0

- Г-н Абазов, в интернет вече има оферти за почивки и екскурзии извън страната за следващото лято. Колко може да спестим, ако резервираме по-рано?

- Много е трудно да се обобщи, защото зависи от качеството, дестинацията и от други фактори. Но искам да отбележа няколко неща. За първи път статистиките показват, че за миналата година ласт минит офертите са били на по-висока цена от ранните записвания. Обикновено е обратното. Например, ако резервирате 10 дни преди тръгване, цената е много ниска, защото има свободни места в хотела, в самолета и прочие. Предвид обаче бума на пътуването през последните години това нещо не се случва. Тоест клиентите, които преди бяха свикнали да чакат последната секунда за запазване на почивка или екскурзия, видяха, че тази тактика не е правилна. Все повече хора се ориентират да резервират рано, защото след това цените вървят само нагоре. Друг голям плюс на ранните записвания е, че самите туроператори и хотелиери станаха по-гъвкави отпреди.

Преди ковид кризата имаше риск, че ако резервираш по-рано, след това нямаш право да променяш име или дата. В момента пазарът е доста по-гъвкав и дори по-късно могат да се правят промени по резервациите, което също е голям плюс. Накратко мога да обобщя, че наистина има отстъпки, особено сега в края на ноември са най-големи и хората могат да спестят между 20 и 40 процента от цената. Като цяло българинът има културата да резервира по-рано.

В сравнение с румънските туристи българите взимаме решение по-рано. Например, ако румънският турист ще се оглежда за оферти в следващите 6 месеца, то българинът, ако иска нещо по-скъпо и екзотично, може да резервира една година напред.

- За по-екзотични дестинации ли се разчита на по-ранни резервации или като цяло използват намаленията и за почивки?

- Един турист не може да резервира хотел от юли тази година за същия месец на следващата година. Тук въпросът е чисто организационен - кой туроператор може да предложи това. Но ако говорим за екскурзии, определено българският турист взима решение по-рано. За ол инклузив ваканциите всички ранни записвания са или до края на годината, или до края на февруари, но като цяло за тези почивки се търсят ранните записвания.

- Статистиката отчита значително увеличение на пътуванията на българи в чужбина, кои са любимите ни дестинации?

- Като цяло след пандемията се пътува много повече и се харчат повече пари. Не мога да кажа каква е конкретната причина, но може би страхът от войни, от инфлация, несигурност. Хората решиха, че е безсмислено да си държат парите. Дали пък причината не е била, че допреди пандемията хората са приемали за даденост свободата за пътувания, а по време на ковид осъзнаха, че това може да бъде ограничено. Трябва да кажа, че и цената не е водеща и много хора пътуват повече от веднъж. Интереса към плажни почивки го има както винаги, но, от друга страна, и екскурзиите до екзотични дестинации се продават много повече.

- Може ли да посочите за къде интересът се е увеличил в пъти?

- Гърция и Турция са водещи и винаги ще бъдат, защото са близо и българите се чувстваме добре в тези държави. Засилен интерес има и към Италия, Дубай също е много търсена страна. Има огромен бум и на екзотичните дестинации като Япония и Китай, където пътуващите са в пъти повече отпреди пандемията. За тези дестинации преди сме имали по две-три групи, сега има по 10-15 групи и местата свършват бързо. Освен това хората започват търсят нетрадиционни неща, като сафари и екскурзии до по-непознати дестинации се радват на голям интерес.

Тази година има директен полет до Рига и вече имаме повече от 400 туристи, които пътуват до прибалтийските държави. За съжаление в България не са толкова много възможностите в сравнение с други държави в региона и това донякъде ограничава пътуванията. Освен това там, където няма конкуренция, цените са по-високи, въпреки това интересът се засилва.

- В последните години предвид бума на пътуванията някои държави въведоха мерки за ограничаване на туристите. Как влияе това на записванията за тези дестинации?

- От една страна, трябва да се поставим на мястото на тези хора, които живеят в тези градове, със сигурност им идва в повече. От друга - това е начин да се изкарат повече пари. Ясно е, че досега пътуването не е било толкова достъпно и вече много голяма част от населението може да си позволи ваканция извън страната. Според мен желанието е да се ограничи потокът до хора, които имат повече финансови възможности и съответно ще харчат повече. Но така или иначе не им се получава на този етап, трендът е да се пътува повече. Дори хора, които нямат толкова опит, вече не се страхуват и предприемат повече пътувания.

- Как предпочитат хората да пътуват? Организирано или индивидуално?

