И нженер от Ботевград е единствен свидетел на сватбите на елените в горите на Рила и Пирин.
Цветомир Цолов има хобито да улавя с фотоапарата си мигове, които не всеки може. От две години той прави уникални кадри на територията на Югозападното държавно горско предприятие.
Близост
Когато човек погледне кадър на диво животно, заснето от Цветомир, неминуемо си задава въпроса как е успял да се доближи толкова близо, за да улови емоцията? Често се вижда дори дъхът на елена и усещането е, че и ти си там някъде, на сантиметри от дивото животно. Цветомир Цолов започва да снима веднага след завършването на средното си образование, когато си купува един обикновен фотоапарат. Като студент отива на бригада във Великобритания и със събраните пари си купува първия професионален апарат. От малък обича гората и дивите животни, а сред природата и работи, и намира своя „тих пристан“.
Локации
Любими са му местата с много дивеч. Обича да снима елени лопатари и благородни елени. В есенния период заснема така наречените сватби. Тогава женските екземпляри се разгонват, а мъжките ги оплождат, а това е придружено със силен рев от страна на мъжките и с ожесточени борби. Еленът лопатар се слави с това, че боят за оплождане на много женски е яростен. Интересът на фотографа е насочен към мъжките екземпляри, които са изключително красиви, особено по време на така нареченото сватбуване. Тогава се получават най-хубавите кадри. "Успявал съм да вляза директно вътре в „сватбата“ както на елена лопатар, така и на благородния елен. Доближавал съм ги до разстояние от 5 метра“, разказва Цветомир. Той не спира да търси нови видове, които не е заснемал. „Мечтая да срещна в диво състояние вълк по светло, което е почти невъзможно, но човек вярва в мечтите си!“, казва инженерът фотограф.
Владимир Симеонов