0

- Г-н Манчев, наистина ли след подписване на договора за инженеринг с консорциума „Уестингхаус-Хюндай“ изграждането на блоковете 7 и 8 с американската технология АР 1000 става необратимо?

- С подписване на договора се получава 100 процента политическа, финансова и институционална подкрепа на проекта.   Инвеститорът „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ е 100 процента държавна компания, което ни дава основание да имаме много голяма увереност, че ще получим в срок двата блока, които са изключително важни за икономиката на държавата. По-чиста енергия от атомната засега не е намерило човечеството. Следващата по чистота е водната енергия. След това са соларите, вятърът.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

- Соларите имат и замърсяване.

- Да. Между 50 и 60 килограма въглероден диоксид се отделя при 1 мегаватчас произведена енергия от солари. Между 90 и 120 кг на мвтч се отделя при производствата на енергия от вятър. А от атомната енергия, особено произведена от третото поколение реактори, на 1 мвтч се отделят 10 килограма въглероден диоксид. Затова говорим, че най-чистата енергия е атомната. Когато източниците, квалифицирани като чиста енергия – атомната, водната, слънчевата, вятърната... са включени в една енергийна система, тя трябва да подлежи на управление. Но все още както е направена, тя не подлежи на управление. Трябва да има големи въртящи механизми. Не може да я направиш само с пасивни елементи като соларите. Не можеш да я направиш само с вятър, защото той не духа 8700 часа. Ядрената енергетика произвежда базова енергия, работи 8000 часа и има големи въртящи механизми.

Договорът за инженеринг на 7-и и 8-и блок е изключително навременен. Но на нас ни трябват 4 нови АЕЦ блока - два да заменят базовата енергия от въглищните централи и още два да заменят 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ след тяхното закриване. Кой ще ги направи е избор на държавата. 

Крум Стоев

- Трябва да се запише в енергийната стратегия на страната. Може да е една от задачите на новото  правителство.

- Именно. Трябва да се изготви стратегия. При предишното правителство даже имахме публична среща с енергийния министър Румен Радев, за да защитим тази теза. Стратегията да обхваща период от 30 години. Ние трябва да планираме живота си и той да бъде подреден от базата. Базата на живота ни се състои от енергия. Енергията е необходима, за да имаш вода да пиеш и храна да ядеш. Ако нямаш енергия, нямаш вода, за да създадеш храна. Като осигуриш тези три фактора, трябва да направиш четвъртия – да правиш иновации и нови технологии. Те без електроенергия не се движат. Изкуственият интелект промени потребностите от енергия на света. На форума в Дубай много държави излязоха и казаха, че до 2050 година трябва да утроят ядрената си енергия. В света в момента работят около 420 реактора с по 1000 мегавата мощност. До 2050 г. трябва да станат 1200 реактора - всеки с по 1000 мегавата.

Само че изкуственият интелект промени и тази прогноза. Започна да навлиза по-сериозно в нашия живот и се оказа, че енергията трябва да се увеличи пет, а не три пъти. Един от тласъците, които даде светът, беше преди три седмици, когато Гугъл и Амазон си поръчаха да им произведат, тоест направят, по 500-мегаватови централи за собствена консумация. Това тепърва се очаква да стане и в други държави - в Китай, Индия, Русия, Япония. Факт е, че светът вижда, че трябва да развива големи реактори. Може да започне да строи модулни и по-малки реактори. Поставен е пред предизвикателството да реши всички въпроси, които касаят ядрената енергетика - за опазване на ядреното гориво, как делящият се ядрен материал да може да се използва многократно. Затова от „Булатом“ приемаме положително подписания договор за двата нови ядрени блока. Но цената, на която подписаха договора, означава, че той е за идеен, а не за технически проект.

За една година технически проект не можеш да направиш. Идеен проект ще обоснове колко ще струва ядреният остров, колко  
неядрената част, за да може АЕЦ „Козлодуй - Нови мощности“ да започне същинския преход към подписване на ЕПС - договор за инженеринг, доставки и строителство с консорциума „Уестинхауз-Хюндай“. Ще се стартира процесът по лицензиране на технологията. Надявам се, че в същото време ще напреднат доста работите по 8-и блок. Основните съоръжения за двата блока трябва да се правят заедно, разминати с година, още по-добре с 6 месеца. Тогава процесът ще може да се планира добре и изграждането на двете съоръжения да излезе максимално икономично. Ако ги разделиш с доста години, става доста скъпо.

- Казват, че ще струва около 14-16 млрд. щатски долара.

- 16 млрд. щатски долара се очаква да бъде така наречената ЕПС цена, тоест цената на всички съоръжения в блоковете. Всичко извън тях – връзки с енергийна система, вкарване на водата, всевъзможни други сгради, се плаща от собственика АЕЦ „Козлодуй - Нови мощности“. Тази цена е обикновено 25% спрямо ЕПС цената. А цената на проекта е равна на цената на собственика   (примерно 5 млрд. щатски долара), плюс ЕПС цената (тоест 16 млрд. щатски долара) или 20 млрд. щатски долара.

Народното събрание е заложило 7-и блок да бъде готов през 2035 година, а 8-и блок  през 2038 година. Надявам се да спазим тези дати. 

- Хората, битовите потребители, не само бизнесът, се интересуват колко ще струва произведеният от новите АЕЦ блокове ток?

