В 12-и клас Иво Радев получава диплома за приложен програмист като част от първия випуск на националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“. Две години по-късно той бе награден за добрата си работа като учител на петия курс ученици.
Мотивация
Радев продължава развитието си по специалността в Пловдивския университет. Като студент той има право да преподава на ученици, които се обучават по националната програмата. Младежът е част от центъра в Пловдив и подготвя гимназисти от математическата, на която е бивш възпитаник. „Мотивацията ми е човекът, който ми помогна да стигна дотук – г-н Росен Вълчев, и желанието ми да мотивирам други момчета и момичета да се занимават с програмиране. Има хора, които знаят и други, които не знаят, но въпросът е да мотивирам тези, които искат да научат нещо“, разказа пред „Телеграф“ отличеният преподавал.
Занимания
Обученията са предимно в събота и неделя, има занимания и през ваканциите. Всеки месец Радев отделя един уикенд за упражнения и въпроси. В тях понякога се включват и деца от други групи. Младежът вече работи като програмист и това му позволява да не следва само заложената учебна програмата. „Понеже съм от ИТ бизнеса си позволявам да прекачвам малко материала и влизаме в по-големи подробности. Затова при мен се случва така, че да възникнат повече въпроси. Въпреки това одържаме фронта“, разказа преподавателят.
Наследници
Радев обясни, че в рамките на обучението все още не е успял да намери ученици, които да могат да се присъединят в компанията, в която работи. „По-сложно е. Има още какво да учат и да вземат от нашата сфера. Харесва ми, че учениците по един или друг начин вървят в правилната посока, но за момента е рано“, смята учителят. Той подчерта, че за да са готови да започнат работа, ключова е самостоятелната подготовка. „Трябва да отделят повече време за самостоятелна подготовка, защото нашата сфера е много динамична и няма как дори и ние като преподаватели само за събота и неделя да преподадем целия материал или по-скоро това, което остава извън него. Те учат само 2/10 от всичко, което се практикува в една фирма. Не трябва да чакат само ние да им наливаме нещо в главите събота и неделя“, обясни Радев. По думите му 3 години са достатъчни да станеш програмист, ако се отделя време за самостоятелна подготовка. Затова той посъветва учениците да излязат извън рамките на курса.
Съчетаването на уроците е предизвикателство
185 ученици завършват успешно тригодишния курс на обучение при 509 започнали през учебната 2019/2020 г. От тях 34-ма са отличници, а трима с 6.00. Пълна шестица има Петър Иванов, който също е възпитаник на математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. Той сподели, че най-трудната част в подготовката му за приложен програмист е била да успява да учи и за редовните си занятия. „Съчетаването на училище с обучението може да е предизвикателно, но си заслужава, защото ми помага да се развивам в областта, в която съм си избрал да специализирам в нея“, сподели Иванов. Той обясни, че тригодишното обучение позволява на преминалите през програмата да произвеждат софтуер. Ученикът разказа, че финалният изпит е бил в рамките на два дни. В първия зрелостниците е трябвало да си покажат теоретичните знания, които са натрупали. Вторият ден са имали практичен изпит. „Беше около 10 часа, като беше сравнително предизвикателен с оглед на ограниченото време.
В крайна сметка успях да се справя със задачата“, заяви отличникът. С успеха си той придобива професия „приложен програмист“ и излиза с две дипломи за средно образование. След време също би застанал от другата страна по програмата. Момчето сподели, че неговият преподавател Мария Василева вече му е отправила такова предложение и също би се включил като обучител на следващите випуски. Младежът вече е приет в ПУ със специалност „Софтуерно инженерство“ и смята да продължи да се развива у нас. „Смятам да продължа да изучавам тази професия и да се развивам в нея и да остана в България“, каза още той.
Кандидатстването за новия етап до октомври
Кандидатстването в програмата през учебната 2022/2023-а вече започна. От тази година в едногодишен курс на обучение могат да се включат и ученици в 12-и клас, които се обучават по специалност „Програмно осигуряване“ от професията „Програмист“. Регистрационната форма за кандидатите десетокласници и дванадесетокласници е отворена до 23:59 часа на 9 октомври. За нея се попълват само клас и имейл. От 2017 г. досега през обучение за ИТ умения са преминали 2500 ученици. Всеки един от тях е бил на стаж в ИТ фирма, а над 85% са започнали работа в този сектор. Учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ бизнеса, висши училища и професионални гимназии.
Стела Маринова