0

- Доц. Стойчев, как ще коментирате случая с младата украинка Ксения Плачкова, която уби по особено жесток начин двете си деца, но не посегна на своя живот?

- Очевидно е, че в този случай става дума за лице, което има сериозни психиатрични проблеми. Най-вероятно ще бъде диагностицирана като извършител на убийство по някакви психотични подбуди, най-вероятно такава е и мотивацията й. Хората, които извършват такива престъпления, са под въздействието на халюцинации или други неща, които контролират мислите и действията им. Най-вероятно в този случай става въпрос точно за това. А тя защо не е успяла да се самоубие, е въпрос на изследване на начина, по който е искала да отнеме живота си.

Ксения прерязала първо гърлото на сина си! (ОБЗОР)

- Прокуратурата обяви, че тя си е купила въже, имала е намерение да се обеси, но не го е направила. Какво означава това?

- От гледна точка на начините, по които може да се причинява смърт, има едно схващане, че най-безболезнената смърт е обесването, тъй като безвъзвратно се прекратява животът без кой знае какви болки. При него се чупи гръбначният стълб на човека. Докато при намушкването с нож се причинява физическа болка. Някой път, когато извършителите използват режещи предмети, за да убият, се отказват да ги използват върху себе си, явно имат притеснение или не искат да изпитват такава болка, страх ги е.

- Защо тази жена убива децата по толкова жесток начин, а на себе си не посяга? От прокуратурата и полицията казаха, че невръстните деца са умъртвени от множество удари с нож в областта на шията.

- Вероятно тази жена е действала в психотичен пристъп и не си е давала сметка какви страдания и болки ще причини. Многобройните удари издават липсата на някаква първична мотивация, че непременно трябва да се отнеме човешкият живот. По-скоро издават състоянието, в което е извършителят. Ако не става дума за психично заболяване, означава, че човекът е в много силна ярост. В случая с Ксения многобройните намушквания вероятно са в резултат на затъмненото съзнание, в което е извършила престъплението.

- Беше посочено от прокуратурата, че Ксения е имала посттравматичен стрес, суицидни мисли (за самоубийство) и депресивно разтройство. За какво говорят тези три симптома?

- Това обаче в контекста на какво психично заболяване е? Това не е ясно. Ето защо ще я изследват 30 дни в МВР болница. Въпросната Ксения е на 32 г. Обикновено между 20 и 30 години се отключват психични заболявания, които могат да бъдат както психогенни, така и ендогенни. Специалистите по психиатрия трябва да се произнесат. За мен тази жена има психично заболяване, което не е свързано само с депресия. Най-вероятно става дума и за определени систематизирани налудности от параноиден характер.

- Какво означава това като диагноза?

- Параноята е такова състояние, в което човек очаква непрекъснато нещо лошо да се случи. Става твърде подозрителен. Смята, че светът е враждебен, а той няма никаква перспектива за развитие.

Параноидните хора са твърде недоверчиви, затворени, имат собствено виждане за нещата, което винаги е негативно към другите и винаги очакват лошо да се случи. Може би случаят на Ксения може да се квалифицира като опит за разширено самоубийство, но той е неуспешен по отношение на отнемане на собствения живот на извършителката. Явно именно такива мисли от психотичната гама, които са я връхлитали, са я накарали да отнеме живота на децата й, мислейки, че ги спасява.

- Да ги спаси? Или да ги нарани, тъй като е проявила зверска агресия?

- Да ги спаси.

- От какво да ги спаси?

- Ако тя смята, че ще последва нещо лошо за тях, може да го извърши. Ние не знаем какви мисли са я спохождали. Това трябва да стане ясно по време на изследването.

- Посттравматичният стрес, който посочиха от прокуратурата, се появява най-често при хора, които са били на фронта. Украинката обаче не е участвала пряко във войната. Как ще коментирате?

- Посттравматичното стресово разстройство би трябвало да е видимо и да се изразява в една систематизирана симптоматика още от момента, в който тя е дошла в България. Тя ще продължава да има тази симптоматика и в момента. Но може би самият произход на извършителката кара някои да смятат, че има посттравматично стресово разстройство. Мога обаче да ви кажа нещо по-важно - не съм чул досега посттравматичният стрес да е причина за убийство на близки или други хора. Той води до тежки депресивни състояния, които могат да доведат до автоагресивни актове.

- Да разбирам, че ако е имала посттравматичен стрес, по-скоро е трябвало да посегне само на себе си, а не на децата?

- Да, точно така. Затова казвам, че не знам как точно се води диагностиката на тази жена. Ако правим аналогии с други случаи през годините, може да си спомните случая с Даниела Терзийска, която уби детето си. Тя също имаше систематизирани налудности, психотична мотивация, която е свързана с неща, които са от ежедневието и привидно са приемливи, но за нея са налудни.

- Случаят в Сандански с Дунчева също?

- Да, той също е показателен за това как една жена може да отнеме живота на децата си, изпадайки в някакво неадекватно психично състояние. Може да има психично разстройство, причинено от конкретен повод или поредица от такива.

- При жената от Сандански знаем, че тя водеше дела срещу мъжа си за домашно насилие, искаше и ограничителна заповед за него, споделяла е, че я тормози и той, и баща му. При Ксения обаче не е имало сигнали за домашно насилие.

- Домашното насилие може да създаде друг вид поведение и травми. Начинът, по който е извършено убийството и тук, и в Сандански, има всички основания да се предполага, че извършителките имат определени психични проблеми, които не са свързани с домашното насилие, а с наличието на някаква психична болест.

