И ндийската организация за правата на човека разследва сигнали, че над 100 деца са се разболели от обяд в училище, след като в храната е била открита мъртва змия.
Според изявление на Националната комисия по правата на човека (NHRC), готвачът е сервирал обяда, въпреки че е премахнал мъртвото животно от него. Комисията съобщи, че се смята, че около 500 деца са получили храната в град Мокама в щата Бихар, Източна Индия.
След като децата започнали да се разболяват, местните жители блокирали път в знак на протест, съобщи NHRC. „Комисията е установила, че съдържанието, ако е вярно, повдига сериозен въпрос за нарушаване на човешките права на учениците“, се казва в съобщението. В изявлението се изисква „подробен доклад“ в рамките на две седмици от висши държавни служители, който ще включва „здравословното състояние на децата“.
Безплатните училищни хранения, известни като „Обедно хранене“, са въведени за първи път за деца от бедни семейства в южния град Ченай (Мадрас) през 1925 г. Една от най-големите подобни схеми в света, тя беше въведена за борба с глада и за повишаване на посещаемостта на училищата. Имаше обаче оплаквания за лоша хигиена на храните.
През 2013 г. замърсена храна беше обвинена за смъртта на 23 ученици в щата Бихар. Полицията заяви, че чрез научни тестове са открити „много токсични“ нива на пестицид.