- Има две цени. Този, който доставя технологията – „Уестингхаус“, трябва да каже колко ще му струва експлоатацията, ремонта и поддръжката на централата. АЕЦ „Козлодуй - Нови мощности“ също трябва да каже каква е защитната цена. Примерно  да каже: „Аз ще платя за тази централа 25 млрд. и  моята защитна цена трябва да бъде примерно 90 долара или 90 евро/мвтч. Ако производителят на тока може да продава на борсата тока за 70 евро за мвтч, а му трябват 90 евро, държавата трябва да му доплаща по 20 евро/мвтч, за да може той да си връща кредитите.    

Така че за една година се надявам да се избистри ситуацията около 7-и и 8-и блок, тоест неговата рамка като цена – каква би трябвало да е цената на собственика. Междувременно АЕЦ „Козлодуй - Нови мощности“ ще си проведат търг за инженер, финансов консултант. Правен консултант вече имат.

- А кога ЕС ще даде зелена светлина за изграждане на двата блока?

- След всички тези действия АЕЦ „Козлодуй - Нови мощности“ трябва да подготвят определени документи, които се подават в енергийната комисия за нотификация. Но преди това трябва да се направи ОВОС за 8-и блок.

- А не трябва ли да имаме проект за хранилище за погребване на отработилото ядрено гориво?

- Няма такова нещо. Ангажиментът ни е само да съобщим как ще се съхранява горивото, когато излезе от реакторите. В момента има ново  техническо решение, с което, след като излезе от реакторите, отработеното ядрено гориво може да се съхранява над 100 години. Горивото, което излиза от реакторите, не е отпадък, а е гориво, което може да се използва за следващото поколение реактори.

- Да се направи ново гориво от него ли?

- Точно така, и то да се използва в новото поколение реактори. Едно е да съхраняваш отработилото ядрено гориво. А друго е да погребваш високоактивни отпадъци. Такива би трябвало да получим от изнесеното в Русия отработило ядрено гориво. Тя трябва да ни върне остъклен отпадък, който е високоактивен. Това не е гориво. И трябва да го съхраняваш някъде, където е безопасно и надълбоко. Затова трябва да строим такова хранилище дълбоко под земята. Но самото отработило ядрено гориво тепърва ще има предназначение за използване в следващите поколения реактори. Реакторите с бързи електрони са консуматорите на това гориво и те напредват много бързо. 

- Защо след подписване на договора за инженеринг  веднага тръгнаха отрицателни изказвания, че не бил сега моментът да строим нови ядрени реактори... Трябвало първо да се удължи срокът на 5-и и 6-и блок...

- Срокът им е удължен. Тези критикари искат да решим въпроса със слънце, вятър и мъгла. Но соларните паркове не са решението. Най-много соларни паркове къде са направени в света? В Китай. Защо тогава Китай прие програма да направи 400 000 мвт ядрени мощности на своята територия до 2060 година? Толкова, колкото в момента работят в цял свят! И те в момента правят 28 блока едновременно, а имат 35 работещи. До 30 години те ще станат втората сила след САЩ. 2040 година САЩ ще им диша прахта, защото те ще имат 150 работещи реактора. Сенатът на САЩ одобри преди две години да имат 90 000 мвт нови мощности до 2050 година, от които 70 000 мвт да са големи реактори и 20 000 малки и модулни. Малките модулни реактори са важен атрибут за големи консуматори, както е при Гугъл, както е при Амазон, при големи металургични предприятия, които консумират много енергия. Те правят източник за себе си. Едно време човечеството е тръгнало от малки реактори.

Започнало е да ги окрупнява и да прави големи мощности, за да намали капиталовите вложения за единица мощност, за да има по-бърза откупваемост. А ние се връщаме към малките реактори, които започват да си увеличават цената.  Същественият момент е да прогнозираш и управляваш цената. Да не зависиш от трето лице, наречено мрежа, и т.н. Затова големите консуматори и малките модулни реактори ще имат смисъл. Е, не можеш да направиш малък модулен реактор за „Младост“, за „Люлин“, за „Дружба“. И да го направиш, някой трябва да направи диспечинг, да го управлява. Тази работа не е толкова лесна. Но това е много дълга тема на разговор.

Така ще изглежда 7-и блок в "Козлодуй"

 Така ще изглежда 7-и блок в "Козлодуй"

- Каква ще бъде ползата от новите АЕЦ блокове за битовите потребители?

- Ще има сигурност на доставките на енергия. От цената не може да се възползват, защото ще купуват електроенергията на пазарна цена. Ако приемем, че цената на тока от 7-и и  8-и блок е 50 евро/мвтч, но на борсата тя е 120 евро/мвтч, битовият потребител ще плаща нея, защото той вече ще бъде на свободния пазар. Сега цената на тока, която плаща населението, е дотирана.

- След една година, от 2026-а, той ще бъде изваден на свободния пазар. Трябва ли пак да се отложи тази дата?

- Не. Трябва да се научим да живеем по този начин.

- Как да се научим? Какво трябва да знаят потребителите?

- Държавата да си влезе във функциите и стриктно да определи енергийно бедните семейства, за да бъдат подкрепяни. А останалите да се научат да си плащат реалната пазарна цена.  

Това е той:

Роден е на 31.12.1957 г. в София

Завършил е специалност „Топлоядрена енергетика“ във Висшия машинно-електротехнически институт в София

Работи в АЕЦ „Козлодуй“ от оператор до дежурен инженер на блок

Ръководи въвеждането в експлоатация на 5-и и 6-и блок на централата

Работи в изследователския ядрен реактор в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН

Развива частен бизнес в сферата на анализите на безопасността.

Участва в модернизацията на АЕЦ „Козлодуй“ и изграждането на АЕЦ „Белене“

Председател е на Управителния съвет на сдружение „Булатом“