П ожарите, предизвикани от къси съединения, лумват най-вече заради калпави бушони. Лоши връзки в жилищните инсталации носят най-големи рискове, а не възрастта на вложените кабели. Според експертите тези от времето на соца дори са по-качествени и с по-голямо съдържание на мед от тези, които в момента се предлагат на пазара.
Това коментираха пред „Телеграф“ електроинженери и майстори електротехници по повод зачестилите инциденти, при един от които в Стара Загора загина и кореспондентът на вестника заедно със своето внуче.
„Повреда в електрическите устройства може да произведе искра или електрическа дъга, която да доведе до дъгово късо съединение. Тази дъга поддържа изключително висока температура и ако влезе в контакт със запалима материя, може да предизвика сериозни инциденти“, коментира пред „Телеграф“ електроинженерът Милен Димитров от града под Аязмото.
инж. Милен Димитров
Оразмеряване
„Дъгата гори до сработването на системата за защита. Точно затова е важно тези предпазители или бушоните, както ги наричат, да са правилно оразмерени или да преминат към автоматични. Някои усилват по-старите, за да не им прекъсва токът, когато мрежата се натоварва по-сериозно, но тогава инсталацията започва да нагрява и в даден момент се стига най-малкото до повреда в някой електроуред.
Освен това при евентуално късо съединение дъгата гори по-дълго време и опасността от пожар е много по-голяма. Бил съм свидетел на късо съединение, което образува дъга 40 см и тя горя 4-5 секунди, преди да се задейства защитата. Оказа се, че предпазителят е преправян и далеч по-усилен от необходимото. Една жичка в масово влаганите медни многожични кабели издържа на 6 ампера, а представете си, когато са оплетени 40-50 и повече такива.
Защитата ще се задейства при много по-голямо натоварване, което е опасно“, разяснява още инж. Димитров, който е категоричен, че не възрастта на инсталацията, а качеството на връзките са от най-голямо значение за нейното безопасно функциониране. „Електричеството протича по кабели, които съдържат мед. При по-старите - от времето на соца, мога да кажа, че медта дори е повече в сравнение с тези, които се предлагат на пазара днес. При едно сечение от 2,5 кв. милиметра старият кабел издържа на 30-40 ампера, а новите на 16-20“, споделя експертът.
Електрическите инсталации в жилищата се правят на кръгове и е важно квалифицирани специалисти да се занимават с всяко преустройство по тях. „Всеки отделен токов кръг има своя защита.
Масово хората са наясно, че уредите с най-голяма консумация като бойлери, печки, сушилни, ютии... трябва да са на отделни кръгове, за да няма претоварване. Това трябва да се спазва и е хубаво всеки да е наясно поне в най-общи линии с това кой контакт къде е свързан и да го има предвид при евентуални преустройства.
Всеки токов кръг издържа на натоварване до 25 ампера и трудно може да се достигне при битовата консумация на електричество.
Ако все пак се случи, прекъсвачът ще се задейства“, коментира и електротехникът от София Георги Димитров.
Георги Димитров
Защита
Експертите са категорични, че дефектнотоковата защита (ДТЗ) е най-добра и неслучайно е наложена като стандарт в новото строителство от около 15 години. За да се изгради такава, е нужно да се използват трижилни кабели при еднофазни и петжилни при трифазни инсталации. Нейната основна цел е да предпазва хората от токов удар. „При ДТЗ най-общо казано фазата и нулата преминават през обща бубина. Когато токът, който протича през тях, е с един и същ заряд те се неутрализират.
Защитата се задейства при минимално отклонение. Говорим за 30 милиампера. Изчислено е, че такъв заряд не може да нанесе никакви поражения върху човека“, обяснява Георги Димитров.
„При инсталация, направена от специалисти, с качествени материали и добър проект при наличието на ДТЗ дори не е нужно да се слагат капачки на контактите за защита от малки деца. Естествено никога няма 100% защита и сигурност, но това е нещо, което до голяма степен предпазва и здравето, и имуществото, като в никакъв случай не бива да се пренебрегва точното съблюдаване на инструкциите за експлоатация на отделните уреди“, коментира и инж. Милен Димитров.
Статистика
Според данните на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) за първото шестмесечие на 2024 година вследствие на късо съединение са възникнали 1020 пожара, нанесли материални щети. Други 335 са заради неправилно използване на отоплителни (177) и нагревателни (158) уреди. Пожарите, породени от техническа неизправност, са 459, а заради нарушена технология – 10. Данните за втората половина от миналата година все още се обработват.
Повече пожари се случват в големите градове
Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди. Това коментира главен инспектор Йото Василев, началник сектор „Държавен противопожарен контрол“.
„От началото на годината имаме над 90 произшествия в битовия сектор. Всяка година по това време броят на пожарите е около тази цифра – около 80-90“, уточни той.
По думите му повече пожари се случват в големите градове, като най-много са в София, а най-честата причина за битовите пожари е неправилното използване на отоплителни уреди или късо съединение на електрически инсталации.
Преправяни бушони водят до сериозни инциденти
„В голяма част от по-старите къщи има инсталации на доста години и които не са оразмерени за големи натоварвания. При тях, когато се използват високомощни отоплителни уреди, инсталацията може да не издържи и възникват доста инциденти вследствие на неправилно използване на такива уреди“, каза още Йото Василев.
Уредите не трябва да се покриват с дрехи
Независимо от отоплителния уред, е много важно да има определено разстояние от горивни материали, разположени в близост. Пожарникарите уточняват, че изискването за 1 метър минимално разстояние до съседни горивни материали важи и за твърдото гориво, и за електрическите уреди.
Уредите не трябва да се покриват с дрехи, кърпи или други неща, защото така може да възникне инцидент. „Времето за евакуация от помещението при възникнал пожар е 2 минути“, каза още Йото Василев от ГДПБЗН. Той обясни, че при евакуация трябва да се използва само стълбището и в никакъв случай асансьор. Ако човек не може да се евакуира, е добре вратата да се уплътни с дрехи и мокри кърпи, както и да се пусне студена вода.
При сушилните филтърът за мъх трябва да се чисти редовно
Специално при сушилните хората трябва да знаят, че опасност от пожар има и когато не се почиства редовно филтърът за мъх.
Това припомни още електротехникът Георги Димитров. „Там има сериозно нагряване и е възможно да се стигне до инцидент. Много възрастни хора не са свикнали с особеностите на новите уреди. Дори да им е обяснено, при тях все още няма навици по отношение на такива важни инструкции по отношение на безопасната употреба“, добави Димитров пред „Телеграф“.
Людмил Христов