Б лизо 212 кг кокаин са заловили митничари на различни гранични пунктове в страната от началото на годината, съобщиха за „Телеграф“ от Агенция „Митници“.
Точното количество е 211,595 кг.
150-те пакета с кокаин в контейнер с банани, открит през март т.г.
Около 220 кг кокаин годишно се консумира в България, разкри в края на май т.г. началникът на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“
Стефан Бакалов
Той обяви, че най-масовият продукт в цял свят са канабис продуктите. Вторият по масовост на употреба сред наркотиците е именно кокаинът. Годишно се произвеждат около 2800 тона кокаин. „Задържанията на кокаин годишно са около 1900 тона и близо 1000 тона са на пазара. От тях около 350 тона са в Европа, около 200-220 кг се използват в България годишно“, заяви Бакалов.
От Еквадор
От Агенция „Митници“ съобщиха за „Телеграф“ още, че най-голямото задържано количество кокаин за първите 6 месеца на 2024 г. е 170 кг, скрити в контейнер с банани. Случаят е на Пристанищен комплекс-Бургас в края на март. Наркотикът е открит при проверка, извършена по метода „анализ на риска“. Служителите за борба с накроктрафика са селектирали няколко контейнера с банани.
В три от тях са забелязани подозрителни зони и там са открити 150 пакета с кокаин. По цени на свободния пазар общата стойност на задържания кокаин е 6,8 милиона щатски долара. По данни на прокуратурата килограм кокаин се продава на едро за 40 000 долара. Товарът пристигнал с кораб, който превозвал контейнери с банани.
Пакетите с кокаин в кораба от Еквадор били във фабрична стена на контейнера, не в нарочен тайник.
Първоначално той бил натоварен в еквадорския град Гуаякил, а маршрутът му е преминал през Панама, Малта, Италия и България. Вносител на плодовете е българско търговско дружество, което е едно от най-големите вносители на цитрусови плодове в България. Не е установена негова съпричастност към престъплението, казаха от прокуратурата.
В кола
При друг случай в края на януари на Дунав мост при Видин на вход в страната митничари спират за проверка лека кола с немска регистрация, в която пътуват двама немски граждани. При огледа на купето в пода са открити два тайника, разположени под двете предни седалки, прикрити с мокет. В тайниците е имало 20 пакета с общо тегло 22,147 кг. При тестване с полеви наркотест той дава положителна реакция за кокаин.
В хладилник
Други 6 кг кокаин са открити от митничари в специално изграден тайник - двойна стена на ремаркето на камион на ГКПП Калотина. Товарният автомобил също е бил селектиран за проверка по метода „анализ на риска“. Приблизителната стойност на заловения кокаин е около 1,5 млн. лв., казаха от Агенция „Митници“.
На 11 юли 3 кг кокаин за над 1 млн. лв. бе задържан на митнически пункт Капитан Андреево при проверка на товарен автомобил, излизащ от страната. Камионът с турска регистрация е бил управляван от турски гражданин. Той пътувал от Нидерландия и Германия през България за Турция. При проверка в хладилника, намиращ се в шофьорската кабина под хранителни продукти, са открити 3 пакета, опаковани със стреч фолио, а под него лепенки с динозаври.
Кокаинът в хладилника на шофьор, маскиран с лепенки с динозаври
При полеви тест веществото реагира положително на кокаин. Точното количество на наркотика е 3240 грама на стойност 1 018 656 лв., оценен за нуждите на съдебната система. По време на проверката шофьорът направил опит да избяга в посока Турция, но бил задържан.
Европа е най-големият консуматор
Европа е най-големият консуматор на кокаин, но той е много търсен и в някои държави в Близкия изток и Азия, твърдят специалисти по наркотрафика.
Кокаинът си остава най-скъпият наркотик. Масово употребяваният метамфетамин и фентанил са много по-евтини. Специалисти коментират спад в производството на хероин, но потреблението и трафикирането му продължават, тъй като има много негови потребители. Основно те са в три региона – Европа, Близкия изток и Централна Азия. През страната ни преминава част от един от маршрутите за трафика на хероин.
У нас има лаборатории за производство на метамфетамини и амфетамини, твърдят полицаи.