1

М ежду 2 и 6 хиляди лева са платили измамени хора за несъществуващи резервации на къщи за празниците през месец декември. Това обявиха от ГДБОП. От там призоваха хората да бъдат внимателни, когато наемат вили или къщи, заради увеличаващия се брой фалшиви обяви в интернет. 

Комисар Светлин Лазаров от дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни как изглеждат обявите в интернет, публикувани от измамниците:

"Започват в интернет да се тиражират атрактивни обяви за свободни вили, къщи за посрещането на тези празници. Те са с доста атрактивна цена и доста потребители, позакъснели вече със своята резервация, започват да търсят възможност да ги резервират". 

От ГДБОП обясниха къде най често в интернет могат хората да попаднат на подобни измамни обяви: "В социалните мрежи, в сайтовете за безплатни обяви - включват се в последният момент, започват да се рекламират и така потребителите доста често се подлъгват да си резервират нещо, което вече други хора отдавна са го резервирали".

След като платят обявената цена, най често се оказва, че рекламираната къща е резервирана далеч преди това, а измамниците прекъсват връзката с жертвата си.

За сумите, с които се разделят хората, комисар Лазаров обясни: "Сумите варират от 2 хиляди до 6 хиляди лева в зависимост от това за колко дена искат да се наеме даденият обект", съобщи БНР.

От ГДБОП обясниха, че става дума за местни престъпни групи: "Говорим за чисто българска измама - български граждани, които злоупотребяват с доверието на желаещи да наемат такъв обект за посрещане на празниците"

ГДБОП вече работят по такива случаи. Най много стават те през месец януари, когато хората подават сигнали, след като са били измамени в края на предходната година.