Р убриката „Герой на седмицата“ е начинът ние от „Телеграф“ да обърнем заслужено внимание на доброто. На невидимите герои, които се борят, помагат, спасяват, постъпват правилно и издигат на пиедестал човешкото. В години на пандемия, инфлация, война, а сега и разрушителни земетресения всички ние се нуждаем от нещо позитивно. Добрата новина, която да ни усмихне и да ни напомни, че „светът е голям и спасение дебне отвсякъде“. Тази седмица нашият герой няма име и фамилия, защото не е един. Много са. Отборът на България. Спасителите и доброволците, заминали в Турция, за да се борят. Защото дори само за един спасен живот си струва.
В студ и руини нашите доброволци в Турция не спират, а съпричастността заразява все повече хора у нас.
Камион за Сирия, осигурен от Гората.бг, потегли в събота, натоварен с помощи – одеяла, палатки, спални чували, дрехи, чай. По-рано два самолета „Спартан“ с помощи и спасители заминаха за Турция от авиобаза Враждебна. В поредните два полета са натоварени четири тона хуманитарна помощ – одеяла и спални комплекти, осигурени от Българския Червен кръст (БЧК). На борда на двата самолета има няколко спасители и един строителен инженер. Със същите самолети у нас се завърнаха първите изпратени спасители на БЧК, както и кучетата, служители на пожарната, които търсеха оцелели. Други екипи на пожарната остават в турския град Бесни.
Сърца
Междувременно десетки българи продължават да търсят оцелели сред руините. „Минус 17 градуса през нощта, ухание но смърт, замръзнала вода, замръзнала храна, сън около 2-3 часа, но 5 сърца ще продължат да бият благодарение на работата на невероятните ни доброволци на терен! Вие сте ГЕРОИ“, написаха във Фейсбук вчера от Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). Друг наш екип също спаси човешки живот в град Хатай. Така сърцата в южната ни съседка, които все още туптят благодарение на Отбор България, се увеличиха още повече и вече са около дузина.
Екипи
„Кашкавалът е с консистенцията на вафла и приятно хруска, водата в шишетата не иска да се стича, защото е в „нестичащо“ се агрегатно състояние, а пепсито и соковете са на скреж. Но това не ни пречи да продължаваме да търсим животи сред развалините. Днес ще работим последен ден и последна нощ и спираме активност утре в 06,00. Някои от леките екипи си тръгнаха вчера, други тръгват днес, ние оставаме още 24 часа. След нас ще работят само екипи с тежка механизация и хидравлика. Утре ще спим цял ден и вечерта потегляме за България. Ще починем, ще направим разбор и ще градим нататък“, написаха вчера от Аварийно спасяване - Пловдив, чийто екип очакваме да се прибере у дома тази вечер.
Сила
Доброто е сила! Това е мотото на доброволците, които рискуват собствения си живот, проправяйки си път сред развалините в опит да достигнат до следващия оцелял. И макар не всеки да е обучен и да може да помогне там на терен, хиляди българи също станаха герои на седмицата с даренията си. Пунктове има в цялата страна, а само в София откриха нови 7, съобщиха от общината. В тях се приемат палатки за ниски температури, нови одеяла, генератори за ток, печки за отопление на газ, външни батерии за мобилни телефони, нови зимни якета. Продължава и набирането на средства по дарителски сметки, както и изпращането на SMS на единния номер на БЧК 1466.
Общата им мечта
Общата мечта на доброволческите организации е създаването на модул за реакция при бедствия, съставен от доброволни спасители и медици към НАДРБ. „За да сме готови за следващото голямо бедствие в страната или чужбина“, казват от Националната асоциация на доброволците в Република България. „Малко си мечтаем, но модул за реакция при бедствия, съставен от доброволни спасители и парамедици от различни организации към НАДРБ, е напълно възможен... и ще го направим“, допълват ги от Аварийно спасяване - Пловдив. Те смятат да вложат останалите средства от дарения в изграждане, оборудване и обучение на такъв екип.
Изпращат завърналите се на психолог
Снощи у нас се завърна първата група герои. Планинските спасители Красен Георгиев, ръководител на групата, Румен Баряков, Марин И. Хитров, Тервел Тотев, Захари Димитров, Иван Тушев, д-р Борислав Стойчев, Атанас Уков с куче Норд, Любчо Джолев с куче Нико, Благой Максимов с куче Хера, Минко Банчев с куче Берго и Георги Балабанов с куче Макс. Те вече са на родна земя, но заради преживяното по време на акцията в Турция ще бъдат изпратени на психолог, който да им помогне да се справят след видяното там. „Благодарим ви, момчета! Гордеем се с вас“, написаха в социалните мрежи от Българския червен кръст.