0

Д войка в североизточен Пакистан беше задържана по подозрение за убийството на 13-годишно момиче, което е работило за тях като прислужница. Причината – предполагаема кражба на шоколад.

Момичето, носещо само едно име – Икра, почина от множество наранявания в болница миналата сряда, на 12 февруари. Според предварителното полицейско разследване тя е била измъчвана.  

Случаят в град Равалпинди предизвика широко обществено възмущение и стана повод за дебати относно детския труд и малтретирането на домашните работници. В социалните мрежи хаштагът #JusticeforIqra събра десетки хиляди реакции.  

Работила от осемгодишна възраст заради дългове

Законите в Пакистан забраняват наемането на домашни помощници под 15-годишна възраст в провинция Пенджаб, но това не е попречило на Икра да бъде изпратена на работа още от осемгодишна.

Нейният баща, 45-годишният фермер Сана Ула, заяви пред BBC, че е принуден да я изпрати на работа заради дългове на семейството си. След като работила при различни работодатели, преди две години момичето било наето от задържаната двойка, която има осем собствени деца. Заплащането ѝ било едва $28 на месец.  

"Чувствах се напълно разбит отвътре, когато тя почина", споделя бащата. Той разказва, че е получил обаждане от полицията за дъщеря си в сряда. Когато пристигнал в болницата, я заварил в безсъзнание на леглото. Минути по-късно тя починала.  

Обвинена в кражба, подложена на жестоки мъчения  

Полицията съобщава, че Икра е била обвинена в кражба на шоколад от своите работодатели. Разследването показва, че тя е била жестоко измъчвана.  

Снимки и видеоклипове, получени от BBC, разкриват множествени фрактури на ръцете и краката ѝ, както и сериозно нараняване на главата. Властите подчертават, че има доказателства за системен тормоз над момичето. В момента се провежда аутопсия, която ще даде пълна представа за мащаба на нараняванията.  

Във връзка с престъплението са арестувани работодателите ѝ – Рашид Шафик и съпругата му Сана, както и учител по Коран, който работел за семейството. Именно той е завел Икра в болницата, но след това си тръгнал, като казал на персонала, че баща ѝ е починал, а майка ѝ я няма. Полицията все още не е потвърдила достоверността на това твърдение.  

"Тя умря заради шоколад"

Случаят предизвика вълна от гняв в социалните мрежи.

„Сърцето ми плаче с кървави сълзи. Колко деца са подложени на насилие в домовете си всеки ден за тривиални неща?“ – написа активистът Шер Бано в X.  

„Тя умря заради шоколад“, възмущава се друг потребител.  

„Това не е просто престъпление, това е отражение на система, която позволява на богатите да третират бедните като за еднократна употреба“, добавя друг коментар.  

Безнаказаност за насилието над домашни работници  

Въпреки общественото възмущение подобни случаи рядко водят до наказание за извършителите. Обичайно те се уреждат извън съда, а успешните съдебни преследвания са изключение.  

През 2018 г. пакистански съдия и съпругата му бяха осъдени на три години затвор за измъчване на 10-годишната им прислужница. Въпреки първоначално строгата присъда, по-късно тя беше намалена на само една година.  

Детето, на име Тайяба, беше открито с тежки наранявания, включително изгаряния по ръцете и краката, порязвания и подуто око. По-късно разказа, че е била бита заради загубена метла.  

Законовата вратичка „прошка в името на Бог“  

Пакистанското законодателство позволява на жертвите или техните семейства да прощават на извършителите на редица тежки престъпления, като заявят в съда, че „прощават в името на Бог“.  

Правни наблюдатели посочват, че тази практика често се използва за финансови споразумения между семействата на жертвите и извършителите. Въпреки че плащането на компенсация не е незаконно, то често води до безнаказаност за извършените престъпления.  

Детският труд в Пакистан – жестока реалност  

Според Детския фонд на ООН (UNICEF) около 3,3 милиона деца в Пакистан са експлоатирани с детски труд. Освен това жените и младите момичета съставляват огромното мнозинство от 8,5 милиона домашни работници в страната, според Международната организация на труда (ILO).  

Бащата на Икра настоява за справедливост:  

„Искам да видя отговорните за смъртта на дъщеря ми наказани.“

Но дали този случай ще доведе до реална промяна или ще бъде поредният, останал ненаказан?

*Източник: Vesti.bg