Д ве нови национални програми за българските училища в чужбина обявиха от Министерството на образованието и науката (МОН). Това стана по време на заседание на Комисията по политиките за българите извън страната, на което беше разгледан бюджетът, внесен от Министерския съвет на 28 април.
500 000 лева е предвиденото финансиране за програмата “Неразказаните истории на българите“, свързана с извънкласните дейности на родните неделни училища зад граница и оживяването на родовата им памет, включително търсене на български следи в чуждите държави.
Маршрути
Близо 14 милиона и половина са предвидени за другата нова програма - “България - образователни маршрути“. Тя е свързана с възможността децата и учителите от родните неделни училища да могат да дойдат в България, а след като стъпят на българска земя, да могат да изберат своите маршрути и обекти, свързани с родната природа, история, археология, занаяти, фолклор, така че да могат да придобият знания за страната.
„Българските училища зад граница доста добре приемат идеята да се върнат, за да изучават какво са правили техните предци, с какво са допринесли за културата на България. За общностите зад граница също имаме заделени средства и тези дейности винаги са били обезпечавани, но те са в рамките на миналогодишния бюджет. Въобще за бюджет сега няма как да говорим, тъй като знаем, че сме в особена ситуация“, уточни служебният министър на образованието Сашо Пенов.
Ресурс
Кандидатстването по втората програма – за маршрутите, е направено до изчерпване на ресурса. Процедурата е облекчена, увери Наталия Михалевска, директор на дирекция "Образование на българите зад граници и училищна мрежа" в МОН.
Средствата за вече действащата програма “Роден език и култура зад граница“ са завишени с 800 000 лева, стана ясно още на заседанието на комисията.
Изпълнителният директор на Агенцията за българите в чужбина Райна Манджукова сподели пред депутатите, че техният бюджет е в размер на 1 200 000 лева, от които за различни дейности са предвидени 350 000 хиляди лева.