0

В аксината срещу грип тази година намалява шанса да се озовем в болница с 35%. Това сочат данните, публикувани от центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Инжекцията сама по себе си не гарантира, че няма да се разболеем, но помага да преминем през инфекцията без тежки усложнения, обясняват специалисти. 

Групи 

Проучванията за ефективността на ваксината са правени върху високорисови групи в пет страни от Южна Америка - Аржентина, Бразилия, Чили, Парагвай и Уругвай. Грипният сезон в Южното полукълбо обикновено продължава между април и септември, докато в Северното полукълбо той е от октомври до май. Специалисти от Северното полукълбо гледат данните от Южното полукълбо, за да видят кои щамове на грипния вирус циркулират, за да ги включат във ваксините. 

Всички противогрипни ваксини за настоящия сезон са тривалентни, което означава, че са предназначени да предпазват от три грипни щама. Те включват грипен вирус A(H1N1), грипен вирус A(H3N2) и грипен вирус B/Victoria. Докладът за ефективността на ваксините се фокусира върху хора с висок риск от тежки грипни инфекции, включително малки деца, възрастни хора и хора със състояния като хронични белодробни заболявания, чернодробни заболявания, сърдечни заболявания или проблеми с имунната система. Изследванията показват, че ваксините намаляват риска от хоспитализация заради грип с 35%.

Ефективността на ваксината срещу грип варира всяка година. През последното десетилетие този показател варира от 19% до 60%. През сезон 2023–2024 г. ваксините срещу грип бяха оценени на 42% ефективни. 

Области 

Област Хасково и Варна са официално в грипна епидемия. На прага на вълната е и област Благоевград, където броят на болните също бързо нараства. „Към настоящия етап не може да се очаква обявяване на национална грипна епидемия. Решава се на място от регионалните структури и от регионалните здравни инспекции къде да се обяви грипна епидемия в страната, заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред bTV.