- Много хора казват, че туроператорите са на изчезване, защото вече всеки сам може да си организира ваканцията през интернет. Истината е, че пандемията, климатичните катаклизми и тази несигурност обърна тенденцията и много хора предпочитат да си резервират през туроператор, за да са спокойни, че има кой да им съдейства, ако се случи нещо непредвидено. Давам пример с Дубай -  при наводнението имаше 4000 анулирани полета и туроператорите успяха да осигурят хотели или незабавно връщане на повечето групи. В същото време получихме обаждания от индивидуални туристи, които търсеха съдействие, защото няма кой да им помогне.

Всичко, което се случва около нас, е показателно за туристите, че е много по-добре за тях да направят своята резервация през професионалисти, които и чисто законово имат ангажимент да ги върнат или настанят.

- Кои са по-популярни сред българите - кратките или по-продължителните пътешествия?

- От една страна, особено в Европа има бум на кратки и уикенд пътувания, дори и в София. Това е една от най-достъпните както финансово, така и организационно ваканции. Подобен тип уикенд пътувания се търсят много, като започнем от европейски столици като Рим, Прага и други. Но и много туристи, които търсят дълги екскурзии, в които съчетават няколко държави. Има завишен интерес по всички направления.

- Променят ли се туристите от преди и след пандемията? Какви хора пътуват?

- България и преди ковид е била в топ 10 в ЕС като брой пътувания. Може би в момента по-скоро се пътува повече и цената не е толкова водеща. Например хората с възможности, ако преди са пътували веднъж или два пъти в годината, сега вече го правят 3 пъти. В България, както и в останалите страни в Европа младите пътуват много, но пък и възрастните хора са пътували много. Пенсионерите също предприемат такива разходи, въпреки че доходите им са нищожни. Въпреки това те отделят от хляба си, за да пътуват. Българският турист е много любознателен като цяло в сравнение с унгарски, полски и румънски туристи, много често българите са по-подготвени от екскурзоводите. Изчели са всичко за дестинацията, задават въпроси и искат повече информация.

- Къде българите искат да посрещат коледните и новогодишните празници?

- Полетите до екзотичните дестинации са пълни. Много хора са готови да платят двойно по-висока цена, но за тези празници да са извън дома си. Места за Дубай няма. Цената е специфична за всеки хотел и съответно обслужване, но средно е около 2000 лева на човек, като в нея влиза и самолетният билет, който е минимум 500 евро. Което не е малко, но ако го сравним с някои български хотели, излиза доста изгодно. Тези дестинации винаги са модерни и времето е приятно. Търсят се и още по-далечни дестинации като Тайланд, Виетнам и така нататък. За там също местата се запълват.  

- Каква е вашата позиция относно предложението на създаване на Гаранционен фонд?

- Много голяма част от туроператорите подкрепяме този фонд. Защото това е европейска директива и рано или късно ЕС ще ни наложи санкции за това, че не я изпълняваме. Второ парите на клиентите не са на 100% защитени. След като бъде въведен такъв фонд, самите туристи ще търсят повече, защото, каквото и да се случи, фондът ще поеме докрай платената сума. Това е много важно да се случи, защото сме от последните държави, където това не се е случило. Доколкото знам, са четири, като освен България и Румъния не е изпълнила това изискване. Това е особено важно в случаи като този с фалита на един от най-големите туроператори в Германия, Гаранционният фонд успя в рамките на 8 дни да върне всички туристи, които са останали някъде по света и след това да изплаща неосъществените почивки и екскурзии. Надявам се и у нас да се появи нова версия, която да удовлетвори всички засегнати и да вървим напред, за да може през следващата година да има такъв фонд.

Според мен държавата трябва да ускори процеса и да постави правила. Надявам се до края на годината да приключи обсъждането му в работната група.

Българите пътуват повече и харчат повече.

 Българите пътуват повече и харчат повече.
Телеграф

- Създаването на Гаранционен фонд ще повлияе ли върху цените на почивките и екскурзиите?

- От една страна, фондът трябва да е безплатен, тоест гаранцията на парите не трябва да се плаща от туриста. Но това няма как да не се калкулира. Все още обаче не се знае какви суми ще трябва да се плащат. Давам за пример, че
ако сега една застраховка е 10 000 лв., която обаче не е достатъчна, защото покрива до 5 млн. лв., най-вероятно подобен фонд ще ни струва, да речем, 20 хил. или 50 хил. лева. Това означава, че при всички случаи ще трябва да се направи промяна в цените. В някои държави просто са поставили 1% по-висока сума върху договора, което не е много, а е вид застраховка.

Това е той:

- Член на управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА)

- В туристическия бизнес е от 2016 г.

- Управител е на международен туроператор, който има офиси в 10 държави

- Завършил е история и социология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“