0

П ървият в света полумаратон с участието на хуманоидни роботи се проведе в Пекин, като организаторите казаха, че това е футуристичен обрат в традиционната лека атлетика, предадоха световните осведомителни агенции.

Маратонът с трасе от 21 км премина през градския квартал Ичжуан и в него участваха над 10 000 души и роботи от 20 компании и изследователски институции.

Роботът „Тянгун Ултра“ (Tiangong Ultra) пресече финалната линия за малко повече от 2 часа и 40 минути.

Въпреки че даде всичко от себе си, „Тянгун Ултра“ беше задминат от най-бързия човек, който пресече линията с резултат от 1:11,07 мин.

Инженерите имаха възможност да правят промени по своите високотехнологични роботи. Вместо вода и закуски, на местата за почивка бяха предоставени батерии и технически инструменти, предаде БТА.

Според организаторите събитието е по-скоро техническа демонстрация и никой робот не е имал реални шансове за победа.

За да се класират, роботите трябваше да отговарят на определени критерии - най-вече да имат два крака. В предаване по китайската държавна телевизия се вижда, че някои роботи не успяха да направят дори една крачка, а други се движеха толкова бавно, че инженерите им можеха да вървят зад тях.

Други обаче смятат, че състезанието е до голяма степен маркетинг стратегия. „Според мен полумаратонът в Пекин е пиар трик, за да се демонстрира технологичното превъзходство на Китай“, казва Даниел Риксен, професор по приложна механика в Техническия университет в Мюнхен.

Пекин превърна роботиката в национален приоритет. Разработването на усъвършенствани хуманоиди вече е част от политическата програма на китайското правителството. По-рано тази година китайската компания за изкуствен интелект „Дийпсийк" (DeepSeek) влезе в световните заглавията, тъй като направи пробив в областта на генеративния изкуствен интелект, привличайки значително внимание в страната и чужбина.