Д а се спре и не се приема проектът на закона за ВиК, защото е противоконституционен, не е съобразен с интереса на общините и потребителите и ще нанесе повече вреди за сектора. Това става ясно от становища, публикувани на сайта за обществено обсъждане стратеджи.бг, което завърши на 5 декември. Това е пети пореден проект, който като предишните не са съобразени със становищата на общините, на професионалните неправителствени и правителствени организации, с омбудсмана и потребителите. В проекта на МРРБ за пореден път не се отразява нито една от основните препоръки и предложения на местните власти, се казва в становището на Сдружението на общините.
Режим
Общественият защитник е категорично против въвеждането на такса водомер. При безпрецедентната водна криза, когато хиляди хора са принудително на воден режим, при липса на действени санкции за качество и наличие на вода институцията на омбудсмана обяви, че с таксата се въвежда цена за достъп, когато достъп няма, и се нарушават потребителските права.
В проекта не са заложени водни помощи за уязвимите потребители. Не се гарантира правото на потребителите на достъп до качествена услуга на икономически обоснована цена, включително обвързана с разходите за доставянето й. Общественият защитник се обявява и срещу принудителното присъединяване на общини, които имат общинско ВиК дружество, към асоциациите по ВиК.
Обосновка
Институцията на омбудсмана обръща специално внимание на факта, че през 2023 г. в институцията на обществения защитник са постъпили жалби за нарушено водоснабдяване и въведени водни режими в 19 области, в 78 населени места. Към 25 ноември на интернет страницата на регионалното министерство е публикувана справка, от която става ясно, че 255 430 потребители от 75 общини са с нарушено водоснабдяване. Това означава, че съгласно предложените в проекта текстове тези хора ще трябва да плащат цени за достъп до ВиК услуги, без реално да ползват вода, което е крайно несправедливо.
Чрез законопроекта на практика се предлага управлението на ВиК сектора да премине изцяло към държавата, а общинските дружества да бъдат закрити. Сдружението на общините настоява цените на водата да се обвържат с качеството на услугата.
Таня Киркова