0

Д оклад, поръчан от община Истанбул, показа още веднъж, че най-населеният град в Турция може да претърпи огромни щети и голям брой жертви в случай на земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер, като в 9 района, предимно в европейската част, се очакват най-много жертви и щети.

Истанбул, с население от повече от 16 милиона души, е най-населеният град в Турция и е под постоянен риск от земетресения. Множество проучвания показват, че градът неизбежно ще пострада от трус с голяма сила и експертите предупреждават, че не е въпрос на „дали“, а „кога“, съобщава Marica.bg.

Когато очакваният „голям трус“ удари, районите от европейската страна на града ще бъдат най-силно засегнати, се казва в нов доклад. Поръчан от Голяма община Истанбул и изготвен от експерти по сеизмология.

Докладът хвърля светлина върху това какво ще се случи, ако нощно земетресение с магнитуд 7,5 удари града.

Докладът, публикуван от вестник Милийет и озаглавен „Възможни загуби от земетресение“, описва материалните щети и жертвите във всеки от 39-те квартала на града, които се простират на азиатския и европейския континент.

Въпреки че азиатската страна е малко по-безопасна поради разстоянието си от разломните линии, тя все пак ще пострада от срутването на стотици сгради.
Въз основа на симулации на земетресение, докладът подчертава необходимостта от укрепване и реконструкция на стари сгради, които може да не издържат на силен трус и неговите вторични трусове. 

Най-западните райони в европейската част на мегаполиса, се открояват като райони с най-висок риск от огромни разрушения и голям брой жертви.

Линия на разлом от град Чънарджък южно от Истанбул до Силиври в далечния запад на града може да предизвика много силно земетресение, според доклада.

В квартал Авджълар, където се намира най-голямата общност от български изселници в Истанбул, например, подобно събитие може да убие поне 465 души и да рани повече от 1500 души. В допълнение, повече от 104 000 души ще се нуждаят от спешно настаняване според доклада, въз основа на прогнозата, че трима души живеят във всяко домакинство в областта. Авджълар не е непознат за земетресенията, тъй като земетресения с магнитуд 7,4 с епицентър източно от Истанбул опустошиха района през 1999 г., като взеха стотици жертви.

В близкият квартал Зейтинбурну повече от 668 души вероятно ще загинат при земетресението и повече от 5330 сгради ще бъдат или тежко повредени, или ще се срутят по време на бедствието, се оповестява в доклада.

Във Фатих, един от най-старите квартали на Истанбул и дом на забележителности като Света София, Капалъ Чаршия и Синята джамия, и стотици хотели, 72 на сто от сградите ще бъдат повредени, повече от 1484 души ще загинат и 140 352 граждани ще се нуждаят от спешно настаняване.

Миналата година Истанбул беше разтърсен от земетресение с магнитуд 5,8 по скалата на Рихтер, най-голямото в последните години. Въпреки че трусовете бяха леки, те бяха достатъчни, за да накарат хората да излязат в паника по улиците, тъй като спомените от земетресението от 1999 г. са все още ярки. Мнозина прекараха няколко нощи навън, преди вторичните трусове да отшумят.

Турция е претърпяла опустошителни земетресения в миналото, включително земетресението с магнитуд 7,4 в Гьолчук през 1999 г. То уби повече от 17 000 души в по-големия регион. 

Страната е сред най-сеизмично активните зони в света, тъй като е разположена на няколко активни разломни линии, като най-потенциално опустошителният е Северноанадолският разлом (NAF), точката на среща на Анадолската и Евразийската тектонични плочи.

Земетресението от 2019 г. предизвика опасения, че е предвестник на „голямото земетресение“, за което безброй експерти по сеизмология предупреждават през годините. 

Геолози твърдят, че всички прогнози и движения на линиите на разлома сочат към неизбежно земетресение с магнитуд най-малко 7,0 по Рихтер, но не съществува технология, която да предскаже времето или епицентъра му. 

Все пак районите в близост до бреговете на града остават най-уязвими поради активните линии на разломи, пресичащи Мраморно море.

Градската трансформация, амбициозен проект на правителството за разрушаване на стари, порутени сгради и замяната им със здрави нови, устойчиви на силни земетресения, е една важна стъпка за намаляване на щетите. Министърът на околната среда и урбанизацията Мурат Курум отбеляза, че в Истанбул има 7700 сгради, които трябва да бъдат разрушени, включително 228 сгради, тежко повредени при последното земетресение през септември.

Последният път, когато участъкът от разлома южно от Истанбул е предизвикал силно земетресение, е на 22 май 1766 г. То е причинило големи щети на града и е убило хиляди.

На запад разломът Ганос, разположен на около 20 километра южно от провинция Текирдаг на Мраморно море, предизвика земетресение с магнитуд 7,4 през 1912 г. 

Днес експертите посочват четири различни сценария относно частични пукнатини в различни участъци от непрекъснат разломна линия от около 174 километра, която пресича морето, южно от Истанбул.