Б едните хипопотами! Сираците на Пабло Ескобар са осъдени на смърт!
Кралят на кокаина приема в частната зоологическа градина на легендарната си хасиенда Наполес 20 екземпляра от бозайниците, които днес са се превърнали в голямо главоболие за правителството на Колумбия.
Drug kingpin Pablo Escobar’s Hippos face cull. https://t.co/6MPboE0T2p pic.twitter.com/hUXIi9PhWl
— WisLawJournal (@WisLawJournal) November 7, 2023
Най-известният наркотрафикант в света е убит на 2 декември 1993 г. в Меделин при опит за бягство от блокадата, която се затяга около него в продължение на години. След ликвидирането на лидера на най-мощния картел за трафик на наркотици от 80-те години на миналия век, хипопотамите му напускат пределите на земите му и превземат гората край имението. Местообитанието е идеално за тях. Регионът Антиокия в северната част на страната е потопен в гъсти дъждовни гори, което ги прави особено влажни. Местността се пресича от река Магдалена, където зверовете се чувстват като в естествена среда. В рамките на 30 години хипопотамите се размножават и достигат днес вече 166 екземпляра.
Местните жители и гражданите на Меделин са свикнали животните да се разхождат свободно. Те са се превърнали в талисмани за децата, които ги наблюдават със страхопочитание. Мрънкащи малчугани принуждават родители си да ги водят през почивните дни в гората, за да се любуват на бозайниците. Властите не виждаха проблем в това, докато популацията на хипопотамите излезе извън контрол. Властите решиха да вземат решителни мерки и да ги избият, но се сблъскаха с непредвидими реакции. Надигнаха се еколози и в крайна сметка колумбийското правителство спря всички мерки.
Bercakap pasal badar air atau hippo ni, dulu masa zaman kegemilangan Pablo Escobar dia ada bela 4 ekor hippo kat compound rumah dia. Dia import dari Afrika. Dia buat macam mini zoo.
— YB𝕏 (@ybperpaduan) November 8, 2023
Tapi lepas dia mati sekitar 1993, hippo ni terlepas dan dibiarkan saja untuk membiak. Sekarang… https://t.co/y9pUfYjjqC pic.twitter.com/2wwnNXBTVG
Всичко продължи по старому, хипопотамите намериха път към морето и сякаш бяха изчезнали. Това се оказа временно положение, тъй като те се завърнаха по селата в Медлин още повече от преди.
Започна безпрецедентна акция, н която се включиха ветеринари и лекари. Стигна се решение хипопотамите да бъдат стерилизирани, но това се оказа нелека задача. За да бъдат кастрирани животните те трябваше да бъдат упоени дистанционно с огромни дози приспивателно, за да се разбере дали са мъжки или женски. Но тук възниква друго затруднение - хипопотамите имат прибиращ пенис, който се скрива в специален процеп в тялото и остава там до периода за оплождане.
През 2022 г. правителството прие закон, с който обяви бозайниците за инвазивен вид, тъй като според експерти броят им може да достигне до 1 000 до 2035 година. Това се оказва пътят към трайно решаване на проблема, превърнал се в заплаха за безопасността на населението.
Решението се оказа Соломоновско - част от хипопотамите ще бъдат умъртвени чрез евтаназия, а друга по-голяма част ще бъдат прехвърлени в чужбина, а трета ще бъде подложена на кастрация.
Хипопотамите се смятат за най-опасните животни в света, като те убиват по 500 души годишно. Фермерите от Антиокия знаят добре това и често им се налага да си плюят на петите, когато забележат зверовете. Не случайно те са наречени кокаинови хипопотами.
Pablo Escobar's Cocaine Hippos are Facing Slaughter https://t.co/oaWZ6DzgDm
— Joseph Barnett (@MNTRYJOSEPH) November 7, 2023
Според местните те въплъщават духа на Пабло Ескобар, който отприщи война с държавата, отнела живота на хиляди.
Colombia is to cull some of the 166 hippos descended from a herd owned by drug lord Pablo Escobar in the 1980s.
— BBC World Service (@bbcworldservice) November 5, 2023
Various approaches have been tried to curb their explosion in the Magdalena river, including castration and moving some to zoos abroadhttps://t.co/0NnSGR1df8 pic.twitter.com/rBZiu4WA2U