оспорва, защото не са посочени разбираеми мотиви той да се определя в този размер за България. В доклад на съвместния изследователски център на Европейската комисия за държавите членки той варира от 20 до 60% от общото количество топлинна енергия. В мотивите към проекта на енергийното министерство не се сочи защо в Република България се определя процентът на сградна инсталация на 30 на сто от общото количество енергия за отопление. Европейска директива от 2023 г. изисква с цел осигуряване на прозрачност и точност на отчитането на индивидуалното потребление да се гарантират обществено достъпни национални правила за разпределение на разходите за потреблението на топлинна енергия и на топла вода за битови нужди.
Предложеното правило в проекта на енергийното министерство не отговаря на посоченото изискване за прозрачност, категоричен е адвокат Андреан Славчев. Абсолютно неясно е, след като преди повече от 20 години изпълнителната власт е счела енергията за сградна инсталация да бъде 15%, защо сега предлага 30%.
Решение
Възможността да се прави реално определяне на количеството излъчена енергия от тръбите изпълнява европейските изисквания и институцията на омбудсмана съветва то да бъде избрано. Наредбата дава и възможност общото събрание да избере също между 20 и 40 процента. Специалисти по топлотехника съветват хората, ако не искат да плащат на техници за точно определяне, да изберат най-ниския възможен в момента процент 20.
Проблемът е, че няма съгласие между хората, живеещи в сграда етажна собственост.
Всеки дърпа решението към своя интерес, коментира Андреан Славчев.
