С поред намерените монети при археологическите разкопки на Бонония, България е съществувала до 1420-1422 г. Това каза на брифинг проф. Николай Овчаров във Видин заедно с научния ръководител на разкопките доц. Здравко Димитров.
По думите му от намерените около 200 монети, които в момента се обработват, но вече са определени от проф. Дочев, само две са на османски владетели – на султаните Баязид и Мехмед I Челеби. От следващия султан Мурад II бройката на намерените османски монети се увеличава, уточни проф. Овчаров.
Това е много важно археологическо доказателство, че Видинската държава е съществувала до 1420-1422 г. и потвърждава хипотезата на проф. Пламен Павлов и проф. Иван Тютюнджиев. Според нея на базата на данни главно от западноевропейски извори около 1396 г. всъщност Иван Срацимир е отведен, но остава неговия син Константин. Или Видинското царство остава да до неговата смърт, уточни проф. Овчаров.
Тези доказателства са много важни за нашата история, защото съм сигурен, че съвсем скоро ще влезе и в учебниците – България пада под Османска власт не в 1396 г., а в 1420-1422 г. около смъртта на Константин, подчерта проф. Николай Овчаров.
При археологическите разкопки е намерена керамика от 11 до 18-19 в. и сграфитокеремика от 12-13 в. Има много богат предишен период (11-12 в.), вкл. с поправки на крепостната стена, отбеляза доц. Димитров. И уточни, че преди две години е открит печат на стратега на Видин от т.нар. Византийското владичество, от 1003 г., на първия стратег на Василий II, който започва да управлява крепостта..
Стратиграфските пластове показват цялата история на Видин – от римския период през Средновековието до наши дни, подчерта доц. Здравко Димитров.