С ъбуждането с чувство на отпадналост, болки в главата и тревожност след тежка пиянска нощ е твърде познат сценарий за мнозина.
На колко години трябва да спрете да пиете алкохол?!
Ако сте се отдали на прекалено много питиета, неизбежно е на следващата сутрин да не се чувствате в най-добрата си форма. Симптоми като гадене, безпокойство, изпотяване и главоболие могат да ви накарат да се запитате дали си е струвало да пиете предишната вечер.
Комбинацията от махмурлук и тревожност, може да продължи часове и дори дни, съобщи Mirror.
Но какво точно предизвиква тези усещания в мозъка ни? Д-р Хана Пател предполага, че има „силна връзка между прекомерната консумация на алкохол (повече от 14 чаши седмично) и депресията“, което може да хвърли светлина върху причините, поради които се чувстваме толкова отпаднали след тежка нощ.
„Махмурлукът често ви кара да се чувствате тревожни и унили. Ако вече се чувствате тревожни или тъжни, пиенето може да влоши състоянието ви. Причината, поради която алкохолът може да ни накара да се чувстваме тревожни или потиснати, е, че той е депресант. Това означава, че той предизвиква химически промени в мозъка, които в началото могат да ви накарат да се чувствате по-спокойни и отпуснати“, каза Пател.
„Въпреки това, когато алкохолът започне да се изхвърля от кръвта, той може да влоши всякакви чувства на тревожност, вина или срам. За тези, които вече изпитват тези симптоми ежедневно, алкохолът може да ги изостри“, добави експертът.
Д-р Дебора Лий от онлайн аптеката „Д-р Фокс“ предупреждава, че макар и да не означава непременно, че сте алкохолик, честото изпитване на „безпокойство“ може да е знак, че трябва да намалите или да се откажете от пиенето. Тя обясни пред изданието как алкохолът влияе на мозъка на сутринта след консумацията му.
Алкохолът влияе върху пътя на гама-аминомаслената киселина (GABA) в мозъка, който е невроинхибиторният път на мозъка. Когато пиете алкохол, той стимулира този рецептор и включва инхибиторната система, като ви кара да се чувствате невъзмутими и отпуснати.
На следващия ден обаче, когато алкохолът се метаболизира, мозъкът продължава да произвежда GABA, както и невротрансмитера глутамат - което ви кара да се чувствате още по-тревожни. За да намалите риска от чувство на тревожност на следващия ден след употребата на алкохол, д-р Лий предлага да не пиете на празен стомах, да се храните, докато пиете, и да пиете много вода между алкохолните напитки.
На следващия ден тя препоръчва обилна закуска, например с яйца, и леко физическо натоварване, например ходене или йога.
*Източник: БГНЕС