- Ксения е направила самопризнания, обяснила е точно как е извършила убийствата. Това за какво говори, след като помни всички детайли?

- Какъв й е тогава мотивът за двойното убийство?

- Полиция и прокуратура не са казали до момента.

- Значи самопризнанията не са пълни. В тях се говори преди всичко за мотивацията за дадено деяние. Тъй като тази жена най-вероятно е психически неадекватно функционираща, тя не може сама за себе си да формулира мотив. Състоянието й в момента на убийството вероятно е било такова, че не е била наясно какво точно прави. Вероятно е имало нещо, което я е подтикнало и е било извън контрола на нейното съзнание.

- Какво може да отключи тази изключителна агресия и зверство?

- За един психично болен човек това не е агресия и жестокост. Като са луди хората, не си дават сметка точно какво вършат и обикновено не предприемат и никакви мерки за прикриване на престъплението. Те са го извършили в състояние, в което не мислят, че извършват нещо жестоко.

- Голяма дискусия в обществото дойде и покрай факта, че ден-два преди убийството Ксения казала, че е била на психолог или психиатър. Той видял, че мисли за самоубийство и изписал лекарства. Какво е трябвало да направи този специалист и какво означава това изобщо?

- Това означава, че във времето непосредствено преди убийствата или малко преди тях жената е имала ясна симптоматика в поведението си, че има отклонение от адекватното. Нека кажем и друго - психолог не може да предписва лекарства, само психиатър има право. Ако се знае кой е този психиатър, е добре да бъде попитан от разследващите какво е диагностицирал в нейното поведение. Това може да стане ясно и от лекарствата, които е изписал. Ние не знаем все още и дали въобще има такъв психиатър или не. Как може да не се знае каква диагноза е поставил, който й е предписал лечение?!

Жалко за децата. Майката е била в много сериозен психотичен пристъп, за да ги убие, и цялата й мотивация е налудна. Тя е имала суицидни нагласи и ги е прехвърлила и върху най-близките, смятайки, че ще ги избави от някаква опасност. Явно обаче при нея инстинктът за самосъхранение е бил силен.

- Точно заради това хората си мислят, че тя се прави на луда, а всъщност не е?

- Според мен не се прави, трудно е да го правиш дълго време и да си автентичен. Един квалифициран специалист може да направи разграничение между истински симптоми на психично заболяване и опит на симулация.

- Каква е ролята на мъжа й? Дали е забелязвал, че нещо не е наред в нея, можел ли е нещо да стори?

- Зависи от нивото на интелектуално функциониране на този мъж. Понякога странностите в поведението на хора, които нямат предварителна нагласа, че става дума за някакво психично отклонение, може да смятат, че не е в добро настроение или „тя си е такава, по-раздразнителна“. Мога да кажа и че хора, които отключват психично заболяване, във времето преди да се случи това, има много различни епизоди в поведението им, които показват, че нещо се случва с тях и ги води към неадекватност. Би трябвало да е забелязал мъжът й, но най-вероятно не е разпознал симптомите.

- Вие сте един от най-добрите експерти в криминалната психология у нас. Какво е мнението ви за Ксения и нейното психично състояние?

- Смятам, че има психично заболяване с параноидна симптоматика. Нищо чудно да има шизофрения с параноидни мисли, които да са се засилили във времето.

- Какво смятате, че ще се случи с Ксения оттук нататък, най-вече с психиката й?

- Зависи откога е започнала болестта, може и сега да се е отключила. От тези заболявания лекуване няма, а поддържаща терапия, за да я държи в някакви рамки. Проблемът с психично болните е, че докато са под лекарски грижи, си пият лекарствата, след това, тъй като самият болен не съзнава, че има проблем, спира да ги пие и създава проблеми. Както видяхте, такъв е случаят и с жената, която наръга трима в София. Спряла е да си пие хапчетата и е станала опасна. Затова трябва да се възстановят тези диспансери, които се грижеха за пациенти с по-леки форми на заболявания.

- Дали Ксения осъзнава, че е убила децата си или продължава да смята, че ги е спасила вече 6 дни след престъплението?

- Ако все още е във фаза на психоза, вероятно смята, че ги е спасила.

- Възможно ли е да осъзнае какво е направила?

- Когато се регулират психотичните състояния, най-вероятно ще се осъзнае.

- Дали има риск тогава да се самоубие?

- Има, да. Тези суицидни мисли няма да се изпарят. Проблемът на психично болните е малко като проблема на давещите си. Знаете приказката. Те са стигматизирани в обществото. Хората или не ги забелязват и се правят, че ги няма, или го определят като опасни, от които трябва да се пазят.

- Много хора коментираха, че е възможно Ксения да има синдром на Медея, при който убива децата, за да накаже мъжа си. Възможно ли е?

- Доколкото разбирам това е по-скоро в сферата на предположенията, отколкото на истината. Тя се е прибрала вкъщи, след като е купила въжето. Не виждам данни за този синдром.

Това е той:

- Роден е на 18 декември 1959 г. в Пловдив

- Завършва психология в Софийския университет.

- От 1992 до 1997 г. е психолог в Института по психология на МВР

- Между 1997 и 1998 г. е научен сътрудник I степен. В периода 1998-2009 г. е началник на сектор в института

- Между 2009 и 2013 г. е директор на Института по психология на МВР

- От 2014 до 2016 г. е заместник-ректор на АМВР

- От 2016 г. до декември 2019 г. е ректор на Академията на МВР

- Чете лекции в Академията на МВР и СУ „Св. Климент Охридски“