Б ум на вандализма в България. Това показа проверка на „Телеграф“ в големите градове на страната и стотиците сигнали, които получаваме всеки ден. Най-голям е проблемът в София, Варна и Русе. Вандалите посягат най-често на пейки, чешми, кошове за боклук, лампи, драскат подлези, навеси на спирки, табла. Оказва се, че единственото наказание за извършителите е налагането на глоба, която често пъти е смешна. Важна спънка пред правораздаването е, че за да бъде наложена санкция, хулиганът трябва да бъде заловен по време на извършване на самото деяние, т.е. да бъде хванат, докато рисува върху стените на навес на спирка например или троши градски мебели, лепи обяви по стълбове и табла. Сред другите изстъпления са драскането на автомобили с ключ, къртенето на огледала на возила, защото някой е решил, че му е взето паркомястото на обществен паркинг, рязането на седалки в градския транспорт.
Видеонаблюдение
Според жители, институции и общински власти видеонаблюдението е панацея срещу хулиганите, които унищожават съоръжения на детски площадки, пейки по паркове и градини, рисуват върху фасади на частни жилища и публични съоръжения като подлези, надлези, дори и върху паметници, както често се случва и на Аязмото в Стара Загора. Все повече охраняват и частните си имоти и терени, поставяйки камери. В немалко от случаите обаче се оказва, че тези очи, поставени в много населени места в страната, не респектират злосторниците, които или ги къртят, или пръскат с боя, за да не им пречат. В Разлог също разчитат на денонощния видеоконтрол, като най-често в полезрението на устройствата попадат деяния като откъсване или унищожаване на току-що засадени цветя, чупене на млади фиданки. За последно вандали прекършиха и унищожиха млади дръвчета край сградата на болницата в Разлог. Преди това са били счупени пейките в парка край езерото, където е любимо място за разходки и отдих на жители и гости на града. Кипариси пък бяха унищожени на централното кръгово кръстовище в града. Металният парапет при стълбите на Американския университет в Благоевград преди време беше потрошен от вандали, които след като бяха разкрити, го възстановиха за своя сметка и се извиниха за постъпката си. От Столичната община коментираха пред „Телеграф“, че те също разчитат за опазване на реда на видеонаблюдението, което според тях има превантивен ефект и служи за разкриване на извършителите на престъпления. „Служител на Общинската полиция има работно място в центъра за видеонаблюдение и при забелязване на нарушения изпраща на място полицейски екип или подава сигнал до дежурния в СДВР. Записите се предават на СДВР“, заявиха оттам. По думите им те непрекъснато работят върху развитието и усъвършенстването на системата за видеонаблюдение, като основният акцент е превенция от вандалски прояви срещу общинско и държавно имущество. През това лято мрежата от камери е била надградена и разширена в Борисовата градина. В същото време има проект за изграждането на такава в район „Нови Искър“ – Кривина. Предстои изграждане на разширение в район „Кремиковци“ и в район „Красна поляна“. През 2025 г. ще се изгради видеонаблюдение и в парковете „Св. св. Петър и Павел“, градина „Кюлуците“, парк „Студентски“ и „Буката“. Обмисляме да интегрираме системата за видеонаблюдение с нови функционалности. Целта е системата сама да разпознава прояви, свързани с нарушаване на обществения ред, и да подава сигнал до оператора.
Щети
За периода от 01.01.2024 до 30.09.2024 г. в Контактния център на Столичната община са подадени 154 сигнала за вандализъм. За сравнение със същия период на 2023 г. те са били малко повече - 170. От Центъра за градска мобилност казаха за „Телеграф“, че от началото на 2024 г. досега са регистрирани щети вследствие на вандалски акт на 70 навеса, на които са счупени 90 броя стъклени прегради, а два2 спирконавеса са увредени от пътнотранспортни произшествия, като единият от тях е напълно унищожен. Цената на едно стъкло, което е било поставяно, е средно 600 лв., като след скока на цените е достигнало 800 лв. 15 електронни табла са били повредени по различни причини. 7 от тях са били откраднати, 6 са повредени вследствие на катастрофи, а 2 са вандализирани – едно от тях е увредено от взрив на пиротехническо изделие. Почти 60 000 лева са стрували стъклата, поставени през миналата година. Ремонтът на един навес е средно 800 лева, 6 навеса се е наложило основно да бъдат ремонтирани. 58 нови стъкла са поставени, част от счупените са сменени с ламарина, защото са чупени по няколко пъти.
