0

П онякога животът поднася истории, които изглеждат като сценарий на филм, но са напълно реални. Именно такава е случката с д-р Крис Лорето, спешен лекар в болницата Тиминс и Дистрикт (TADH) в Канада, който докато спасявал пациент с инфаркт, разбрал, че самият той е в сериозна опасност.

Месеци наред Лорето изпитвал повтарящи се болки, особено след физическо натоварване. Той бил убеден, че става въпрос за киселинен рефлукс и започнал да приема медикаменти, които обаче не давали резултат.

На 12 ноември, по време на хокеен мач, болката достигнала връхната си точка, концентрирайки се около раменете му. Въпреки това лекарят я игнорирал и продължил със задълженията си. На следващата сутрин бил на работа, където участвал в спасяването на пациент с масивен инфаркт.

По време на разговор с жената на пациента, Лорето осъзнал поразителната прилика между симптомите на мъжа и собствените си оплаквания. Пациентът също приемал лекарства за киселинен рефлукс, но всъщност страдал от сърдечен удар. В този момент Лорето си дал сметка, че може би и неговият случай е същият.

„Неговата история беше и моята история“, споделя лекарят.

Кръвни изследвания и електрокардиограма потвърдили страховете му – той преживявал сърдечен удар. Лорето веднага бил поставен в болничен отпуск и преминал през процедура за поставяне на стентове в артериите, за да се осигури нормалното кръвообращение.

Сърдечните заболявания – глобален убиец

Болницата в Тиминс сподели историята на лекаря като част от кампанията за повишаване на осведомеността за сърдечното здраве по повод Месеца на сърцето 2025 г. Сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт в света, отнемайки близо 18 милиона живота всяка година.

Инфарктите възникват, когато кръвният поток към сърцето е нарушен, което води до загуба на кислород и увреждане на сърдечния мускул. Това може да доведе до трайни последици, а в някои случаи – до фатален край.

Фактори като заседнал начин на живот, нездравословна диета, тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол значително увеличават риска от инфаркт. Наследствеността и фактори на околната среда, като замърсяването на въздуха, също играят съществена роля. Бащата на Лорето също получил инфаркт на приблизително същата възраст, което допълнително подчертава генетичния фактор.

Как да предотвратим инфаркта?

Учените продължават да търсят начини за превенция на инфарктите и възстановяване на сърдечния мускул след тях. Изследванията дори показват определени дни, в които инфарктите са по-чести.

Д-р Лорето отдава спасението си на редовните физически упражнения, които вероятно са подсилили сърцето му и са предотвратили по-тежки последици. Той обаче признава, че като лекар често е пренебрегвал собственото си здраве за сметка на грижите за пациентите си.

„Ние сме страхотни в това да се грижим за другите, но ужасни, когато става въпрос за самите нас“, признава Лорето.

Историята му е поредното напомняне за това колко важно е да обръщаме внимание на сигналите на тялото си. В крайна сметка, дори тези, които спасяват животи всеки ден, не са неуязвими.

*Източник: ФАКТИ