0

М едицинският университет в Пловдив увеличи бройките за платен прием от 40 на 90, като са класирани общо 58 първокурсници. В специалност „Медицина“ заедно със студентите, приети по държавна поръчка, наесен ще учат още 25 студенти в платено обучение – 10 момчета и 15 момичета. Таксата за платено обучение в тази специалност е 12 995,20 лв. Въпреки високата такса не липсват желаещи да следват хуманната професия. 

В Медицинския университет в София тази година са приети 180 студенти държавна поръчка, казаха за „Телеграф“ от учебното заведение. Попитани дали възнамеряват да повишат броя им оттам коментираха, че този въпрос не стои на дневен ред, тъй като числеността на студентите зависи от капацитета на специалността и бройките, които отпуска МОН за съответната специалност всяка година.

От отговора им стана ясно, че максималният бал за прием е 42. „На първо класиране най-ниският бал при мъжете е 34,17, а при жените 39,03. На второ класиране най-ниският бал при жените е 38,85, а при мъжете 33,54. Най-високият бал на новоприетите студенти е 41,85“, посочиха от висшето училище. В отговор на въпрос на „Телеграф“ на каква база се определя таксата за платено обучение, която при тях е 11 712 лв. от МУ-София коментираха, че тя се определя от Академичния съвет на университета на база определените коефициенти в постановленията на МС за бюджетната 2024 година по професионални направления. 

Реализация

Близо 90% от приетите студенти завършват образованието си и се дипломират, отчитат от медицинското училище в София. Оттам уточниха, че няма законово основание завършилите да работят в българско лечебно заведение след завършване освен в случаите на подписване на тристранен договор между лечебно заведение, студента и университета, при които бъдещият работодател заплаща таксата на студента, а дипломираният лекар се задължава да работи в срок от няколко години. Малцина обаче се възползват от тази възможност. 

Чужденци

Всяка година държавните висши училища трябва да осигуряват до 400 места в редовна форма на обучение на чуждестранни граждани и лица без гражданство, получили временна закрила у нас, реши служебният кабинет. Обучението ще се провежда на български език, а допълнителните места ще се субсидират от държавата и ще се утвърждават над ежегодния брой приемани студенти. Мярката е заложена в приетите и обнародвани вече промени в Закона за висшето образование.

Документът дава възможност на университетите да приемат и студенти с временна закрила у нас и без конкурсен изпит, ако успешно преди това са преминали държавни зрелостни изпитни или задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация - по теория и практика на професията. Кандидатстването може да се организира и чрез конкурсни изпити на български език освен в специалностите от професионално направление „Филология“, където изпитите ще се провеждат на съответния чужд език.

През първата година в университета студентите ще преминават през специализирано обучение по езикова подготовка, организирана от департаментите на висшите училища. Те ще имат право на стипендия, студентски общежития и ще заплащат такси по реда за българските граждани. След изтичането на срока на временната закрила или след отпадането й, студентите ще могат да продължат образованието си при настоящите досега условия.