Граждани настояват за полагане на общественополезен труд
Потърпевшите граждани от набезите на вандалите настояват освен да им се налагат високи глоби, те да полагат и общественополезен труд. Според тях само така хулиганите ще бъдат усмирени и ще се замислят, преди да посегнат върху чужда собственост. Хората, инвестирали в ремонт на фасадите на сградите си, вече са се отказали да пребоядисват стените си, които непрекъснато се превръщат в платна за драскачите. А те не се спират пред нищо – с качулка на главата, маска на устата и със спрей в ръката „творят“ всевъзможни драсканици, които загрозяват околната среда. Най-често това те правят в малките часове на деня, когато хората спят и няма кой да ги хване на местопрестъплението. На сутринта злото е сторено, а жители се молят да не са нецензурни надписи или обидни картинки.
Потрошиха нова чешма: В средновековния Червен унищожиха информационните табели
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА
Потрошиха новата чешма в градинката до площад „Дунав“ в Русе. Това се случи няколко дни след изграждането й на мястото на старата, която не функционираше. С бронзовата фигура на закрилника на града – свети Георги, и четирите чучура зеленото пространство се превърна в приятно място за отдих в централната градска част. Само няколко дни по-късно непълнолетни умишлено огънаха един от чучурите, което наложи демонтаж на бронзовата фигура, за да се отстрани повредата.
Това обаче не е единственият случай. Проявите на вандализъм в крайдунавския град са често явление. Подлезът на кръговото кръстовище, до полицията, е нашарен с нецензурни надписи и рисунки. Дори наскоро откритата постоянна изложба на фотоси от миналото на града не успя да скрие грозната картина. На общината непрекъснато се налага да ремонтира чешми и пейки, потрошени от вандали. Дори камерите за видеонаблюдение не спират хулиганите. Вандализмът не е характерен само за градовете. През февруари т.г. злосторници унищожиха информационните табели в средновековния град Червен. На някои места те бяха изтръгнати, на други - с отлепени принтове или напръскани със спрей, така че текстът да не може да се чете.
Вандали „гърмяха“ с яйца и оцапаха ремонтирано училище
Владимир Симеонов
Вандали „стреляха“ с яйца по наскоро ремонтираната фасада на Четвърто основно училище „Христо Смирненски“ в Петрич. Това не за първи път се случва с обществена сграда. Преди време „яйчен атентат“ имаше и срещу община Петрич, като в съдебното решение бе посочено, че това е „гражданска позиция с художествени средства“. Ръководството на кметството категорично осъжда позорното отношение срещу образователната институция точно в Деня на народните будители, когато осъмна с хвърлени и размазани яйца по фасадата. Недобронамереният и вандалски акт се случва в момент, в който е завършена строителната работа по сградата отвън - има топлоизолация, нова мазилка и боя. Но те вече носят отпечатъка на едно неприемливо и грозно поведение. „Какъв човек може да посегне на училище? На място, в което се обучават деца, да направиш това е признак на пълен примитивизъм, на безочие, на поругаване“, категорични са от общината. Следите от яйца върху сградата на училището ще бъдат почистени и след това ще се боядисат отново компрометираните места.
В черноморската столица: Заловените хулигани – най-често непълнолетни
Любомир Славов
В черноморската столица Варна заловените вандали почти винаги са непълнолетни. Те биват установявани с помощта на изграденото видеонаблюдение в града и бързите действия на униформените. Наказателните производства спрямо хулиганите се прекратяват и се налагат т.нар. възпитателни мерки по Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН), които имат за цел да оказват превъзпитателен ефект. Има и установени извършители на счупени машини за билети, на които са присъдени и по-тежки наказания. Най-чест обект на вандалски прояви във Варна стават спирките, асансьорите, съоръженията за инвалиди и машините за продажба на билети от градския транспорт.